جامعه

علائم آنفلوآنزا در کودکان و چگونگی پیشگیری از این بیماری

آنفولانزا؛ این بیماری یک عفونت مجاری تنفسی با منشا ویروسی است و در فصل زمستان بیشتر دیده می شود. این بیماری می تواند علائمی شبیه سرماخوردگی داشته باشد، اما برخلاف سرماخوردگی، آنفولانزا می تواند خطرناک باشد.

به گزارش اخبار ما، علائم آنفولانزا عبارتند از تب ناگهانی و شدید که می تواند تا 41 درجه افزایش یابد، گلودرد، سردرد، قرمزی پوست و چشم ها، درد در پشت و سایر عضلات و سرفه ای که معمولاً خشک است. علائم آنفولانزا به سرعت ظاهر می شود و در عرض چند ساعت وضعیت کودک می تواند از خوب به بسیار بد تغییر کند.

آنفولانزا در کودکان می تواند با اسهال و استفراغ همراه باشد. دمای بالا می تواند تا سه تا چهار روز ادامه داشته باشد و پس از آن کودک احساس ضعف و خستگی می کند. ممکن است کودک علائم ثانویه نیز داشته باشد. یعنی بعد از چند روز که دمای بدنش به حالت عادی برگشت دوباره تب می کند و سرفه قوی تر و موکوس مانند می شود همچنین علائم ثانویه می تواند عفونت چشم، تنفس سریع، سفتی گردن، ضعف و خستگی شدید باشد. علائم آنفولانزا که این علائم ناشی از وجود آنفولانزا و سپس عفونت باکتریایی است. این بدان معنی است که ویروس زمینه را برای عفونت میکروبی آماده می کند.

درمان آنفولانزا در کودکان

درمان آنفولانزا بستگی به تشخیص نوع علت بروز آن دارد و اگر آنفولانزا تشخیص باشد بهترین درمان مراقبت در منزل است. برای کاهش تب و درد کودک می توانید از استامینوفن استفاده کنید و کودک را برای ویزیت نزد پزشک ببرید. کودک خود را تشویق کنید تا حد امکان استراحت کند و از فعالیت بیش از حد خودداری کند.

همچنین نوشیدن مایعات فراوان از جمله آب و آب میوه به خلاص شدن از شر آنفولانزا کمک می کند. هنگامی که باکتری به آنفولانزا اضافه می شود، درمان پزشکی قطعی مورد نیاز است. درمان دارویی شامل کشت، آزمایش خون، تجویز آنتی بیوتیک و در موارد حاد بستری شدن در بیمارستان با نظر پزشک است.

آیا می توان از آنفولانزا در کودکان پیشگیری کرد؟

با تزریق واکسن هر ساله می توان از آنفولانزا پیشگیری کرد. در مورد واکسیناسیون با پزشک اطفال خود مشورت کنید و البته اگر فرزندتان به تخم مرغ حساسیت دارد به پزشک اطفال خود بگویید.

عوارض آنفولانزا چیست؟

یکی از عوارض شایع آنفولانزا، ذات الریه است که یا توسط خود ویروس آنفولانزا ایجاد می شود یا توسط باکتری هایی که از سیستم ایمنی ضعیف برای ورود به ریه ها سوء استفاده می کنند و باعث عفونت باکتریایی ریه می شوند.

از دیگر عوارض آنفولانزا می توان به سینوزیت، عفونت گوش میانی، التهاب مجاری هوایی (برونشیت) و التهاب مغز (آنسفالیت) اشاره کرد. یکی دیگر از عارضه های این بیماری سرفه های پس از عفونت است که معمولاً بدون مخاط است و پس از از بین رفتن علائم آنفولانزا از هفته ها تا ماه ها ادامه می یابد و آنقدر شدید است که گاهی شب ها کودک را از خواب بیدار می کند.

پیشگیری از آنفولانزا

برای جلوگیری از آنفولانزا، دست های خود را اغلب با آب و صابون بشویید. زیرا رایج ترین راه ابتلا به آنفولانزا، لمس چشم ها، دهان و بینی با دست های آلوده به ویروس است. بنابراین دست های خود را تمیز و دور از صورت خود نگه دارید. از فرد مبتلا به آنفولانزا حداقل یک تا دو متر فاصله داشته باشید و اگر بیمار هستید زیاد به دیگران نزدیک نشوید. بهتر است فردی که آنفولانزا دارد در خانه بماند و با حضور در مدرسه یا محل کار دیگران را بیمار نکند.

به گفته دانشگاه علوم پزشکی تهران، فرد بیمار هنگام عطسه و سرفه باید دهان خود را با دستمال کاغذی سه لایه بپوشاند تا از انتشار قطرات آلوده به ویروس در هوا جلوگیری شود. به خاطر داشته باشید که یک فرد بیمار می تواند تا هفت روز ویروس را در فضا پخش کند، بنابراین توصیه های فوق باید به مدت یک هفته رعایت شود تا احتمال ابتلا به آنفولانزا کاهش یابد. هرگز از آسپرین برای کنترل دمای کودک مشکوک به آنفولانزا استفاده نکنید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا