استان ها

صدف ۲؛ پروژه‌ای آوار شده بر آمال ۱۲۵ مرودشتی

اخبار ما/فارس صدف ۲؛ نام پروژه‌ای مسکونی‌ست که ۱۸ سال قبل در شهر مرودشت، دومین شهر بزرگ استان فارس، کلید خورد و قرار بود، ۱۸ ماه بعد سقفی بالای سر خریداران ایجاد کند؛ اما اکنون همچون آواری بر آمال ۱۲۵ خانواده مرودشتی خراب شده است.

نماینده خریداران آپارتمان‌های مجموعه صدف ۲ شهر مرودشت در استان فارس گفت: ۲۶ فروردین سال ۱۳۸۲، طی قراردادی بین شهرداری و شرکت پی‌سرابنا، عملیات اجرایی احداث یک مجموعه مسکونی تجاری به نام “صدف” در میدان معلم مرودشت شروع شد؛ در این قرارداد زمین آورده شهرداری و هزینه ساخت آورده شرکت طرف قرارداد بود؛ اما به دلایل مختلفی نظیر تاخیر در تحویل زمین، وجود معارض و … امکان تامین تسهیلات برای شرکت سازنده فراهم نشد و مدیرعامل آن شرکت هم متواری شد.

امرالله مختاری در گفت و گو با اخبار ما، ضمن اشاره مختصر به داستان مجموعه “صدف”، ادامه داد: ۲۰ خرداد ۱۳۸۴، قرارداد مشارکتی برای اجرای پروژه با یک شرکت جدید منعقد و مسئولیت احداث ۱۲۵ آپارتمان مسکونی و ۲۲ واحد تجاری به این پیمانکار واگذار و مسئولیت تعهدات و خسارات هم به مدیرعامل آن منتقل شد.

او ادامه داد: یکی از  همکاران شرکت پی سرابنا، شرکت جدیدی با عنوان ماهان پارسه گلستان را تاسیس و اقدامات اداری و عمرانی را شروع کرد و قبل از تعیین تکلیف و تحویل قطعی زمین از سوی شهرداری، با تبلیغاتی گسترده خریداران جدیدی را جذب کرد و وعده داد که پروژه ظرف یک سال و نیم تکمیل خواهد شد؛ وعده‌ای که ۱۸ سال از آن می‌گذرد و هنوز به سرانجام نرسیده است.

مختاری با بیان این که هیچ یک از شرکت‌های مذکور، مسئولیت تاخیر ۱۸ ساله را نمی‌پذیرند و در این بین ۱۲۵ خانواده، بلاتکلیف مانده‌اند، گفت: سه دسته خریدار وجود دارد؛ گروه اول همه هزینه اعلامی حتی آن بخش که قرار بود وام باشد را پرداخته‌اند، گروه دوم جز مبلغ اندکی که تحت عنوان تحویل سند، باقیمانده، کل هزینه را پرداخته‌اند و گروه سوم، به دلایلی پرداختی اندکی دارند.

او با بیان این که بعد از طرح دعوی حقوقی، برای ۳۰ نفر از خریداران و مال باختگان رأی قطعی با عنوان “الزام به ساخت توسط شرکت پی سرا بنا و ماهان پارسه گلستان” صادر شده اما در اجرا با مشکل روبرو است، گفت: با پیگیری فراوان خریداران این پروژه، موضوع در شورای تامین شهرستان مرودشت هم مطرح شد اما هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است.

مختاری، هم چنین از تشکیل کارگروه رسیدگی حل معضل بلاتکلیفی متقاضیان آپارتمان‌های صدف در دادگستری شهرستان مرودشت نیز سخن گفت و بیان داشت: پس از مراجعات و درخواست های مکرر خریداران، به دستور رئیس وقت دادگستری مرودشت کارگروهی به سرپرستی معاونت قضایی دادگستری تشکیل شد که متاسفانه پس از تشکیل یک جلسه و گذشت مدت زیاد، نتیجه‌ای به دنبال نداشت و تعطیل شد.

نماینده متقاضیان مجموعه مسکونی صدف مرودشت از تشکیل جلسات مسئولان قضایی وقت با ادارات، بانک‌ها، مدیر عامل شرکت ماهان پارسه گلستان و نماینده خریداران در تیرماه سال ۱۴۰۰، تشکیل جلسات متعدد در استانداری نیز سخن گفت و از بی نتیجه ماندن  همه این نشست‌ها ابراز گلایه کرد.

مختاری گفت: از سوی شهرداری مرودشت، سند زمین این مجتمع مسکونی به نام مدیر عامل شرکت ماهان پارسه گلستان زده شده و بانک نیز تسهیلاتی به ملیغ ۲ میلیارد تومان بدون اطلاع خریداران به آن شرکت پرداخت می‌کند؛ اما به دلیل معوق ماندن اقساط و بدهی، بانک هم ساختمان صدف را به مزایده گذاشت و وضعیت را وخیم‌تر کرد.

نماینده خریداران پروژه صدف ۲ مرودشت با اشاره به اینکه عمده خریداران  این طرح از قشر مستضعف هستند که تمام دارائی‌ خود را به امید خانه‌دار شدن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، گفت: اغلب این متقاضیان سال‌هاست که مقروض و مستأجر هستند و از آنجایی که تمام موجودی خود را به شرکت پرداخت کرده‌اند، حتی مبلغی برای رهن منزل برای آنها باقی نمانده و اجاره های سنگین پرداخت می‌کنند و دیگر توانایی تحمل این وضعیت را ندارند؛ لذا از مقام عالی قضایی استان فارس درخواست عاجل برای رسیدگی به این پرونده و احقاق حقوق مالباختگان را داریم.

گزارش از: آمنه سپهر

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا