برترینهای کسب و کارعمومی

علت خونریزی دندان خراب

عناوین این صفحه محو کردن
1 راه های قطع فوری خونریزی دندان و لثه

می خواهیم با روش های قطع فوری خونریزی دندان آشنا شویم. همه ما تا کنون با خونریزی دهان و لثه مواجه شده ایم و تا جای ممکن سعی کرده ایم تا این مشکل را برطرف سازیم. ما در این مطلب می‌خواهیم به قطع فوری خونریزی دندان بپردازیم ولی قبل از آن بهتر است بدانید که خونریزی دندان به دلایل متعددی به وجود می‌آید که دلیل و درمان آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد.

به طور کلی، خونریزی دندان‌ها به دلیل بیماری‌های همچون پریودنتال، رژیم غذایی نادرست، بیماری‌های ژنتیکی، تغییرات هورمونی، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و … به وجود می‌آید که در ادامه این مطلب از کانسپتا، ، تمام روش‌هایی که باعث جلوگیری از خونریزی دندان می‌شود را برای شما عزیزان به طور کامل شرح داده ایم.

خونریزی دندان و لثه ها در برخی موارد به صورت خود به خودی نیز بروز می کند. برخی افراد علاوه بر خونریزی لثه احساس می کنند که دندان هایشان کمی تکان می خورند. عوامل متعددی در این مشکلات دخیل هستند، از قبیل:

 • بهم فشردگی دندان ها
 • بهداشت نامناسب دهان و دندان
 • کمبود ویتامین ها بخصوص ویتامین ب۳ یا ویتامین ث
 • ضعف سیستم ایمنی بدن
 • مشکلات هورمونی به عنوان مثال در دوره ی یائسگی یا بارداری
 • جرم و پلاک و پوسیدگی دندان
 • مسواک زدن نادرست و محکم
 • دیابت
 • در موارد نادر سرطان و شیمی درمانی
 • کشیدن دندان

راه های قطع فوری خونریزی دندان و لثه

شناسایی علت خونریزی لثه مهم ترین بخش درمان است. زیرا هنگامی که شما می دانید علت خونریزی و التهاب دندان و لثه بخاطر چیست می توانید یکی از انواع راه های قطع فوری خونریزی دندان و لثه را برای جلوگیری از درد و خونریزی انتخاب نمایید:

استفاده از کمپرس سرد

مقداری یخ را درون پارچه یا کیسه‌ای تمیز ریخته و روی قسمتی از فک خود که دندان خونریزی دارد، بگذارید. توجه کنید که یخ را نباید به صورت مستقیم روی صورتتان قرار دهید. بهتر است تا از حوله‌ای نازک برای این کار استفاده داشته باشید. کیسه یخ در کاهش خونریزی دهان و تورم ناشی از آسیب های جزئی دهان یا التهاب لثه بسیار موثر است.

شستشوی دهان با پراکسید هیدروژن

ممکن است پراکسید هیدروژن را به عنوان ضدعفونی کننده در دسترس داشته باشید. این ماده می‌تواند پلاک‌ها را از بین ببرد، سلامت لثه را بهبود بخشد و خونریزی لثه را متوقف کند. اگر لثه های شما خونریزی می کند، پس از مسواک زدن دهان خود را با پراکسید هیدروژن بشویید، اما محلول را قورت ندهید. ژنژیویت بیماری التهاب لثه است و می تواند باعث خونریزی، تورم و عقب نشینی لثه ها شود. در یک مطالعه که بر روی 99 نفر انجام شد، به برخی از آن ها دهانشویه پراکسید هیدروژن داده شد تا تأثیر محلول بر کاهش التهاب لثه و سفید کردن دندان ها بررسی شود. این مطالعه نشان داد که گروهی که با پراکسید هیدروژن دهان خود را شستشو داده بودند نسبت به گروه دیگر، التهاب لثه کمتری داشتند.

مصرف ویتامین  C

مصرف غذاهای غنی از ویتامین C می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند و به مبارزه با عفونت های لثه که باعث خونریزی دندان و لثه می شود کمک کند. برعکس آن نیز ممکن است مصرف بیش از حد ویتامین C در رژیم غذایی خونریزی دندان و لثه را بیشتر کند. بنابراین اگر کمبود ویتامین C دارید اما بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت می کنید، بهتر است از منابع ویتامین سی بیشتری استفاده کنید زیرا منجر به قطع خونریزی لثه می شود.

استفاده از عسل

عسل به خاطر اینکه یک ماده ضد باکتریایی است می تواند جهت درمان مشکلات دندان و لثه کاربرد زیادی داشته باشد. برای استفاده از این راهکار می توانید پس از مسواک زدن با انگشت مقدار کمی عسل را به لثه های خود بمالید و دقت داشته باشید که عسل روی دندان ها را نپوشاند، زیرا به مرور زمان می تواند باعث پوسیده شدن دندان هایتان شود.

چای کیسه ای

چای سبز یکی از موارد موثر برای تقویت لثه و دندان می‌باشد، که بهتر است روزانه 3  الی 4 فنجان از این چایی را مصرف نمایید. جدا از فواید بسیار خوب این چایی در هنگام خونریزی دندان می‌توان با قرار دادن آن در محل مورد نظر، از خونریزی جلوگیری نمایید. برای جلوگیری و قطع فوری خونریزی دندان با استفاده از چای کیسه‌ای باید ابتدا آن را کمی در آب جوش قرار دهید تا مرطوب بشود و سپس آن را در آورده تا خنک شود و بعد از آن چای را در محل خونریزی دندان به مدت 5 الی 10 دقیقه قرار دهید. تانیک اسید موجود در چای سبز سرعت لخته شدن خون را افزایش می‌دهد که همین امر باعث جلوگیری از خونریزی دندان شما می‌شود.

شستشوی دهان با آب نمک گرم

قرار دادن گاز استریل

یکی از راه های موثر برای بند آوردن خونریزی لثه و دندان، استفاده از یک گاز استریل مرطوب شده است. یک تکه گاز استریل را به شکل مربع یا به شکل رول در بیاورید و آن را با کمی آب مرطوب کنید و بعد از آن گاز استریل را روی جای خالی دندان قرار دهید و تا 60 دقیقه فشار ثابتی به آن وارد کنید. اگر گاز استریل در دسترس شما نیست می توانید از دستمال کاغذی چند لایه استفاده کنید. این کار بعد از حدود یک ساعت خونریزی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

مصرف ویتامین K

مصرف مکمل ویتامین K نیز ممکن است خونریزی دندان و لثه را کاهش دهد. ویتامین K یک ماده مغذی مهم است زیرا به لخته شدن خون کمک زیادی می کند. کمبود این ویتامین می تواند باعث خونریزی شود و یا بند آوردن آن را با دشواری روبرو کند. ممکن است افرادی که کمبود ویتامین K دارند بعد از کشیدن دندان بیشتر با خونریزی مواجه شوند. شما می توانید غذاهای نرمی که حاوی ویتامین K هستند مصرف کنید و یا درباره مکمل ویتامین K با دندانپزشک و پزشک خود مشورت کنید.

تغذیه مناسب

سعی کنید تا 24 ساعت پس از کشیدن دندان، رژیم غذایی خود را روی غذای نرم یا مایعات نگه دارید. هیچ چیزی را به شدت نجوید و از غذاهای ترد و سفت که ممکن است بر محل استخراج دندان تأثیر منفی بگذارد و باعث خونریزی شوند، اجتناب کنید. از مصرف مایعات داغی که می توانند لخته خون را در خود حل کنند خودداری کنید.

روغن گل میخک

روغن میخک حاوی ترکیبات فنلی مانند اوژنول است. این ترکیب خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی به آن می بخشد. علاوه بر این، روغن میخک نیز یک مسکن طبیعی است. این خواص ممکن است در درمان خونریزی دندان و التهاب لثه بسیار موثر باشد. ۲ قطره روغن میخک را با ۱ قاشق چایخوری روغن نارگیل موقتی حرف از عفونت و خون ریزی لثه به میان می‌آید ناگهان همه ما فکرمان به سمت پیشگیری از پوسیدگی دندان می‌رود اما سلامت دندان به همین‌جا ختم نمی‌شود! سلامت لثه هم بخشی از سلامت دندان و دهان شما به حساب می‌آید که نقش کلیدی در سلامت کلی بدن دارد. در ادامه به دلایل مختلف عفونت و خون ریزی لثه می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم چه راه‌هایی می‌تواند از خون ریزی لثه پیشگیری کند و اگر دچار عفونت و خون‌ ریزی لثه شدیم چگونه آن را درمان کنیم. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

عفونت و خون ریزی لثه چیست و چگونه ایجاد می شود؟

در بسیاری از موارد عفونت و خون ریزی لثه نشانه بیماری لثه است اما گاهی اوقات خونریزی لثه ناشی از شیوه‌های غلط مسواک زدن، نخ دندان کشیدن یا سایر موارد است. بیماری‌ها و مشکلات مختلفی می‌تواند منجر به التهاب، عفونت یا خون ریزی لثه شود. دلیل این اتفاق می‌تواند خیلی ساده یا یک مشکل پیشرفته باشد. اگر این مشکل مکررا اتفاق بیوفتد باید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

علائم عفونت و خون ریزی لثه چیست؟

در صورتی که علائم زیر را دارید شما به عفونت و خون ریزی لثه دچار هستید. مواردی که در ادامه به آن اشاره شده‌است، شایع‌ترین علائم عفونت و خون ‌ریزی لثه هستند:

 • بوی بد دهان
 • خونریزی هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
 • ایجاد سوراخ‌هایی بین دندان‌ها و لثه‌ها
 • عقب‌رفتگی لثه‌ها
 • تغییر رنگ و التهاب لثه
 • تخریب ساختار دندان
 • از‌دست‌دادن دندان

علائم عفونت لثه بعد از کشیدن دندان

برای اینکه از شر دندان درد خلاص شوید و عفونت آن را از بین ببرید آن را می‌کشید اما گاهی خود جراحی و کشیدن دندان باعث عفونت و درد دندان می‌شود اما این یک حالت موقتی است. علائم عفونت لثه پس از کشیدن دندان عبارت است از:

 • خون ریزی
 • درد و تورم
 • تب و لرز
 • ترشحات زرد و سفید از محل جراحی دندان.

علل شایع عفونت و خون ریزی لثه چه هستند؟

گاهی علت اصلی عفونت و خون ریزی لثه مسائل مربوط به مراقبت از دندان است، اما گاهی اوقات برخی بیماری‌ها مانند پریودنتیت و ژنژیویت باعث حساسیت بیش‌ازحد لثه و در نهایت عفونت و خون ریزی لثه می‌شود. علل شایع خون ریزی لثه عبارت‌اند از:

۱. التهاب و خون ریزی لثه

در صورتی که پلاک دندان به مدت طولانی روی خط لثه باقی بماند دچار التهاب لثه می‌شوید. پلاک به ذرات ریز و باکتری‌هایی گفته می‌شود که به دندان شما می‌چسبند و باعث تورم بافت لثه می‌شوند. درصورتی که متوجه آن نشوید این پلاک‌ها باعث خون ریزی لثه می‌شوند.

خبر خوب این است که مسواک‌زدن پلاک دندان را از بین می‌برد و از پوسیدگی دندان و عفونت لثه جلوگیری می‌کند. اما اگر به درستی مسواک نزنید و نخ دندان نکشید ممکن است پلاک روی خط مرزی لثه باقی بماند. این پلاک‌ها در بلندمدت سفت می‌شوند و تبدیل به جرم دندان می‌شوند که باعث التهاب و خون ریزی لثه می‌شود.

مهمترین علائم التهاب لثه عبارت است از:

 • ورم لثه دندان روکش شده
 • احساس درد در ناحیه دهان و اطراف لثه
 • خون ریزی لثه.

۲. بیماری پریودنتال (پریودنتیت)

بیماری پریودنتال زمانی رخ می‌دهد که التهاب لثه پیشرفته شود. در واقع این بیماری زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها و عفونت به دندان‌ها، استخوان فک و بافت لثه گسترش یابد. بیماری پریودنتال باعث شل‌شدن بافت لثه و جداشدن لثه از استخوان دندان می‌شود.

این موضوع موجب ایجاد فضایی منفی برای رشد و تجمع باکتری می‌شود که وضعیت را وخیم‌تر می‌کند و امکان دارد دندان از لثه جدا شود و بیوفتد! قطعا کسی دوست ندارد در اوج جوانی دندان‌هایش را بخاطر سهل انگاری از مراقبت دندان و لثه از دست بدهد.

۳. عفونت و خون ریزی لثه به دلیل دیابت

افرادی که به دیابت مبتلا هستند بیشتر مستعد ابتلا به عفونت و خونریزی لثه هستند چرا که دهان آنها در مبارزه با باکتری‌ها از ایمنی ضعیف‌تری برخوردار است و ممکن است به التهاب لثه دچار شوند و از آن‌جایی که سطح بالای قند خون مانع از بهبود علائم و می‌شود، بهبودی را برای این افراد سخت‌تر می‌کند و احتمال اینکه وارد فاز دوم عفونت و خونریزی لثه شوند (پریودنتال) بسیار زیاد است.

۴. خونریزی لثه و سرطان خون (لوسمی)

خون‌ریزی لثه یکی از علل شایع سرطان خون است. همانطور که می‌دانید پلاکت‌های خون باعث لخته‌شدن خون و جلوگیری از خون ربزی بیش‌ازحد می‌شوند. افرادی که مبتلا به سرطان خون هستند تعداد پلاکت‌های آنها از حد استاندارد کمتر است؛ بنابراین خون به درستی لخته نمی‌شود و ممکن است خون ریزی لثه را بارها و بارها تجربه کنند.

۵. ترومبوسیتوپنی یا کمبود پلاکت خون

یکی دیگر از بیماری‌هایی که باعث کاهش پلاکت خون می‌شود ترومبوسیتوپنی است. این بیماری هم مثل لوسمی از انعقاد خون جلوگیری می‌کند و بهبود خونریزی لثه را دشوار می‌کند.

۶. هموفیلی یا بیماری فون ویلبراند

این روزها کمتر کسی پیدا می‌شود که واقعا نداند بیماری هموفیلی چیست و چه اختلالی در بدن ایجاد می‌کند. همانطور که می‌دانید افرادی که هموفیلی هستند خون در بدن آنها به درستی لخته نمی‌شود. این وضعیت ممکن است در صورت کوچکترین آسیب به لثه باعث خونریزی غیرمعمول لثه شود.

۷. اختلال در سیستم ایمنی مثل ایدز HIV

ایدز نوعی بیماری خود ایمنی است که به دلیل نقص سیستم ایمنی منجر به عفونت‌های جدی می‌شود. این بیماری از طریق تماس جنسی، تماس با خون فرد آلوده به HIV یا از مادر به فرزند انتقال می‌یابد. در این بیماری اختلال‌های مختلفی در سیستم ایمنی ایجاد می‌شود که یکی از آنها عفونت و خونریزی لثه است.

۸. اسکوربوت (کمبود ویتامین C)

بیماری اسکوربوت در اثر کمبود شدید ویتامین C در بدن ایجاد می‌شود. ویتامین سی باعث رشد و ترمیم بافت بدن شما می‌شود و زخم‌ها را التیام می‌بخشد و از طرفی باعث استحکام و تقویت استخوان فک و دندان می‌شود. کمبود ویتامین C باعث ضعف لثه و خونریزی آن می‌شود.

۹. کمبود ویتامین K

گاهی اوقات خون ریزی لثه ناشی از کمبود ویتامین K در بدن است. ویتامین K در بدن به انعقاد خون کمک می‌کند و برای استخوان فک بسیار مهم است. کمبود ویتامین K و C را می‌توان با تعدیل کردن رژیم غذایی و گنجاندن برخی مواد غذایی در برنامه‌ جبران کرد.

خونریزی لثه چه زمانی خطرناکه؟

اگر شما هم مدام خونریزی لثه دارید حتما با دندانپزشک مشورت کنید.

۱۰. کجی و بی‌ نظمی دندان‌ ها

کجی و بی‌نظمی دندان‌ها باعث می‌شود شما نتوانید به درستی دندان‌هایتان را مسواک بزنید و پلاک‌های دندانی روی خط لثه باقی می‌ماند که این امر باعث عفونت و خونریزی لثه می‌شود.

۱۱. شکستگی دندان و ترک دندان

شکستگی و ضرب دیدگی و ترک دندان معمولا موجب عفونت و خون ریزی لثه می‌شود. گاهی اوقات ممکن است دندان در لثه شکسته باشد که این حالت باعث ناراحتی زبان و لثه فرد می‌شود. در صورتی که فرد را انجام ندهد یا دندان ترک خورده را جراحی نکند، لثه دچار التهاب، عفونت و خون ریزی می‌شود.

۱۲. عفونت و خون ریزی لثه در دوران بارداری

یکی از چالش‌هایی که خانم‌ ها در دوران باداری با آن دست و پنجه نرم می‌کنند نوسانات هورمونی است. گاهی اوقات این نوسانات هورمونی باعث التهاب، درد و خون ریزی لثه می‌شود. روش‌های بهداشتی مثبت می‌تواند از خون ریزی لثه در دوران باداری جلوگیری کند. با این حال اگر دچار این عارضه شدید می‌توانید از یک دندان پزشک مشاوره بگیرید.

۱۳. استفاده از داروهای رقیق کننده خون

داروهایی مثل وارفارین، آسپرین و هپارین باعث رقیق شدن خون می‌شوند و این امر ممکن است خونریزی لثه را بیشتر کند.

۱۴. استفاده از پروتز و دندان مصنوعی

افرادی که از دندان مصنوعی یا پروتز دندان استفاده می‌کنند نیز ممکن است دچار خون ریزی لثه و برخورد با شوند. پروتزهای دندانی بسیار سفت هستند و در صورتی که به درستی روی لثه قرار نگیرند و مناسب دهان شما نباشند باعث آسیب بافت لثه و در نهایت خونریزی لثه می‌شوند. در این صورت باید با خود صحبت کنید. ممکن است دکتر شما تصمیم بگیرد پروتزی مناسب‌تر برای دندان شما سفارش دهد.

بیماری‌ها و مشکلات مختلفی می‌تواند منجر به التهاب، عفونت یا خون ریزی لثه شود. دلیل این اتفاق می‌تواند خیلی ساده یا یک مشکل پیشرفته باشد. اگر این مشکل مکررا اتفاق بیوفتد باید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. در دکترتو می‌توانید با بهترین دندانپزشکان در شهر خود آشنا شوید، به‌صورت اینترنتی یا تلفنی با آنها مشورت کنید و یا برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

۱۵. خون ریزی لثه هنگام مسواک زدن

مسواک زدن یکی از راه‌های اصلی جلوگیری از عفونت و خون ریزی لثه است اما خود گاهی باعث خون ریزی لثه می‌شود. اولین دلیل خونریزی لثه، التهاب لثه یا بیماری پریودنتیت است. اگر شما مبتلا به پریودنتیت شده باشید پس از هر بار مسواک زدن طعم خون را در دهان خود احساس خواهید کرد. هر ۶ ماه یک بار به دندان پزشک مراجعه کنید تا در صورت ابتلا به بیماری‌های لثه از آن مطلع شوید و قبل از آنکه دیر شود جلوی آن را بگیرید.

بافت ظریف مینای دندان و لثه‌ها نیاز دارد با آنها با ملایمت بیشتری رفتار کنید. محکم مسواک زدن الزاما به معنای تمیزتر شدن دندان نیست! کافیست یاد بگیرید چگونه مسواک بزنید تا از شر پلاک دندان خلاص شوید. مسواک زدن به مدت طولانی نیز می‌تواند باعث آسیب‌پذیری و ساییده شدن لثه شود. زمان مسواک زدن شما نباید بیش از ۱۰ دقیقه باشد. استفاده از مسواک‌هایی که موهای سخت و زبر دارند یا مسواک‌های قدیمی و مستعد رشد باکتری، باعث عفونت و خونریزی لثه می‌شود.

۱۶. خونریزی لثه بعد از جراحی دندان

اینکه لثه شما تا دو ساعت بعد از جراحی دندان خون ریزی کند کاملا طبیعی است اما اگر ناحیه مورد جراحی به صورت غیر طبیعی خون ریزی داشت و بیش از دو ساعت خون ریزی کرد می‌تواند به این معنی باشد که بدن شما در ایجاد لخته مشکل دارد؛ بنابراین به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا مشکل را بررسی کند.

به نقل از سایت

علت عفونت حاد و عفونت مزمن لثه چیست؟

بهداشت ضعیف دهان عامل خطر شماره یک است. اگر به طور مداوم پلاک و جرم را از روی دندان‌های خود پاک نکنید، لثه‌های شما قرمز و ملتهب می‌شوند. این علائم نشانه‌های اولیه بیماری لثه هستند.

علت پوسیدگی دندان چیست؟ - درمانکده

آیا آبسه لثه نشانه عفونت لثه است؟

اگر بخشی از لثه آسیب ببیند، باکتری‌ها راهی برای ورود به بافت پیدا می‌کنند و تکثیر شده و باعث عفونت می‌شوند. در این حالت بدن با ارسال گلبول سفید به ناحیه عفونی باکتری‌ها را به مبارزه می‌طلبد. تجمع باکتری و گلبول‌های سفید و مبارزه آنها باهم باعث ایجاد تورم و التهاب می‌شود و بافتی دردناک و چرک آلود در دهان به وجود می‌آید که آبسه نام دارد.

دو نوع آبسه وجود دارد:

 • نوع اول: فقط در بافت لثه ایجاد می‌‍شود و دندان را درگیر نمی‌کند. مثلا زمانی که یک تکه غذای تیز در لثه فرو رود و باعث عفونت شود این نوع آبسه ایجاد می‌شود.
 • نوع دوم: نوع دیگری از آبسه وجود دارد که به آبسه پریودنتال معروف است. این آبسه‌ها در در فضای بین دندان‌ها و لثه ایجاد می‌شود. این مورد در افراد مبتلا به بیماری پریودنتال شایع است. استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها یا کمک زیادی به کاهش علائم و بهبود آبسه در دهان می‌کند.

آیا عفونت لثه از علائم کروناست؟

درد و التهاب لثه می‌تواند علل بالقوه زیادی مانند بیماری لثه، مسواک زدن نادرست یا تغییرات هورمونی داشته باشد. اما اگر التهاب همراه با علائم شایع‌تری مانند تب، سرفه و خستگی باشد، به احتمال زیاد ممکن است با COVID-19 یا یک بیماری جدی دیگر سر و کار داشته باشید. عفونت و خونریزی بدون هیچ علامت دیگری احتمال کمی دارد که نشانه کووید ۱۹ باشد.

برای عفونت لثه در زمان کرونا چه باید کرد؟ باید ابتدا به پزشک عمومی مراجعه کنید تا بتواند به شما با تجویز داروهای درمانی مقابله با ویروس کرونا، در کاهش علائم التهاب لثه کمک کند. بعد از رفع عفونت می‌توان به دندانپزشک مراجعه کرد.

هزینه ایمپلنت دندان  از نکات مهمی است که برای کاشت ایمپلنت دندان باید بدانید

درمان خونریزی و عفونت لثه چگونه است؟

اگر خون ریزی لثه به علت بیماری خاص یا علت زمینه‌ای نباشد اقداماتی (مانند مصرف داروی عفونت لثه) وجود دارد که می‌تواند از عفونت و خونریزی لثه جلوگیری کند و یا اینکه اگر مبتلا شدید به روند بهبود و رفع عفونت لثه کمک کند. در صورتی که دچار بیماری‌های خاص هستید باید با پزشک درمورد نحوه درمان صحبت کنید.

درمان دارویی قرص و چرک خشک کن قوی برای عفونت لثه (درمان عفونت لثه فوری)

چه قرصی برای عفونت لثه خوبه؟ رایج‌ترین آنتی بیوتیک‌ها و قرص خشک کننده عفونت لثه‌ای که برای ورم لثه استفاده می‌شوند تتراسایکلین‌ها (مانند مینوسیکلین یا داکسی سایکلین)، آموکسی سیلین، کلیندامایسین، مترونیدازول، سیپروفلوکساسین و آزیترومایسین هستند. اما به دلیل عوارض جانبی و خطر تولید باکتری‌های مقاوم به دارو، بیشتر آنها فقط برای عفونت‌های شدید لثه تجویز می‌شوند.

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه چیست؟

اگر به دنبال قرص برای جلوگیری از خونریزی لثه و درمان لثه عفونت کرده هستید، آموکسی سیلین محبوب‌ترین دارو برای آبسه و عفونت لثه و دندان است که برای از بین بردن باکتری و جلوگیری از پوشاندن آنها در یک لایه محافظت‌شده روی لثه و دندان استفاده می‌شود.

با مشورت متخصص، بهترین روش مراقبت از لثه‌ی حساس رو یاد بگیر.

دهانشویه برای عفونت لثه

شستشوی عفونت لثه و استفاده از دهانشویه، یک روش درمانی دیگر است که می‌توانید از آن استفاده کنید. دهانشویه پیشرفته دفاعی (مانند LISTERINE) بیماری لثه را برای لثه‌های سالم‌تر در کمتر از ۲ هفته درمان می‌کند. دهان خود را دو بار در روز با آن بشویید تا یک سپر محافظ تشکیل شود و از چسبیدن میکروب‌های پلاک به لثه جلوگیری کند.

از دهان شویه خانگی برای عفونت لثه نیز می‌توان آب نمک را نام برد که بسیاری از افراد با نسبت ۱/۳ نمک و ۲/۳ آب از آن استفاده می‌کنند.

دهانشویه پرسیکا برای التهاب لثه خوب است؟

درمان عفونت لثه با لیزر

لیزر درمانی یک درمان بدون جراحی برای از بین بردن عفونت لثه است که در آن دندانپزشک از لیزر برای دسترسی به ناحیه عفونی و لایه ضخیم باکتری استفاده می‌کند. این یک روش جایگزین عالی به جای درمان عفونت بعد از جراحی لثه است زیرا امکان درمان بدون بخیه یا برش با ناراحتی کمتر را برای بیماران فراهم می‌کند.

درمان عفونت لثه در بارداری

بعضی از خانم‌ها ممکن است در زمان بارداری به درمان ورم لثه و عفونت لثه دندان عقل احتیاج پیدا کنند. جراحی لثه برای عفونت در این زمان ممکن است با عوارض روبه‌رو باشد به همین دلیل حتما باید با متخصص دندانپزشکی مشورت کنید. دندان‌های خود را تمیز نکه‌دارید و از توصیه‌های بهداشتی غافل نشوید تا کمترین درد و ناراحتی را تجربه کنید.

درمان عفونت لثه کودکان

یکی از علل عفونت لثه در کودکان بسیار کوچک می‌تواند به دلیل باشد که با درد و قرمزی همراه است. در این شرایط لازم است از بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان مانند درمان عفونت لثه با مترونیدازول استفاده کنید و حتما با دکتر متخصص مشورت کنید.

درمان عفونت لثه دندان مصنوعی (عفونت لثه سالمندان)

درمان التهاب لثه بعد از گذاشتن دندان مصنوعی چیست؟ بهتر است دهان خود را با آب نمک گرم در حالی که پروتزهای مصنوعی را برداشته اید بشویید. ۱۵ تا ۳۰ ثانیه قرقره کردن آن می‌تواند التهاب و درد را کاهش دهد. همچنین به طور منظم لثه‌های خود را ماساژ دهید تا گردش خون را افزایش داده و تورم را به حداقل برسانید.

درمان التهاب لثه در ارتودنسی

و خون آمدن از لثه به خصوص در زمانی که بریس‌های ارتودنسی روی دندان‌ها قرار دارد، عارضه تلخی است. رعایت موارد زیر به جلوگیری از التهاب و بیماری دهان و دندان کمک می‌کند:

 • با غذا آب بنوشید تا به شستن ذرات غذا کمک کند.
 • از دهانشویه آنتی باکتریال استفاده کنید.
 • هرچند وقت یک‌بار با آب نمک گرم غرغره کنید.
 • یک رژیم غذایی سالم انتخاب کنید.

درمان التهاب لثه بعد از کامپوزیت

پرطرفدارترین روش درمان با جرم‌گیری است که در مطب دندانپزشک انجام می‌شود. این روش می‌تواند تمام جرم و پلاک‌های دندان را کامل از بین ببرد.

درمان عفونت لثه بعد از کشیدن دندان جیست؟

دندانپزشک معمولا برای درمان عفونت و خون ریزی لثه بعد از جراحی دندان به شما آنتی بیوتیک‌هایی نظیر پنی‌سیلین و مترونیدازول می‌دهد. علاوه بر آن گاهی اوقات غرغره کردن آب نمک گرم در ناحیه عفونی موجب تسکین درد و کاهش عفونت می‌شود. بعد از جراحی دندان ممکن است دچار عفونت لثه شوید که عموما موقتی است. در این حالت غرغره آب‌نمک گرم می‌تواند منجر به تسکین درد و عفونت شود.

درمان عفونت دندان و لثه در طب سنتی (درمان گیاهی عفونت لثه کودکان و بزرگسالان)

روش‌های زیر در طب سنتی برای درمان عفونت لثه توصیه شده‌اند:

درمان گیاهی عفونت لثه روش‌های استفاده آن
سیر برای عفونت لثه درمان عفونت لثه با سیر عفونت‌ها را از بین می‌برد. اگرچه برای دندان و لثه بسیار مفید است، اما اگر خام مصرف شود بوی بد در دهان ایجاد می‌کند بنابراین بعد از مصرف می‌توانید هل بجویید. برای استفاده از روش درمانی آن، یک حبه سیر را پوست کنده و به آرامی بین دندان‌ها له کنید و قبل از قورت دادن آن را به تدریج بجوید.
پودر میخک برای عفونت لثه میخک حاوی یک بی حس‌کننده قوی به نام اوژنول است که به عنوان ضد عفونی‌کننده در برابر باکتری‌های عامل عفونت و التهاب عمل می‌کند.
چای و نمک برای التهاب لثه ۱/۲ قاشق چایخوری نمک را به یک لیوان آب یا چای ولرم اضافه کنید و خوب مخلوط کنید و محلول را تا ۳۰ ثانیه در دهان بچرخانید. ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید.
درمان عفونت لثه با گلاب گلاب دارای خواص تسکین‌دهنده است که می‌تواند به کاهش التهاب و قرمزی لثه کمک کند.
روش درمان عفونت لثه با رب انار خواص ضد باکتریایی موجود در انار و رب انار باعث خنثی کردن پلاک دندانی می‌شود و احتمال ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری لثه را کاهش می‌دهد.
درمان خونریزی و عفونت لثه با عسل عسل در درمان عفونت‌های لثه مانند خونریزی، التهاب و عقب نشینی لثه مفید است. هنگامی که عسل با آب مخلوط شود، پراکسید هیدروژن تولید می‌کند که یک ماده ضد عفونی کننده در درمان بیماری لثه و دندان محسوب می‌شود.
زردچوبه برای عفونت لثه می‌توانید با جوشاندن پودر زردچوبه، دهان‌شویه‌ای از زردچوبه ایجاد کنید. این دهانشویه علاوه‌بر کمک به درمان ورم لثه و بیماری پریودنتال، می‌تواند به کاهش التهاب و درد نیز کمک کند.

درمان عفونت دندان و لثه در طب سنتی

درمان عفونت لثه در خانه

برخی روش‌های خانگی برای درمان لثه وجود دارند که عبارت‌اند از:

 • نوشیدن چای سبز: چای سبز التهاب لثه را کاهش می‌دهد و از بیماری پریودنتیت جلوگیری می‌کند.
 • شست‌وشوی دهان با آب نمک: شستشوی منظم دهان با مخلوطی از آب نمک گرم هم می‌تواند باکتری‌ها را کاهش داده و خون ریزی لثه را متوقف کند.
 • استفاده از کمپرس سرد: خونریزی لثه همیشه ناشی از بیماری لثه نیست. لثه‌های شما نیز ممکن است به دلیل ضربه یا آسیب به بافت لثه خون ریزی کنند. استفاده از کمپرس سرد روی خط لثه می‌تواند تورم را کاهش داده و جریان خون را متوقف کند.

به نقل از سایت

روش های پیشگیری از عفونت و خونریزی لثه را بشناسیم

در این بخش به بررسی روش‌هایی می‌پردازیم که بهتر از سایر موارد می‌توانند در جلوگیری از عفونت و خون ریزی لثه به شما کمک کنند. حتما مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن را در برنامه خود داشته باشید که از بهترین روش‌های پیشگیری خانگی برای سلامت دهان و دندان محسوب می‌شوند.

۱. مسواک زدن

هنگامی که باکتری‌هایی که در پلاک وجود دارند با غذا تماس پیدا می‌کنند اسید تولید می‌کنند و این اسید باعث پوسیدگی دندان و عفونت و التهاب لثه می‌شود. بنابراین مسواک زدن را جدی بگیرید. در ادامه به نحوه صحیح مسواک زدن و بیان نکاتی مهم در مسواک زدن می‌پردازیم.

نحوه صحیح مسواک زدن و جلوگیری از خون ریزی لثه

 • سعی کنید بین صرف غذا و مسواک زدن ۳۰ دقیقه فاصله بیوفتد. این کار باعث می‌شود مینای دندان شما که حین خوردن غذاهای اسیدی نرم شده است دوباره سفت شود و در مقابل حرکات مسواک آسیب نبیند.
 • سعی کنید از یک مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
 • با یک حرکت دایره‌ای ملایم و کوچک مسواک را روی دندان‌ها حرکت دهید به این صورت که هر بار یک دندان را تمیز کنید. نوک موهای مسواک را روی خط لثه بکشید ولی از فشار دادن آن روی لثه خودداری کنید. توجه کنید که فقط نوک مسواک دندان را عمیق تمیز می‌کند.
 • طوری مسواک بزنید که موی مسواک بین شیارها و شکاف‌های بین دندان‌ها را نیز تمیز کند. در این حالت درمان عفونت لثه و بوی بد دهان زودتر انجام می‌شود.
 • از همان حرکت دایره‌ای برای تمیز کردن قسمت پشتی دندان استفاده کنید. منظور از قسمت پشتی دندان سمتی است که رو به زبان است.
 • برای تمیز کردن پشت دندان‌های فک بالا، سرتان را بالا نگه‌دارید و برای مسواک زدن دندان‌های پایین سرتان را پایین بگیرید و از حرکات دایره‌ای برای مسواک زدن استفاده کنید.
 • می‌توانید به صورت ملایم موی مسواک را روی زبان نیز بکشید اما محکم این کار را نکنید. این کار به حذف باکتری‌ها از روی ناحیه زبان کمک می‌کند و حس طراوت و تازگی را در شما ایجاد می‌کند.
 • هر ۳ الی ۴ماه یک بار مسواک خود را عوض کنید. زیرا مسواک قدیمی شما خود مستعد رشد باکتری است و می‌تواند باعث عفونت و خونریزی لثه شما شود.

برای جلوگیری از خون ریزی و عفونت لثه چند بار باید مسواک بزنیم؟

شما نیاز دارید حداقل دو بار در روز مسواک بزنید زیرا مسواک زدن روزانه پلاک دندان را از بین می‌برد و از عفونت و خون ریزی لثه جلوگیری می‌کند.

۲. نخ دندان کشیدن

برای اینکه سلامت دندان و لثه شما تضمین شود نیاز دارید علاوه بر مسواک زدن نخ دندان بکشید. مسواک نمی‌تواند به صورت مؤثر پلاک‌های بین شیارهای دندانی را از بین ببرد و اگر از نخ دندان کشیدن صرف نظر کنید به باکتری‌ها اجازه رشد و تجمع در بین دندان‌ها را صادر می‌کنید. دست از تنبلی بردارید و با حوصله بین مرواریدهای صورتتان را تمیز کنید.

شیوه صحیح نخ دندان کشیدن

برای جلوگیری از عفونت و خون ریزی لثه به موارد زیر دقت کنید:

 • حدود ۴۵ سانت از نخ را از دستگاه خود خارج کنید.
 • نخ را دور انگشتان میانی هر دست بپیچید و یک قسمت ۳ سانتی برای نخ دندان کشیدن باز کنید. ابتدا دندان‌های بالا و سپس دندان‌های پایین را نخ دندان بکشید.
 • نخ را بین شیار دندان‌ها بکشید و از انگشتان اشاره خود برای فشار دادن نخ بین دندان‌ها استفاده کنید. مراقب باشید فشار زیادی وارد نکنید و لثه‌ها آسیب نبینند.
 • نخ دندان را سمت بالا و پایین و اطراف خط لثه حرکت دهید. در حین استفاده از نخ دندان، نخ دندان باید در اطراف دندان شکل C ایجاد کند.
 • نخ دندان را باید بین هر دندان و همچنین پشت دندان‌های عقبی بکشید.
 • حین استفاده از نخ دندان، در صورت نیاز به قسمت تمیز از نخ دندان می‌توانید با پیچاندن نخ دور دستتان و باز کردن بخش تمیز آن را تنظیم کنید.

برای جلوگیری از خون ریزی و عفونت لثه چند بار باید نخ دندان بکشیم؟

برای اینکه پلاک دندان فاتحه سلامت دندان شما را نخواند باید حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید! بیماری‌ها و مشکلات مختلفی می‌تواند منجر به التهاب، عفونت یا خون ریزی لثه شود. دلیل این اتفاق می‌تواند خیلی ساده یا یک مشکل پیشرفته باشد. اگر این مشکل مکررا اتفاق بیوفتد باید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. در دکترتو می‌توانید با بهترین دندانپزشکان در شهر خود آشنا شوید و از یا مشاوره آنلاین استفاده کنید.

۳. استفاده از دهانشویه برای خونریزی و عفونت لثه

دهانشویه برای طراوت بخشیدن و حس تازگی در دهان شما فوق‌العاده است و بوی بد دهان را از بین می‌برد. دهانشویه نوعی ضدعفونی کننده دهان است و از ایجاد پلاک و بیماری زودرس لثه جلوگیری می‌کند اما هرگز نمی‌تواند جایگزین مسواک و نخ دندان شود. در واقع هدف استفاده از دهانشویه، ضدعفونی نقاطی از دهان است که مسواک و نخ دندان نمی‌توانند تمیز کنند مانند: داخل گونه، رو و زیر زبان و داخل گلو.

شیوه صحیح استفاده از دهانشویه

چند نکته مهم درمورد دهانشویه وجود دارد:

 • دهانشویه‌های حاوی فلوراید بیشترین تأثیر ممکن را دارند.
 • استفاده از دهانشویه محدودیت زمانی خاصی ندارد؛ فرقی نمی‌کند قبل یا بعد از مسواک زدن از دهانشویه استفاده کنید.
 • پیش از استفاده از دهانشویه حتما برچسب روی دهانشویه را مطالعه کنید. برخی از دهانشویه‌ها باید با آب رقیق شوند.
 • سعی کنید از دهانشویه‌های حاوی الکل استفاده نکنید چون باعث خشکی دهان می‌شوند.
 • افرادی که دچار حساسیت‌های دندانی هستند باید از دهانشویه مخصوصی که پزشک تجویز کرده استفاده کنند.
 • دهانشویه را به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه در دهان خود بچرخانید( غرغره کنید).
 • با توجه به نوع دهانشویه، پس از استفاده از آن باید به مدت نیم ساعت الی دو ساعت از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید تا اثر بخش باشد. اگر دهانشویه حاوی الکل است حتما دهان خود را پس از مدت ذکر شده آبکشی کنید.

برای جلوگیری از عفونت و خون ریزی لثه چند بار باید دهانشویه استفاده کنید؟

یک بار در روز از دهانشویه استفاده کنید تا خیالتان از جانب سلامت دندان جمع شود. حتی اگر به صورت روزانه از آن استفاده نمی‌کنید سعی کنید چند بار در هفته از آن استفاده کنید تا باعث تقویت دندان و لثه شود.

۴. جرم گیری دندان

جرم گیری دندان باعث از بین رفتن پلاک‌های سخت شده دندان می‌شود بنابراین از عفونت و خون ریزی لثه جلوگیری می‌کند و از بیماری پریودنتال پیشگیری می‌کند. حتی برای بیمارانی که مبتلا به پریودنتیت مزمن هستند، جرم‌گیری ریشه توصیه می‌شود.

۵. تغذیه مناسب برای سلامت دندان و لثه

برای سلامت دندان باید تغذیه متنوعی داشته باشید و غذاهایی که می‌خورید باید حاوی انواع ویتامین مخصوصا ویتامین C و ویتامین K باشد. غذاهای حاوی قند و نشاسته را به حداقل برسانید. این غذاها بیشترین میزان اسید را در دهان تولید می‌کنند و باعث پوسیدگی دندان و ایجاد پلاک می‌شوند که این موارد در نهایت موجب عفونت و خون ریزی لثه می‌شود.

غذاهایی که برای جذب ویتامین C و K توصیه می‌شوند عبارت‌اند از:

 • مرکبات مثل پرتقال و نارنگی
 • توت فرنگی
 • هویج
 • گوجه فرنگی
 • کاهو
 • اسفناج
 • کلم سبز
 • کلم پیچ
 • برگ خردل
 • روغن زیتون.

۶. نوشیدن آب کافی پس از صرف غذا

آب نوشیدن پس از غذا باقیمانده‌های غذا را می‌شوید. علاوه بر این آب حاوی فلوراید است و می‌تواند باعث استحکام دندان و لثه شود.

۷. عدم استعمال سیگار و محصولات تنباکویی

بر اساس تحقیقات انجام شده عامل اصلی بیماری‌های لثه خونریزی و عفونت لثه، سیگار کشیدن است. سیگار به سیستم ایمنی بدن آسیب می‌رساند یعنی باعث می‌شود بدن در مبارزه با عوامل بیماری زا آسیب پذیرتر شود. زمانی که لثه آسیب می‌بیند بدن فرد سیگاری نمی‌تواند بافت‌هایش را به خوبی بهبود بخشد بنابراین دچار عفونت و خون ریزی لثه می‌شود.

ترک سیگار نه تنها به سلامت دهان کمک می‌کند باعث می‌شود سلامت جسمانی و روحی فرد وضعیت مطلوبی داشته باشد. تغذیه مناسب و نوشیدن آب کافی، نکشیدن سیگار، رعایت بهداشت دهان و دندان و نداشتن استرس از راهکارهای خوب برای جلوگیری از عفونت و خون ریزی لثه است.

۸. کنترل سطح هورمون با آرامش

استرس یکی از عواملی است که باعث خون ریزی لثه می‌شود. به این ترتیب که استرس باعث ترشح برخی هورمون‌ها می‌شود که تولید بیش از حد آن به سلامت دندان آسیب می‌رساند.

عکس عفونت لثه

بر اساس گزارش انجمن دندانپزشکی آمریکا، ژنژیویت و پریودنتیت از علل اصلی از دست دادن دندان در بزرگسالان و عوامل اصلی بروز عفونت و خونریزی لثه هستند.در تصویر زیر، نمونه‌ای از عکس عفونت و خون ریزی لثه گسترش یافته در دهان بیمار را مشاهده می‌کنید.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دکتر متخصص

عفونت و خون ریزی لثه یک مشکل شایع است که تقریبا با اطمینان می‌توان گفت که برای همه پیش آمده‌است. مسائل مختلفی می‌تواند باعث بروز آن شود. دلیل اصلی این مشکل بیماری پریودنتال است که به التهاب شدید لثه گفته می‌شود. دلیل اصلی دیگر ورم لثه تشکیل پلاک دندان است که با جرم گیری می‌توان آن را برطرف کرد.

حداقل هر ۶ ماه یک بار باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا سلامت دندان‌ها و لثه شما را مورد معاینه قرار دهد و در صورت لزوم به صورت حرفه‌ای دندان‌های شما را جرمگیری و تمیز کند تا دچار عفونت و خون ریزی لثه نشوید.

برای اطلاعات بیشتر، می‌توانید لیست بهترین دندانپزشکان شهر خود را در سایت دکتر تو مشاهده کنید و با توجه به معیارهای انتخاب پزشک، یکی از آنها را انتخاب کرده و به صورت آنلاین نوبت بگیرید. در دکترتو همچنین می‌توانید با پزشکان در مورد شرایط پزخونریزی لثه می‌تواند بر اثر عوامل مختلفی اتفاق بیفتد. خونریزی لثه عارضه‌ای است که نباید به راحتی از کنار آن گذشت. دلایل زیادی برای جدی گرفتن خونریزی لثه وجود دارد. به عنوان مثال این خونریزی امکان دارد که در نهایت منجر به بروز بیماری‌های مربوط به لثه، از دست رفتن دندان شود.

همانطور که گفته شد خونریزی لثه می‌تواند نشانه بیماری لثه باشد. بیماری مربوط به لثه بر اثر تجمع باکتری‌ها زیر خط لثه ایجاد می‌شود. این باکتری‌ها منجر به ایجاد التهاب و در نهایت قرمزی و تورم لثه‌ها می‌شوند. در صورت به تأخیر انداختن وعدم درمان، این بیماری باعث کنده شدن دندان ها، از دست رفتن استخوان و همچنین ایجاد عفونت می‌شود.

در ادامه‌ی این مطلب به بررسی دلایل دیگر ایجاد خونریزی لثه و همچنین درمان آن می‌پردازیم.

اگر در زمان مسواک زدن دندان های خود متوجه خونریزی لثه شدید و این خونریزی به صورت مداوم بود می بایست که خونریزی دهان خود را جدی بگیرید چرا که این موضوع می تواند دلیل بر بیماری های لثه از قبیل بیماری پریودنتال باشد.

دندانپزشک پیشنهاد میکند که حتما دندان های خود را به صورت مداوم و روزانه با خمیر دندان حاوی فلوراید 2 بار مسواک بزنید و به صورت مداوم از نخ دندان استفاده کنید تا از بروز پلاک دندان جلوگیری کنید. همچنین  به صورت منظم به دندانپزشک مراجعه کنید چرا که پزشک متخصص بهتر از هر شخص دیگری می تواند مشکل شما را تشخیص دهد.

اگر در طی درمان  هستید به شما پیشنهاد میکنیم تا این دو مقاله را بخوانید: ،

در نظر داشته باشید خونریزی لثه می تواند دلیل بر عفونت لثه های شما باشد زمانی که پلاکت ها بر روی دهان و دندان شما قرار میگیرند به مروز باعث عفونت در لثه می شوند و در مواردی نیز میتوانند باعث حتی کشیدن دندان و جابجایی دندان شوند.

دلایل خونریزی لثه

دلایل مختلفی می‌تواند باعث ایجاد خونریزی در لثه شود که برخی از آن ها عبارت اند از:

 •  استفاده از داروهایی  مثل آسپرین
 •  عدم تعادل هورمون ها

همچنین عوامل مهم دیگری نیز هستند که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند منجر به خونریزی در لثه شود. این‌ عدم رعایت بهداشت دهان و دندان طیف وسیعی از اقدام‌ها از جمله مسواک زدن بیش از اندازه دندان ها، استفاده نکردن از نخ دندان به مقدار کافی وعدم شست و شو دندان‌ها بعد از خوردن غذا را شامل می‌شود. در صورتی که به یکی از بیماری‌های مربوط به لثه مبتلا شده باشید بزاق شما خونی است اما اگر خونریزی شما به دلیل رعایت نکردن موارد بهداشتی باشد، پس از عمل کردن به مراقبت‌های بهداشتی این خونریزی متوقف می‌شود.

بیشتر بخوانید:

اضطراب و استرس

زمانی که ما دچار استرس می‌شویم، بدن ما هورمون‌هایی ترشح می‌کند که باعث افزایش جریان خون در دهان می‌شود. هر چند دچار شدن به استرس در موقعیت‌های کوتاه مدت می‌تواند مفید باشد و به ما کمک کند اما اگر دچار استرس طولانی مدت و مزمن شویم، این امر می‌تواند باعث ایجاد یک سری عادت‌های مضر مانند جویدن ناخن‌های خود، فشار دادن فک و دندان قروچه د هنگام شب شود. این عادت‌های مضر در نهایت می‌تواند باعث آسیب دیدن و خونریزی لثه شود.

استعمال دخانیات

مصرف دخانیات نیز می‌تواند باعث خونریزی در لثه شود. استعمال دخانیات از جمله سیگار می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های لثه را بیشتر کند. در تنباکو ماده‌ای به نام نیکوتین وجود دارد که باعث منقبض شدن رگ‌های خونی شده و باعث کاهش پیدا کردن اکسیژن‌رسانی به دهان می‌شود. همچنین استعمال سیگار باعث آزاد شدن یک سری مواد شیمیایی در خون می‌شود که باعث تحریک پوشش داخلی دهان می‌شوند.

التهاب لثه

التهاب لثه به علت وارد شدن باکتری‌ها به خط لثه ایجاد می‌شود. این التهاب می‌تواند منجر به خونریزی لثه شود. علایم التهاب لثه شامل قرمزی، حساسیت و تورم در اطراف دندان و لثه‌ها است. التهاب لثه در صورتی که به‌موقع تحت درمان قرار نگیرد می‌تواند باعث ایجاد پریودنتال یا بیماری لثه شود.

بیشتر بخوانید:

 پریودنتیت

یکی دیگر از عوامل خونریزی لثه پریودنتیت است. پرودنتیت در حقیقت یک نوع عفونت باکتریایی است که در لثه و استخوان اطراف دندان ایجاد می‌شود. این عفونت چسبندگی دندان‌ها را از بین می‌برد و باعث لق شدن دندان‌ها می‌شود. این بیماری عفونی به طور معمول به دلیل رعایت نکردن مراقبت‌های بهداشتی مانند مصرف سیگار و استفاده از مشروبات الکلی به وجود می‌آید.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان یکی دیگر از عوامل ایجاد خونریزی لثه است. پوسیدگی‌های دندانی در حقیقت حفره‌هایی هستند که در درون دندان‌های فرد به وجود می‌آیند. علت اصلی پوسیده شدن دندان‌ها خوردن غذاهایی است که حاوی مقادیر بالایی قند هستند. پوسیدگی‌های دندانی منجر به آسیب دیدن و ایجاد درد در دندان‌ها می‌شود.

تومورها

تومورها از عوامل دیگر خونریزی لثه هستند. تومورها درواقع شامل توده‌هایی از سلول‌های غیر طبیعی هستند که به صورت خارج از کنترل رشد و گسترش پیدا کرده اند. تومورها امکان دارد که در هر ناحیه‌ای از بدن به وجود بیایند اما بیشتر در مناطقی به وجود می‌آیند سلول‌ها در آن با سرعت بیشتری تکثیر می‌شوند. از جمله‌ی این مناطق می‌توان به سینه، دهان، پوست، روده بزرگ، پروستات، معده، رکتوم، دهانه رهم و ریه‌ها اشاره کرد.

تحلیل رفتن لثه

تحلیل رفتن لثه نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل ایجاد خونریزی در لثه باشد. لثه‌ها زمانی که خط لثه از استخوانی که زیر آن قرار دارد عقب نشینی کند دچار تحلیل می‌شوند. هنگامی که خط لثه عقب می‌رود، باکتری‌ها و ذرات غذا این امکان را پیدا می‌کنند تا در زیر خط لثه جمع شده و باعث تشکیل پلاک شوند. سپس پلاک تشکیل شده می‌تواند به جرم تبدیل شود که این امر باعث ایجاد عفونت و التهاب می‌شود.

خونریزی از لثه را جدی بگیرید

به گفته پزشک در صورتی که لثه شما متورم باشد با مسواک زدن و یا کوچکترین تحریک، خونریزی میکند در برخی از موارد این خونریزی به دلیل مشکل در سیستم انعقاد خون به وجود می آید. پس حتما خونریزی لثه را جدی بگیرید

خونریزی لثه می تواند دلیل بر بیماری های لثه و یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و یا مشکلات داخلی بدن باشد.

خمیر دندان مخصوص خونریزی لثه

برای بهداشت دهان و دندان خود می توانید از خمیر دندان های مخصوص خونریزی لثه استفاده کنید این خمیر دندان ها حاوی فلوراید و سدیم کربنات بالاتری هستند و میزان بیشتری از پلاک های دندانی را از بین میبرند.

کمبود کدام ویتامین باعث خونریزی لثه میشود

ویتامین های زیر باعث تقویت سیستم مویرگی لثه خواهند شد

ویتامین

ویتامین c در انواع مرکبات، سیب زمینی، سبزیجات تازه مثل کلم و کاهو و گوجه فرنگی موجود است.

آنتی اکسیدان 

انواع میوه ها مثل لبو، هویج،گلابی،زردآلو، توت فرنگی حاوی آنتی اکسیدان هستند

ویتامین K

ویتامین K  عامل اصلی انعقاد خون است و به وفور در زرده تخم مرغ،گل کلم،گوجه فرنگی، شیر و ماست یافت می شود.

بیشتر بخوانید:

ویتامین E

کمبود ویتامین E  باعث خونریزی لثه خواهد شد.این ویتامین در آجیل ، روغن زیتون و انواع دانه های روغنی موجود می باشد.

نیاسین

در واقع نیاسین ترکیبی از ویتامین B3 است. برای دریافت نیاسین می توانید از قارچ، سالمون،مرغ و گوشت بوقلمون استفاده کنید.

درمان خانگی خونریزی لثه

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که ترجیح میدهید در مرحله اول خودتان نسبت به درمان خونریزی لثه اقدام کنید، موارد زیر را مطالعه بفرمایید:

آب نمک غرغره کنید

غرغره کردن  آب نمک اولین راهکاری است که میتوان برای درمان خونریزی‌های لثه به کار برد.به این صورت که در طی روز 3 یا 4 بار نمک را در آب گرم حل کنید و بعد از خوردن غذا آن را استفاده کنید.

استفاده از عسل

از عسل بر روی لثه های خود بعد از مسواک زدن استفاده کنید دقت کنید که آن را بر روی دندان های خود نمالید چرا که قند ناشی از آن ممکن است موجب خرابی دندان شما شود. عسل خاصیت ضدعفونی کننده دارد.

مسواک زدن با جوش شیرین

جوش شیرین را با آب گرم مخلوط کنید و به صورت خمیر در آورید و از آن به جای خمیر دندان در مسواک زدن استفاده کنید.

از میخک یا روغن میخک استفاده کنید

از روغن میخک بر روی لثه های خود استفاده کنید.

سیگار را کنار بگذارید

استفاده از سیگار و سایر دخانیات باعث بروز بسیاری از مشکلات دهان و دندان می شود. پس اگر از خونریزی لثه رنج میبرید زمان آن رسیده است که سیگار را کنار بگذارید.

بیشتر بخوانید:

در تغذیه خود تجدید نظر کنید

مصرف شیر را در برنامه غذایی خود بگنجانید شیر سرشار از کلسیم است.البته شیر حاوی چربی است و دندانپزشکان معتقدند که یک ساعت قبل از خواب شیر مصرف نکنیم و بعد از آن مسواک بزنید تا چربی حاصل از آن بر روی دندان های شما باقی نماند.

در برنامه غذایی خود استفاده از سبزیجات خام و مرکبات را بگنجانید.

پیشگیری از خونریزی لثه

راه‌های مختلفی برای پیشگیری از خونریزی لثه وجود دارد. به عنوان مثال سعی کنید که از جویدن آدامس در زمان خواب پرهیز کنید. این کار می‌توان به خشک شدن دهان و التهاب لثه منجر شود.

همچنین سعی کنید تا دندان‌های خود را به طور مرتب و حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. مسواک زدن باعث پاک کردن پلاک از روی دندان‌های شما و جلوگیری از تجمع باکتری‌ها می‌شود.

نخ دندان کشیدن نیز می‌تواند از بروز خونریزی لثه جلوگیری کند. کشیدن نخ دندان باعث می‌شود تا غذا بین دندان‌های شما گیر نیفتد و دندان‌ها دچار آسیب دیدگی نشوند. ذکر این نکته مهم است که تنها یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید و این کار را بیشتر از یک بار در روز انجام ندهید. همچنین سعی کنید تا بعد از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دهان خود را به خوبی شست و شو دهید. عدم مصرف دخانیات و مشروبات الکلی نیز می‌تواند باعث پیشگیری از ناراحتی و خونریزی در لثه شود.

نتیجه گیری

بسیار مهم است که توجه کنید تنها راه درمان خونریزی لثه مراجعه به یک دکتر دندانپزشک است. یک دندانپزشک به خوبی دندان شما را معاینه کرده تا علت خونریزی را به طور دقیق تشخیص دهد. دندانپزشک همچنین از تجویز دارو برای کمک به کاهش التهاب لثه استفاده می‌کند. همچنین برای جلوگیری کردن از بروز عفونت‌های بیشتر ممکن است که دندانپزشک آنتی بیوتیک تجویز کند.

 

دکمه بازگشت به بالا