شاهکار ناخواسته سیاست‌های پوپولیستی ترامپ آرژانتین

با گذشت ۴ ماه از عمر دولت «خاویر میلی» رئیس‌جمهور راستگرای پوپولیست آرژانتین یک شاهکار مهم داشته و موفق شده است ارز ملی را تثبیت کند.

به گزارش اخبار ما، در واقع، پزو نه تنها ریزش روزانه را متوقف کرده است بلکه طی سه ماه گذشته، ۲۵ درصد در برابر دلار افزایش داشته که نتیجه فرعی سیاست‌های دولت بوده و پزو را در میان ۱۴۸ ارز تحت رصد بلومبرگ نیوز رکورددار بزرگترین رشد در برابر دلار، کرده است.

این آمار در کشوری که به نظر می‌رسد ارز آن در یک سقوط آزاد پایان ناپذیر قرار دارد، آمار تکان دهنده‌ای محسوب می‌شود و نشان می‌دهد خاویر میلی که به «ترامپ آرژانتین» معروف است، برای کنترل هزینه متورم دولت، سرکوب تقاضا برای همه چیز در اقتصاد از جمله دلار و مهار تورم که بر مبنای سالانه به حدود ۳۰۰ درصد صعود کرده، تا کجا پیش رفته است.

میلی دوست دارد کاهش بودجه خود را «بزرگترین کاهش در نوع خود در تاریخ بشر» بخواند. قطعا، او اغراق می‌کند اما چندان هم بی‌راه نمی‌گوید. کاهشی که او اعمال کرده است، به معادل حدود چهار درصد از تولید اقتصادی آرژانتین افزوده است. این اصلاح به حدی بزرگ بوده که مقامات بانک مرکزی برآورد می‌کنند بزرگتر از ۹۰ درصد از اصلاحاتی است که طی چند دهه گذشته در جهان اجرا شده است.

ریسک‌های پزوی قوی

روشن است که خطراتی در هر جا برای میلی و سیاست پزوی قوی او وجود دارد. یکی این که، کاهش هزینه، اقتصاد را در بحران عمیقی فرو برده است. همچنین تحلیلگران هشدار می‌دهند از آنجا که مردم آرژانتین بر اثر فشار تورم، شغل خود را از دست داده‌اند، فشار سیاسی برای تعدیل برنامه مالی میلی، افزایش پیدا خواهد کرد. رئیس جمهور آرژانتین مجبور شده است به تدابیر موقتی تکیه کند زیرا بسته اصلاحات گسترده‌تر او با مقاومت در کنگره روبرو شده که نشان می‌دهد برنامه اقتصادی او از نظر سیاسی، تا چه حد سست و ضعیف است.

خاویر کاسابال، مدیر تحقیقات در «گروه مالی اَدکَپ» در بوئنوس آیرس می‌گوید: اتفاق جدید در آرژانتین این است که فرد مسئول، نگران پرداخت هزینه سیاسی ناشی از ریاضت، نیست و این اتفاق غیرمعمولی است. هدف دولت همچنان شکستن پشت تورم خواهد بود که به ریسک بزرگ بعدی ختم می شود: تورم به آن سرعتی که تیم اقتصادی خاویر میلی در نظر گرفته است، کاهش پیدا نمی‌کند.

نه تنها این مسئله، مصرف کنندگان آرژانتینی را عصبانی خواهد کرد، بلکه ارزش پزو را با احتساب تورم، افزایش بیشتری خواهد داد. از زمانی که پزو برای نخستین بار در ژانویه، تثبیت شد، با احتساب تورم، حدود ۷۲ درصد رشد کرده است. این معیاری است که سرمایه‌گذاران آرژانتین به دقت دنبال می‌کنند زیرا تغییرات در قدرت خرید واقعی با این ارز را اندازه می‌گیرد.

این رشد تا حدی برای یک کشور مفید است که مانع صادرات محصولات توسط شرکت‌ها و دور نگه داشتن گردشگران نشود. زمزمه‌هایی شنیده می شود که این اتفاق در بعضی از بخش‌های اقتصاد آرژانتین در حال روی دادن است.

مِلینا ایدنر، اقتصاددان شرکت کارگزاری پی پی آی در بوئنوس آیرس می‌گوید: هنگامی صادرکنندگان فروش را متوقف می‌کنند، پزو در بازار موازی ضعیف می‌شود.

چرخش ارزی که قرار بود حذف شود

با این حال، رشد پزو در حال حاضر همچنان ادامه دارد. امسال، در بعضی از روزها، پزو حداکثر چهار درصد رشد کرده است. حتی در بازار رسمی که اکثر مبادلات صادرات-واردات بزرگ انجام می‌شود، پزو تا حد زیادی باثبات بوده است.

پزو ارزش خود را به حدی خوب حفظ کرده که بانک مرکزی توانسته است وارد بازار شده و به صورت روزانه دلار خریداری کند و ذخایر ارزی خارجی اندک خود را بازسازی کند. این امر نشان می‌دهد آرژانتین تا چه حد از بازارهای جهانی فاصله دارد. بانک‌های مرکزی در سراسر جهان در حال حاضر، دقیقا برعکس این کار را انجام می‌دهند تا ارز ملی خود را در برابر دلار تقویت کنند.

منتقدان می‌گویند بعضی از پویایی‌های عرضه و تقاضا در آرژانتین، نتیجه آن است که میلی، محدودیت‌های ارزی که به ارث برده است را تغییری نداده است. اما این مقررات در دولت قبلی، نتوانستند مانع فروپاشی ارزش پزو شوند.

آنچه اکنون تغییر کرده، این است که مردم آرژانتین حداقل فعلا، اعتماد بیشتری به پزو دارند و این امر، تقاضا برای دلار به عنوان ارز مطمئن را محدود کرده است. بعلاوه، با کاهش بودجه‌ای که به اجرا درآمده، بانک مرکزی دیگر با چاپ پول، هزینه‌های دولت را تامین نمی‌کند و به منبع دائمی فشار بر ارز ملی، پایان بخشیده است.

کارلوس پرز، مدیر شرکت مشاوره «فونداسیون کپیتال» اظهار کرد: تحت این دولت، سیاست اقتصادی در حال منطقی شدن است. بعلاوه پرز خاطرنشان کرد بسیاری از افرادی که پول خود را به دلار تبدیل کرده بودند اکنون مجبور شده اند با افزایش تورم، این دلارها را بفروشند تا پزوی مورد نیاز برای پرداخت پول مایحتاج روزانه خود را تامین کنند زیرا حقوق‌ها چندان کفاف مخارج را نمی‌دهد.

میلی در دسامبر با اجرای سیاست‌های ریاضتی دشوار که از نظر او، اقدامی ضروری در حرکت برای آزادسازی اقتصاد است، باعث رشد انفجاری تورم شد. وی بخشی از کنترل‌های قیمت را که باعث پایین ماندن مصنوعی تورم شده بود، حذف کرد و اجازه داد نرخ مبادله رسمی کاهش پیدا کند.

این که او اکنون شاهد رشد شدید ارزش پزو است، برای مردی که این ارز را آن قدر بی‌ارزش می‌دید که گفته بود باید کاملا حذف شود، اتفاق مضحکی است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، سوال اینجاست که میلی چه مدتی این ثبات جدید را می‌تواند حفظ کند. از نظر کاسابال در شرکت اَدکَپ، این وضعیت تا ژوئیه حداقل باید آرام باشد. پس از آن، وی چندان مطمئن نیست و نگران فشاری است که میلی ممکن است با آن روبرو شود.

برنامه اصلاحات اقتصادی اقتصاددان سابق

رئیس جمهور فعلی آرژانتین و اقتصاددان سابق، دستورالعملی رادیکال برای گرفتن ترمز تورم دارد: دلار را جایگزین پول ملی کنید. در نهایت، او حتی از شر بانک مرکزی که برای تامین هزینه‌های دولت، پزو چاپ می‌کند، خلاص می‌شود. با این حال، رئیس جمهور آرژانتین در فوریه گفت: دلاری شدن اقتصاد آرژانتین، گام نهایی در یک فرآیند طولانی است که بعید به نظر می‌رسد در سال جاری تکمیل شود.

در حالی که دلاری شدن در چند کشور آمریکای لاتین از جمله اکوادور و السالوادور با موفقیت اجرا شده است، اقتصاددانان هشدار می‌دهند که آرژانتین، فاقد ارز خارجی کافی برای دنبال کردن این مسیر است.

سایر پیشنهادات اقتصادی کلیدی خاویر میلی

  • کاهش مخارج دولت به حدی که اقدامات ریاضتی مورد درخواست صندوق بین المللی پول در مقایسه با این کاهش، کوچک به نظر برسد
  • خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی کسری‌ساز
  • تشویق سرمایه گذاری خصوصی حذف و کاهش مالیات
  • اکتشاف منابع طبیعی از طریق سیستم حق امتیاز

اصلاحات امنیت ملی: موضع سخت گیرانه میلی در قبال جرم و جنایت، به او کمک کرده است تا رای دهندگانی را که به شدت، نگران افزایش خشونت‌ها و سرقت‌های اخیر در سراسر کشور هستند، جلب کند. او برای مقررات‌زدایی از بازار اسلحه‌های گرم پیشنهاد کرده است تا امکان استفاده مشروع و مسئولانه از اسلحه توسط مردم آرژانتین فراهم شود.

پیشنهادهای دیگر او عبارتند از:

  • ساخت زندان‌ها از طریق سیستم مشارکت عمومی-خصوصی
  • بررسی کاهش حداقل سن برای حبس خردسالان
  • عدم اغماض در برابر جرم و جنایت

اصلاحات بهداشتی درمانی:  خاویر میلی مجموعه‌ای از پیشنهادها را تحت عنوان اصلاحات بهداشتی درمانی ارائه کرده است که از ابراز حمایت از فروش اعضای بدن تا محکومیت سقط جنین و مرگ خودخواسته (اتانازی) را دربرمی‌گیرد. او همچنین مراقبت‌های درمانی عمومی آرژانتین را با یک سیستم خصوصی که هزینه‌های آن تحت پوشش بیمه درمانی همگانی قرار می‌گیرد، جایگزین خواهد کرد.

اصلاحات کارگری: خاویر میلی، جریمه‌های وضع شده برای شرکت‌هایی را که بدون دلیل موجه، کارگران را اخراج می‌کنند، حذف خواهد کرد و سیستم بیمه بیکاری را جایگزین آنها می‌کند. او همچنین به دنبال کاهش مالیات نیروی کار، کاهش شمار کارکنان دولتی با پیشنهاد بازنشستگی پیش از موعد و بازنگری در قراردادها برای استخدام کارکنان و خدمات است.

کشاورزی، دامداری و ماهیگیری: پیشنهادهای او برای بخش کشاورزی آرژانتین که بیشترین صادرات این کشور را به خود اختصاص می‌دهد، شامل حذف مالیات‌های صادراتی است که باعث انحرافات اقتصادی می‌شود. او همچنین برای ایجاد زیرساخت برای حمایت از این بخش با سرمایه خصوصی، حذف تعرفه واردات نهاده‌های استراتژیک و کالاهای سرمایه ای از جمله کود، نهاده‌های صنعتی و ماشین آلات قول داده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا