جامعه

سویه‌های کووید هنوز قدرت سرایت‌ دارند

بر اساس یک مطالعه بر اساس شبیه سازی های کامپیوتری، ویروس SARS-CoV-2 هنوز به شدت بین پستانداران قابل انتقال است.

کارشناسان موسسه فناوری روچستر (RIT) در ایالات متحده دریافتند که کروناویروس‌ها از پروتئین‌های سنبله خود – که به آنها کمک می‌کند سلول‌ها را آلوده کنند – برای اتصال به سلول‌های میزبان در خفاش‌ها و انسان‌ها به روشی مشابه استفاده می‌کنند.

این یافته ها که در مجله Royal Society Open Science منتشر شده است، نشان می دهد که چگونه پروتئین های اسپایک ویروسی در چندین سویه SARS-CoV-2 با گیرنده های سلول میزبان به نام آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2 (ACE2) در انسان و خفاش های مختلف تعامل دارند.

یکی از متخصصان این موسسه در توضیح این تحقیق گفت: امیدوار بودیم این ویروس بیشتر از خفاش ها در بین انسان ها سرایت کند و به گونه ای تکامل یابد که با بدن انسان سازگار شود اما در عمل دیدیم که وجود دارد. تغییرات زیادی نیست و ویروس هنوز در بین پستانداران بسیار مسری است.

کارشناسان معتقدند خفاش ها برای اولین بار SARS-CoV-2 را در دسامبر 2019 به انسان منتقل کردند و از آن زمان این ویروس به گونه های مختلف مانند دلتا و آمیکرون جهش یافته است.

در عین حال، این مطالعه نشان می دهد که آلودگی بین گونه های جانوری بسیار گسترده خواهد بود.

به گزارش هندوستان تایمز، کارشناسان برای رسیدن به این نتیجه از روش شبیه سازی رایانه ای به نام «دینامیک مولکولی» استفاده کردند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا