جامعه

علل بروز مقاومت میکروبی را بشناسید

استفاده نادرست و بیش از حد از داروهای ضد میکروبی در انسان، حیوان و گیاه اولین عامل مقاومت میکروبی محسوب می شود.

به گزارش اخبار ما، لازم به ذکر است که استفاده نامناسب و بیش از حد از داروهای ضد میکروبی در انسان، حیوان و گیاه اولین عامل مقاومت میکروبی محسوب می شود. البته مقاومت میکروب ها دلایل دیگری نیز دارد که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

تجویز و مصرف غیرمنطقی داروها و رعایت نکردن درمان های تجویز شده توسط پزشکان از دیگر علل مقاومت میکروبی است. به عنوان مثال، آنتی بیوتیک ها تنها می توانند عفونت های باکتریایی را از بین ببرند، اما در عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا تاثیری ندارند و تجویز آنها برای بیماری های ویروسی منجر به مقاومت میکروبی خواهد شد.

همچنین عدم دسترسی به آب تمیز و بهداشتی چه برای انسان و چه برای حیوانات به این معناست که یکی از راه های پیشگیری از عفونت ها که شستشوی مناسب است اجرا نمی شود و مقاومت میکروبی در برابر آنتی بیوتیک ها ایجاد می شود.

استفاده غیرمنطقی از آنتی بیوتیک ها در طول همه گیری بیماری کرونا نیز یکی از مواردی است که گزارش شده است منجر به افزایش مقاومت میکروبی می شود. در حالی که بیماری کرونا یک بیماری ویروسی است و تنها زمانی که فرد بیمار همزمان عفونت باکتریایی داشته باشد، تجویز آنتی بیوتیک تحت نظر پزشک مجاز خواهد بود. لازم به ذکر است که برای بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا نباید از آنتی بیوتیک استفاده کرد.

لازم به ذکر است که می توان اقداماتی را برای جلوگیری از مقاومت میکروبی انجام داد. اگر آنتی بیوتیک مصرف می کنید، برای جلوگیری از مقاومت دارویی حتی در زمان همه گیری ویروس کرونا، داروی خود را ادامه دهید.

لازم به ذکر است که مقاومت میکروب ها روند درمان را پیچیده می کند، اما رعایت بهداشت فردی و شستن دست ها می تواند از گسترش آن جلوگیری کند. همچنین برای جلوگیری از بروز مقاومت میکروبی، داروهای ضد میکروبی را به موقع و تا پایان دوره درمان زیر نظر پزشک مصرف کنید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان غذا و دارو، مقاومت آنتی بیوتیکی به این معناست که هیچ درمانی برای بیماری های عفونی وجود ندارد. بنابراین، به خاطر داشته باشید که همه گروه های سنی و در سراسر جهان قربانی مقاومت آنتی بیوتیکی هستند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا