جامعه

عکس | رمزگشایی شگفت انگیز از دلبستگی گرگ‌ها به انسان‌ها !

به گزارش خبرگزاری اخبار ما، مجله اکولوژی و تکامل در گزارش خود به چسبیدن گرگ ها به انسان در بسیاری از موارد اشاره کرد.

محققان دانشگاه استکهلم سوئد آزمایش‌های رفتاری را بر روی 10 گرگ و 12 سگ انجام دادند تا رفتار تاریک سگ‌سانان را که زیرمجموعه‌ای از سگ‌سانان است (و شامل حیواناتی مانند سگ‌های اهلی، گرگ‌ها، کایوت‌ها و روباه‌ها) باشد، انجام دادند. شغال ها، دینگوها و بسیاری از گونه های دیگر پستانداران سگ موجود و منقرض شده اند).

بیشتر بخوانید:

در طول این آزمایش، گرگ های 23 هفته ای به طور خود به خود بین یک فرد آشنا و یک غریبه تمایز قائل شدند و سگ ها نیز رفتار مشابهی داشتند و در واقع با افراد آشنا که وابستگی بیشتری داشتند، رفتار نزدیکتر و صمیمانه تری داشتند. علاوه بر این، حضور یک فرد مشهور به عنوان ضربه گیر برای گرگ ها عمل می کرد و آنها را در موقعیت های استرس زا آرام می کرد.

این یافته‌ها بر اساس مجموعه‌ای از شواهد است که با این فرضیه که سگ‌ها پس از اهلی کردن انسان‌ها در 15000 سال پیش، توانایی پیوند با انسان‌ها را توسعه دادند، در تناقض است.

دکتر کریستینا هانسویت، دکترای اخلاق از دانشگاه استکهلم، سوئد، گفت: «ما احساس کردیم که نیاز به یک بررسی کامل در این زمینه وجود دارد. با تحقیقات قبلی که به سوالات ما کمک زیادی کرده است، فکر می کنم اکنون زمان خوبی است تا این ایده را مطرح کنیم که اگر تغییراتی در رفتار دلبستگی انسان در گرگ ها ایجاد شود، این رفتار ممکن است یک هدف بالقوه برای فشارهای انتخاب اولیه باشد. در زمان اهلی کردن سگ ها استفاده می شود.

رمزگشایی از داستان دلبستگی گرگ ها به انسان

دکتر هانسن بسیار علاقه مند است که بفهمد اهلی کردن حیوانات چگونه بر رفتار آنها تأثیر می گذارد. او و اعضای تیمش برای بررسی این مشکل، توله سگ های ده روزه گرگ و سگ را بزرگ کردند و آزمایش های رفتاری مختلفی را روی آنها انجام دادند. در یکی از این آزمایش ها، فرد آشنا و غریبه ای وارد اتاق آزمایش شدند تا شرایط عجیب و استرس زا را برای حیوان ایجاد کنند.

راز پشت این تست، که در ابتدا برای ارزیابی دلبستگی در نوزادان ایجاد شد، تحریک رفتارهای دلبستگی، از جمله جستجو و تلاش برای نزدیک شدن به افراد، با ایجاد یک محیط ناپایدار بود.

در واقع چیزی که محققان در این آزمایش عجیب به دنبال آن بودند این بود که آیا گرگ ها و سگ ها می توانند یک فرد آشنا را از یک غریبه تشخیص دهند؟ آیا در مواجهه با یک فرد آشنا، بیشتر از یک غریبه محبت نشان می دهند و زمان بیشتری را صرف احوالپرسی و ارتباط فیزیکی با او می کنند یا خیر؟ اگر سگ ها و گرگ ها رفتاری مشابه و یکسان داشته باشند، به این معنی است که این توانایی منحصر به سگ نیست، یعنی به طور خاص فقط در سگ ها ایجاد نشده است.

بیشتر بخوانید:

دکتر هانسن می گوید: «این دقیقاً همان چیزی است که ما دیدیم. کاملاً واضح است که گرگ ها مانند سگ ها افراد آشنا را به غریبه ها ترجیح می دهند. اما جالب‌تر این بود که وقتی سگ‌ها تحت تأثیر شرایط آزمایشی قرار نمی‌گرفتند، گرگ‌ها تحت تأثیر قرار می‌گرفتند. آنها در اتاق آزمایش راه می رفتند. اما آنچه قابل توجه بود این بود که وقتی یک فرد آشنا یا کسی که تمام عمر با گرگ ها بوده است دوباره وارد اتاق آزمایش شد، از راه رفتن منصرف شد. این به این معنی است که یک فرد مشهور به عنوان سپر و محافظ در برابر استرس های اجتماعی برای گرگ ها عمل می کند. من شک دارم که قبلاً این مورد در گرگ ها مطالعه شده باشد. و وجود ارتباط قوی بین حیوانات و افراد مشهور را تکمیل می کند.

دکتر. هانسن در ادامه خاطرنشان کرد که شباهت‌های بین سگ‌ها و گرگ‌ها می‌تواند به ما چیزهای مهمی را در مورد اینکه رفتاری که در سگ‌ها می‌بینیم از کجا می‌بینیم به ما بگوید. البته ممکن است برای برخی تعجب آور باشد که گرگ ها می توانند از این طریق با انسان ها ارتباط برقرار کنند، اما به گفته دکتر. از نظر هانسن، در نگاهی به گذشته، منطقی به نظر می‌رسد: «برای گرگ‌ها نشان دادن وابستگی و وابستگی انسان‌محور ممکن است برتر باشد». انتخاب در مراحل اولیه اهلی کردن سگ »

دکتر هانسن اکنون در حال بررسی داده‌هایی است که او و تیمش طی سه سال جمع‌آوری کرده‌اند و گرگ‌ها و سگ‌ها را در شرایط یکسان پرورش می‌دهند تا درباره تفاوت‌ها و شباهت‌های رفتاری آنها بیشتر بدانند.

5858

دکمه بازگشت به بالا