فرهنگی

صعود دانشجویان شهرکردی به بلندترین قله استان خوزستان

علی همتینده کردی مدیر تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری استانی آنا در شهرکرد، از صعود موفقیت آمیز تیم کوهنوردی دانشگاه به بلندترین قله استان خوزستان (کینو با) خبر داد. به ارتفاع 3701 متر) و اظهار داشت: دورترین قله رشته کوه زاگرس و منطقه زردکوه است و با طبیعتی بکر و دست نخورده سرسخت و زیباست و جزء طرح ملی کوهنوردی سیمرغ محسوب می شود و صعود به آن بسیار است. دشوار است و نیاز به تجربه زیاد و آمادگی جسمانی بالا دارد.

وی افزود: کوه کینو مرز بین استان های چهارمحال بختیاری و خوزستان است و آب و هوایی مشابه زردکوه دارد. بنابراین فصل صعود را نباید با قله استان خوزستان و مسجد سلیمان اشتباه گرفت. از اواسط آبان تا اوایل خرداد امکان صعود به این قله در شرایط بسیار سخت وجود دارد. دریاچه تمی که پر از آب برف است در دامنه این کوه قرار دارد. قله کینو اقامتگاه ییلاقی همه عشایر دامدار استان های همجوار است و در بیشتر ایام سال پوشیده از برف است. این کوه به دلیل موقعیت خاص خود باعث تقویت دوستی و رفاقت عشایر لر زبان بازفت از چهارمحال و بختیاری، ازنا از استان لرستان و اندیکا و لالیا از استان خوزستان می شود.

مدیر تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد گفت: کوه کینو یا کوه منار قله های زیادی دارد و دره های زیبای آن برف چال های زیبایی را تشکیل می دهند و بر روی خط بلند رسی این کوه گودال های پوشیده از برف و چال معروف (گرگ کش) وجود دارد. دریاچه ای کوچک است و زیبایی را به وجود آورده که چشم هر بیننده ای را خیره می کند. این کوه از جنوب غربی به روستای شیمبار (شیرین بهار) و از شمال شرقی به منطقه لبد منطبق است.

همتینده کردی گفت: بلوط، ارجون، کیکام، شان، بلالیم، جن، گلخونگ، بنه، ستن، دره، بید وحشی، گردو، انجیر، عناب، زالزالک و گونه های مختلف گون، چویل، جو وحشی، نعناع، ​​پونه کوهی، گزنک، پرسیاوشان، زنبق، والک و همچنین لاله های واژگون از پوشش گیاهی این منطقه هستند. از پوشش جانوری این منطقه می توان به خرس قهوه ای، پلنگ، گرگ، گراز، بزکوهی، کفتار، خرگوش، روباه، عقاب، شاهین، کبک، اردک و اردک و بلبل کوهی و بلبل اشاره کرد.

انتهای پیام/4121/4062/

دکمه بازگشت به بالا