فرهنگی

شهادت سردار سلیمانی نقطه عطف فرهنگی بود/ اثر متقابل قدرت فرهنگی و امنیت ملی بر کسی پوشیده نیست

به گزارش شفاف به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، احمد وحیدی امشب (12 مردادماه) و در سومین روز از دهمین اجلاس رایزنی های فرهنگی ایران در خارج از کشور با اشاره به شرایط سخت ماموریت سربازان فرهنگی نظام در سخنرانی خود حوزه بین الملل تصریح کرد: در ابتدا لازم می دانم از اولین رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی حضرت آیت الله تسکیری یاد کنم که همواره دغدغه تحولات فرهنگی را داشتند و هیچ گاه غفلت نکردند. ماموریت و مسئولیت او با وجود کسالت در پایان عمرش.

رئیس سابق کمیسیون دفاع و امنیت شورای راهبردی روابط خارجی کشور گفت: در راستای گسترش علوم و معارف اسلامی به جهانیان و تبیین جایگاه و مواضع انقلاب اسلامی و در راستای گسترش روابط فرهنگی با ملل و اقوام مختلف جهان به ویژه کشورهای همسایه، اولین بحث ترسیم جایگاه مشاوران فرهنگی در ابعاد مختلف آن. چارچوب هایی که اگر به درستی تحلیل شوند، قدرت ملی را تحلیل و تبیین خواهند کرد.

وحیدی ادامه داد: یکی از ابعاد سنجش قدرت ملی، تحلیل توان فرهنگی هر کشور است که به لحاظ میزان دقیق محاسبه این توانایی، ردیابی آماری مولفه های تأثیر فرهنگی محسوب می شود. به عبارت دیگر وقتی بتوانیم مخاطب خود را بدون توجه به طبقه بندی های اجتماعی در سطح منطقه مورد نظر یا در نگاه کلی به جهان و در مواجهه با شبهه یا مشکل متقاعد کنیم و به اصطلاح ارائه کنیم. داده های آماری و تحلیلی.. ما می خواهیم جایی را جذب کنیم که بتوانیم از نفوذ و قدرت فرهنگی صحبت کنیم.

فرمانده سابق سپاه قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه ارتقای اقتدار فرهنگی مستلزم حضور فعالان فعال و وجود سناریوی ساختارمند است، گفت: در شرایط فعلی نظارت و ممیزی فعال هر مشاوری از هیچ فردی نیست. پنهان اما در عوض نمایندگان فرهنگی جمهوری اسلامی شایسته ایران هستند. حضور منفعل در محل ماموریت خود به بازی سازی می انجامد و به جای اینکه تحت تأثیر شرایط منطقه و کشور میزبان قرار گیرد، وانمود می کند که بر توسعه رویدادها تأثیر می گذارد.

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران بر تقویت رایزنی ها و پیوندهای فرهنگی کشورمان با کشورهای همسایه تاکید کرد و ادامه داد: این یک اصل مشهور است که هر چه بنیه فرهنگی ما افزایش یابد امنیت ملی ما نیز افزایش می یابد و مولفه های فرهنگ و امنیت دو روی یک سکه هستند و رایزنان محترم فرهنگی در این حوزه از عوامل تضمین این قدرت یا امنیت لازم به شمار می روند.

وحیدی خواستار جنبه های تقریبی و توجه حداکثری رایزنان فرهنگی به موضوع وحدت اسلامی شد و گفت: حال این سوال پیش می آید که چگونه می توان فعال و منفعل بود و با چه ظرفیتی این مهم را اجرایی کرد؟ پاسخ ساده است و توجه شما را به این نکته جلب می کنم که نباید ظرفیت های منحصر به فرد و حتی کمیاب را نادیده گرفت. به نظر بسیاری از صاحب نظران عرصه فرهنگ، ما یک ابرقدرت فرهنگی بودیم و هستیم و شک نداریم که در رقابت با ملت ها – پتانسیل ها ارزش بیشتری نداریم، ثروت و ظرفیت کمتری نداریم.

وی افزود: امروز قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران کافی است که در بین ملت بزرگ نیجریه مشاهده شود که چگونه در قالب فعالیت طلاب مدرسه انقلاب اسلامی شگفتی ایجاد کرد و چگونه باعث جلب توجه مردم شد. توجه و البته حمله سازمان های اطلاعاتی غربی و مرتجع عرب و عرب. خب این نشانه ها آیات قدرت فرهنگی ایران اسلامی است که نیاز به تبلیغ و تبیین دارد. بگذارید بهترین و ساده ترین مثال را بزنم که در کلیپ تهیه شده از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز مطرح شده و در چارچوب حضور سردار دلها در این سازمان گفته شده است. شهادت سردار قاسم سلیمان پدیده ای به ظاهر ساده است اما این اتفاق را باید نقطه عطفی فرهنگی دانست که در نتیجه آن همبستگی بیشتر جبهه مقاومت ایجاد شد و تصاویر غیرقابل پیش بینی زیادی از نحوه تشییع پیکر شهید شهید مذکور در رسانه های جهان ثبت شد. خب اینها ظرفیت های فرهنگی است. چگونه و با چه جهت گیری و شیفتگی همان آهنگ سلام کمندت که مایه شگفتی خارجی هاست در کشورهای مختلف دنیا طنین انداز شد.

وحیدی با اشاره به تلاش غرب برای پنهان کردن ضعف های بزرگ خود در پشت نقاب صنعتی، گفت: غرب برخلاف ارزش های معنوی ایران اسلامی، از انسان گرایی تا سرحد جسمانی نزول کرد و انسان را با تمام ابعاد معنوی و الهی اش محدود کرد. به کالبد مادی و با استفاده از رسانه ها و ابزارهای پر زرق و برق صنعتی نیز این عمل را عادی می کند. در عمق آنچه از غرب به چشم می خورد، عقب نشینی های جدی در عرصه فرهنگ وجود دارد که با توجه به بی ملکی بودن شانته، به جای اقدامات مثبت، ترفندهای مثبت را مطرح می کنند و به جای بالا بردن جایگاه خود، تلاش می کنند جایگاه معنویت را پایین بیاورند و ایران هراسی را نهادینه کنند و اسلام هراسی در عرصه بین المللی است.

وزیر کشور ادامه داد: پس از این اقدامات خصمانه، لازم است رایزنان فرهنگی با شناسایی روایات نادرست، سعی در تبیین واقعیت اقدامات مقابله ای با ضعف ها داشته باشند و به عبارتی چهره واقعی غرب را از طریق زبان به دنیا نشان دهند. کارشناسان غیرایرانی تا از همین جا با افشای حقیقت خود به خود امنیت ملی و قدرت فرهنگی جمهوری اسلامی را تضمین کنند.

وحیدی تصریح کرد: وقتی در کشورمان نتوانیم به دشمن حمله کنیم، با اقدامات و فعالیت های تهاجمی ما را به چالش می کشند.

لازم به ذکر است دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران پس از وقفه ده ساله و با شعار «دانش» از اول تا ششم مردادماه در مجتمع امام خمینی (ره) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار می شود. دیپلماسی فرهنگی مبتنی بر همگرایی، صادرات فرهنگی».

دکمه بازگشت به بالا