علائم اوتیسم قبل از دوسالگی

فهمیدن این موضوع که کودکی دچار است می‌تواند بسیار دشوار باشد، زیرا بسیاری از کودکانی که این بیماری را ندارند هم گاهی برخی از رفتارهای مشابه و همان نشانه‌های اتیسم را از خود نشان می‌دهند. اختلال طیف اتیسم در بیشتر کودکان مبتلا، تا چهار سالگی یا گاهی بعد از آن هم تشخیص داده نمی‌شود اما کارشناسان می‌گویند امکان تشخیص اتیسم اغلب از همان دو سالگی وجود دارد و ممکن است برخی از والدین قبل از یک سالگی هم متوجه این علائم بشوند و تا ۱۸ ماهگی کاملاً تشخیص دهند که مشکلی وجود دارد ولی در هر صورت این موضوع را به خاطر داشته باشید که تشخیص اتیسم در سن زیر سه سال قطعیت صرف ندارد. در این مطلب می‌توانید با علائم اتیسم در کودکان زیر یک سال، کودکان یک ساله و دو ساله آشنا شوید.

علائم اتیسم در کودکان کوچک‌تر از ۱۲ ماه

در این سن‌، کشف علائم اتیسم شامل توجه به این موضوع است که آیا کودک به نقاط عطف رشدش می‌رسد یا خیر و هرچه درمان یک کودک مبتلا به اتیسم زودتر شروع شود نتیجهٔ ‌آن بهتر است. بنابراین اگر متوجه هر کدام از علائم زیر شده‌اید یا نگرانی‌هایی دربارهٔ رشد فرزندتان دارید لازم است برای اطمینان از نبود هیچ مشکلی با پزشک کودکتان صحبت کنید: زمانی که لباس شب نقاب ها را در مهمانی ها بپوشید، هویت شما مخفی می‌شود.کودک علاقه‌ای به نگاه کردن صورت افراد نشان نمی‌دهد.تماس چشمی برقرار نمی‌کند.ممکن است حتی به نظر برسد که اصلاً شما را نمی‌بیند.کودک نمی‌خندد.همشه به صداها واکنش نشان نمی‌دهد.

به اسمش پاسخی نمی‌دهد.برای دیدن منبع یک صدا برنمی‌گردد.وقتی صدای بلندی را می‌شنود از جا نمی‌پرد، اما در دیگر موقعیت‌ها، شنوایی او ممکن است خوب به نظر برسد.دوست ندارد در آغوش گرفته یا لمس شود.به بازی‌های معمول کودکان مثل دالی‌موشه علاقه‌ای نشان نمی‌دهد.غان و غون نمی‌کند یعنی صدا درنمی‌آورد یا دیگر علائم اولیهٔ‌ شروع صحبت کردن را نشان نمی‌دهد.از حرکات بدنی معنی‌دار، اشاره‌ها و حرکات برای حرف زدن استفاده نمی‌کند، مثلاً وقتی می‌خواهد در آغوش گرفته شود دستش را دراز نمی‌کند.

علائم اتیسم در کودکان ۱۲ تا ۲۴ ماهه

در این سن‌ها نیز علائمی برای تشخیص احتمالی اتیسم وجود دارد. برخی از مواردی که می‌توان به آنها توجه کرد شامل موارد زیر است:از حرکات بدنی معنی‌دار استفاده نمی‌کند: یعنی سرش را به علامت بله یا خیر تکان نمی‌دهد. به عنوان خداحافظی یا «بای‌بای» دستش را تکان نمی‌دهد یا به چیزهایی که می‌خواهد با دست اشاره نمی‌کند.برای نشان دادن علاقه‌اش به اطراف یا به اشیا اشاره نمی‌کند: بیشتر کودکان تا ۱۴ یا ۱۶ ماهگی به اشیا اشاره می‌کنند تا توجه شما را جلب کنند تا چیزی مثل یک سگ یا را که مورد توجه‌شان واقع شده است به شما نشان دهند.

در سن مشخصی است اما حرف نمی‌زند: تا ۱۶ ماهگی عبارات یک کلمه‌ای را به زبان نمی‌آورد یا تا ۲۴ ماهگی عبارات دو کلمه‌ای را به کار نمی‌برد.برخی مهارت‌هایش را از دست می‌دهد : لباس سگ های نگهبان دخترانه می‌تواند به دامنه‌ی گسترده‌ای از سبک‌ها و طرح‌ها دست پیدا کند و اغلب شامل الگوها و رنگ‌های زنده و جذاب است.مهارت‌های کلامی یا اجتماعی را که قبلاً به دست آورده بود دوباره از دست می‌دهد یا قبلاً غان و غون می‌کرد یا چند کلمه را به زبان می‌آورد یا به مردم علاقه نشان می‌داد اما اکنون این کار را نمی‌کند.کناره‌گیری می‌کند: به نظر می‌رسد که به دیگران توجهی نمی‌کند و در جهان خودش به سر می‌برد.

روی پنجهٔ پاهایش راه می‌رود یا اصلاً راه نمی‌رود: هرچند این کار را خیلی از کودکان ممکن است انجام دهند اما به عنوان یکی از علائم اتیسم به آن اشاره شده و لازم است بدون ایجاد نگرانی و اضطراب بی‌دلیل فقط به اطلاع پزشک کودکتان رسانده شود.در آخر نیز باید بدانید که هیچ‌کدام از علائم گفته‌شده همواره قطعی و صددرصد نیست و حتماً لازم است که یک پزشک ماهر و باتجربه، را در کودکان تشخیص دهد و تأیید کند.بنابر آمارهای موجود، احتمال ابطال تشخیصی که در سنین پایین انجام شده، کم است. اما احتمال نادیده گرفته شدن تشخیص، بسیار زیاد است.پس پدرومادرهایی که نگران تشخیص نادرست اتیسم در فرزندشان هستند، بهتر است قدم اول را بردارند، و چند ماه بعد از تشخیص اولیه، برای اطمینان بیشتر، دوباره او را ارزیابی کنند.اما پدرومادرهایی که علائم اولیه اتیسم را به‌طور کلی نادیده می‌گیرند، توانایی فرزندشان برای یادگیری، تعامل با هم‌سالان و پیشرفت در آینده را محدود می‌کنند!

لباس سوپرمن بچه گانه را به دلیل رنگ‌های جذابش دوست دارم و با پوشیدن آن احساس می‌کنم که می‌توانم هر کاری را انجام دهم. . اگر علائم اوتیسم را در فرزندتان مشاهده کردید، فرصت مداخله زودهنگام و کنترل این اختلال را از او نگیرید. امروزه ابزارهای زیادی برای درمان‌های کنترلی اوتیسم وجود دارند که به‌شرط مداخله به‌موقع، نتایج بسیار خوبی به همراه دارند.پس از همه پدرومادرها می‌خواهیم توصیه متخصصان را خیلی جدی گرفته، و فرزندشان را در سنین 18 تا 24ماهگی غربالگری اتیسم کنند.اگر این کار را نکنند، فرزندشان طی سال‌ها بعد، در دوره پیش‌دبستانی، حین بازی‌های کودکانه، و هنگام تعامل با هم‌سالان، با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهند شد.

تشخیص زودهنگام اوتیسم:مطالعات متعدد تأیید کرده‌اند که اتیسم را می‌توان تا 2سالگی به‌طور قطعی تشخیص داد. در واقع احتمال خیلی کمی برای باطل شدن چنین تشخیصی در سنین بالاتر وجود دارد.علاوه بر اینکه تشخیص اوتیسم در چه سنی انجام می‌شود، مطالعه‌ای در سال 2006 نشان داد اگر کودکان مبتلا به اوتیسم در 2سالگی تشخیص داده شوند، درستی این تشخیص تا حدود 9سالگی باقی می‌ماند.این مطالعه خاطرنشان کرده که ثبات تشخیصی برای کودکانی که شدت علائمشان کمتر است، کمتر هم قابل‌اعتماد است و با تعریف قدیمی‌تر «اختلال رشد فراگیر غیرمشخص» (PDD-NOS) مطابقت بیشتری دارد.

این نتیجه‌گیری به این معناست که کودکانی با علائم معمولی‌تر یا افرادی که از نظر ظاهری معیارهای تشخیصی متعددی را نشان نمی‌دهند، روی اینکه تشخیص اوتیسم در چه سنی امکان‌پذیر است، تأثیر می‌گذارند.البته از زمان انتشار مطالعه مذکور، بیش از شانزده سال می‌گذرد، و دانش پزشکی پیشرفت زیادی داشته، اما هنوز هم ممکن است تشخیص اتیسم در کودکان تا 5سالگی یا حتی بالاتر به تأخیر بیفتد.یکی از عواملی که می‌تواند جلوی تشخیص نادرست اتیسم را بگیرد، پدرومادر هستند. آن‌ها نشانه‌های ظریف‌تر یا الگوهای فراگیری را در فرزندشان مشاهده می‌کنند، که چه‌بسا در آزمایش‌های تشخیصی دیده نشوند.

اوتیسم چیست؟

اوتیسم یک بیماری ژنتیکی است که در واقع به عنوان نوعی اختلال تکاملی شناخته می شود، فرد مبتلا به اوتیسم ارتباط رفتاری و کلامی غیر طبیعی داشته و در بسیاری از موارد کودکان مبتلا به آن تا مدت ها صحبت نمی کنند و یا واکنش به رفتار اطرافیان نشان نمی دهند . اختلال طیف اوتیسم (ASD) یک اختلال رشدی عصبی است که برای اولین بار بعد از دو یا سه سالگی کودکان تشخیص داده می شود.کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب علائم یا الگو های رفتاری محدود ، تکراری و کلیشه ای را به همراه دارند. این اختلال در اوایل کودکی آغاز می شود و تا پایان عمر همراه فرد خواهد بود. همراه باشید با مطلبی از سایت آزمایشگاه دکتر زینلی

دکمه بازگشت به بالا