جامعه

علائم شایع در مبتلایان به کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید به عنوان ناتوانی غده تیروئید در تولید مقادیر کافی از هورمون های مورد نیاز برای تنظیم متابولیسم بدن مانند تری یدوتیرونین و تیروکسین تعریف می شود.

به گزارش اخبار ما، علائم مرتبط با کم کاری تیروئید به کندی رشد می کنند و اغلب تشخیص آن از سایر بیماری هایی که ممکن است با این بیماری مرتبط باشد دشوار است.

به گزارش Live Science، هفت علامت شایع کم کاری تیروئید عبارتند از: افزایش تدریجی وزن، خستگی، حساسیت شدید به سرما، درد عضلات و مفاصل، خشکی پوست یا نازک شدن موها، پریودهای سنگین یا نامنظم و افسردگی.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، بهتر است با پزشک عمومی خود مشورت کنید تا با آزمایش خون و اندازه گیری سطح هورمون، عملکرد غده تیروئید را بررسی کند.

معمولا پس از تشخیص کم کاری تیروئید، یک دوره قرص لووتیروکسین برای افزایش سطح هورمون تیروکسین تجویز می شود. همچنین برای اطمینان از بازگشت سطح هورمون به حالت عادی و معاینه سالانه نیاز به آزمایش خون منظم است.

هیچ راهی برای پیشگیری از کم کاری تیروئید وجود ندارد و بی توجهی به این اختلال و عدم درمان آن می تواند منجر به بیماری قلبی، گواتر و مشکلات بارداری شود.

به گزارش ایندیپندنت، در حالی که کم کاری تیروئید هم در مردان و هم در زنان رخ می دهد، اما در زنان شایع تر است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا