فرهنگی

صداوسیما می‌خواهد مرجع باشد؟ به عمل کار برآید به سخندانی نیست!

در حوزه اطلاع رسانی که بر اساس آخرین نظرسنجی ایسپا، بیننده 50 درصد کاهش یافته است، در حوزه سرگرمی که ماه گذشته 7 مسابقه از شبکه های مختلف به همراه سه سریال جدید و سایر تولیدات رادیویی و تلویزیونی پخش شد. ، برنامه های گفتگو محورهایی هستند که دل مخاطب را به دست نمی آورند.

البته در این شرایط صداوسیما ساترا (سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوتی و تصویری جهانی) را به سرپرستی شبکه تلویزیونی خانگی منصوب کرد که خود در کوچه پس کوچه ای گیر کرده و توان رقابت را ندارد و از رشد و جذب تلویزیون داخلی جلوگیری می کند. مخاطبان شبکه و به نام نظارت، تمام مشکلاتی را که برای سریال های تلویزیونی در شبکه تلویزیونی خانگی به وجود می آورد اعمال می کنند و در پایان هدف خود را ارتقای کیفیت آثار تولیدی می دانند، یعنی اگر شما بودید یک دکتر، شما باید از خودتان مراقبت کنید.

علاوه بر بی کیفیتی و آمار بیننده، بودجه صدا و سیما نیز مشکل بزرگی است. بودجه سال 1401 5 میلیارد و 289 میلیون و 237 میلیون تومان بوده و پس از 6 ماه نتیجه ای جز افزودن مسابقات پشت سر هم و افزایش زمان تبلیغات در آن لحاظ نشده است.

حال این بودجه 5 هزار میلیاردی را در نظر بگیرید و سپس سخنان اخیر امیرحسین اسدی، مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت را اضافه کنید که اعلام کرد: «هزار میلیارد تومان می شود». بسته تبلیغاتی ویژه صدا و سیما و هزار میلیارد بسته تبلیغاتی ویژه شبکه‌های اجتماعی برای حمایت از کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از قطع اینترنت. اما در صورت رفع فیلتر، از ظرفیت وبلاگ نویسان برای جبران آنها استفاده خواهیم کرد. در این مرحله ما در مورد شبکه های اجتماعی داخلی و خارجی صحبت نمی کنیم. در عوض می‌خواهیم این بودجه را برای جبران خسارت این شرکت‌ها طبق قوانین کشور اختصاص دهیم.»

از تولید محتوا و بودجه که بگذریم، ناکارآمدی صداو سیما زمانی مشخص می شود که پیمان جبلی پس از گذشت یک سال از تصدی ریاست صداو سیما، به تازگی اعلام کرده که می خواهد به یک رسانه مرجع تبدیل شود.

همه ما باید دست به دست هم دهیم. ما از مجلس و دولت می خواهیم که مجدانه و با همین عزم به کار بیایند. از مجلس و نهادهای تصمیم گیر می خواهیم به ما کمک کنند. قصد ما این است که رسانه ملی را به جایگاه اصلی خود که باید باشد برگردانیم. اگر این اتفاق بیفتد مشکلی در کشور ایجاد نمی شود. ما می خواهیم رسانه ملی مرجعی برای مردم باشد.»

این چند سطر بخشی از سخنرانی روز قبل از توافق جبل است که پس از یک سال و بودجه چند هزار میلیاردی قصد دارد رادیو و تلویزیون را به رسانه مرجع تبدیل کند و نکته دقیقاً همان جایی است که خودش اعتراف می کند که رادیو و تلویزیون دیگر مرجع نیست، حداقل، اقتدار سال های دور را ندارد.

آقای جبلی بار دیگر این ماجرا را به گونه ای دیگر بیان کردند. جبلی در سخنرانی 13 اردیبهشت خود خطاب به هنرمندان گفت: همه ما چه شما به عنوان هنرمند و چه ما به عنوان صدا و سیما باید از خود بپرسیم که چرا علاقه مخاطبان به هنرمندان و آثارشان کم شده است؟ چرا برخی از کارهایی که در گذشته با هزینه کمتر انجام شده اند ماندگاری بیشتری دارند؟ همه ما مقصریم و نمی‌توانیم از گناه رها شویم.»

نکته اینجاست که پیمان جبلی ماهی یک بار با یکی از اقشار جامعه جلسه می گذارد و می گوید; باید، نباید، اما در صدا و سیما هیچ اتفاقی نمی افتد، آقای جبلی، عمل فقط حرف زدن نیست!

57245

دکمه بازگشت به بالا