فرهنگی

سوگواری «خالقی مطلق» و «داریوش آشوری» برای «ابوالفضل خطیبی»

جلال خالقی مطلق، شاهنامه پژوهی که ابوالفضل خطیبی زیر نظر او کتاب های «شاهنامه، ابوالقاسم فردوسی: چاپ انتقادی» و «یادداشت هایی درباره شاهنامه، قسمت سوم» را به زعم او زینت بخشید، پس از مرگش نوشت:
«به خاطر باد که کلاه را از سرش می برد
باشد که گیاه در آرامش باشد، آقا رنجور

مرگ زودرس دکتر ابوالفضل خطیبی شاهنامه پژوه معروف
روزگار ما ضایعه بزرگی برای اهل ادب، به ویژه برای دوستداران حماسه است.
پرچم ملی ایران است. به نام خودم و سایر همکاران بنیاد فردوسی
ضایعه ای بزرگ برای همسرش دکتر. فریبو شکوهی و دختر.
این ضایعه را به سرکار خانم غزل خطیبه و سایر بازماندگان آن عزیز و نیز به همه دوستداران زبان و ادبیات فارسی تسلیت می گویم.
روح پاکش در بهشت ​​باشد!»

داریوش عاشوری، مترجم در پیامی که مجله بخارا منتشر کرده است، نوشته است: «ابوالفضل خطیبی حداقل دو بار در فیس بوک درباره نامه های من درباره شاهنامه، بدون هیچ آشنایی و ارتباطی بین ما، یادداشت می نویسد و ارتباطی از راه دور است. بین ما باز است که از چند سال پیش تا همین دو هفته پیش ادامه داشت.
او مجذوب شاهنامه بود و در مورد ویرایش متن آن گفتگوهای زیادی داشتیم و در مورد پیشنهادهایم برای نگاه انتقادی دیگری به ویرایش خلاقانه برخی ابیات با او مشورت کردم. بهترین دستاورد این تبادل علمی، یادداشت تکمیلی او بر مقاله من با عنوان «خوانشی دیگر از ترکیب شاهنامه» (بخارا، شماره 140) بود. او نصیحت و پیشنهادهای مرا در نسخه استاد خالقی نوشت.
یادی خوش از این محقق ارجمند و دوست خوب.»

ابوالفضل خطیبی (زاده ۵ اردیبهشت ۱۳۳۹ در گرمسار) نویسنده، شاهنامه پژوه و پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی است. وی عضو هیأت علمی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و مشاور علمی گروه ادبی بود که 30 آذرماه بر اثر پیوند نافرجام کبد در سن 62 سالگی درگذشت.

«شاهنامه، ابوالقاسم فردوسی: ماهیت انتقادی» جلال خالقی مطلق و ابوالفضل خطیبی، «مقالات منتخب نشریه دانمارکی درباره شاهنامه»، «تکدیرباوری در اشعار حماسی فارسی (شاهنامه و ویسورامین)»، هلمر رینگرن، ترجمه خطی‌باب. یادداشت های شاهنامه، قسمت سوم» با همکاری جلال خالقی مطلق و محمود امیدسالار، «فرهنگ تندرست باد: جستارها و نقدهای نامه فرهنگستان بر شاهنامه» نوشته احمد سامی گیلانی و ابوالفضل خطیبی، به مناسبت همایش هزاره شاهنامه. در اردیبهشت 1389، «مراسم نامه دکتر فتح الله مجتبایی» نوشته علی اشرف صادقی و ابوالفضل خطیبی، «قصه حماسی بزرگ، از آهنگساز ناشناس اواخر قرن پنجم هجری قمری» ماریولین ون زوتفن و ابوالفضل شبارنگ نما، «داستان شبرنگ پسر شیطان سپید با رستم» از خواننده ای گمنام، احتمالاً قرن ششم هجری قمری، کار ابوالفضل خطیبی و جبریله ون دن برخ و «آیا فردوسی محمود غزنوی را مسخره کرد؟» طنز منسوب به فردوسی: بررسی تحلیلی، تصحیح انتقادی و شرح بیت از آثار اوست.

5757

دکمه بازگشت به بالا