استان ها

فصل شکوفایی سایت توسعه با شروع پروژه های زیرساختی در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

    فصل رونق توسعه سایت ها با آغاز پروژه های زیربنایی در حوزه معدن و صنایع فلزی ویژه خلیج فارس

معاون برنامه ریزی و توسعه منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفت: سایت توسعه با آغاز پروژه های زیربنایی در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس رونق می گیرد.

به گزارش خبرگزاری اخبار ما از هرمزگان، بازیار بهمن نژاد افزود: معاونت برنامه ریزی و توسعه منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس با کادری مجرب و متخصص و با بهره گیری از بهترین مشاوران کشور مسئولیت توسعه زیرساخت های انرژی (از جمله) را بر عهده دارد. آب، برق و گاز)، احداث خیابان ها و جاده ها و پل ها و همچنین کنترل روند تکمیل شرکت های سرمایه گذار از طریق مدیریت برنامه ریزی و کنترل پروژه. همچنین وظیفه تخلیه و بارگیری مواد معدنی از واگن ها و کشتی ها و رساندن مواد غذایی به کارگران فولاد منطقه بر عهده مدیریت عملیاتی این معاونت می باشد.
بر اساس برنامه ریزی و نظارت انجام شده در این معاونت برای تکمیل زیرساخت های مورد نیاز سرمایه گذارانی که در محل احداث هستند، سازمان ایمیدرو مبلغ 35000 میلیارد ریال به منطقه ویژه توسعه زیرساخت ها اختصاص داده است. این محل در مدت 5 سال قرار است این بودجه طی 5 سال با میانگین سالانه 800 تا 1 میلیارد تومان بر اساس پروژه های تعریف شده جذب شود.
بهمن نژاد توضیح داد: در سال 1401 اولویت با احداث زیرساخت در قسمت شرقی سایت توسعه بود و در حال حاضر مطالعات و اسناد مناقصه برای تکمیل راه های ضلع شرقی با برآورد 4000 میلیارد ریال آماده است. مناقصه برای انتخاب پیمانکاران همچنین مطالعات و اسناد مناقصه ایستگاه کاهش فشار گاز با ظرفیت 450 هزار متر مکعب در ساعت با برآورد 3000 میلیارد نیز آماده مناقصه و انتخاب پیمانکار است. همچنین به منظور تکمیل شبکه گازرسانی در نقاط شمالی و مرکزی، یک ایستگاه کاهش فشار گاز 50 هزار مترمکعب در ساعت و یک ایستگاه کاهش فشار گاز 450 هزار مترمکعبی با برآورد 3500 میلیارد ریال آماده مناقصه است. در سال 1402 پروژه های سایت غربی برای آنها آماده و برنامه ریزی می شود.
وی یادآور شد: احداث پل بین سایت شمالی و سایت توسعه علاوه بر پروژه ها و برنامه های عملیاتی سال جدید، یکی از پروژه های مهمی است که با برآورد 1000 میلیارد ریال از سال گذشته آغاز شده است. امسال. معاون و دارای 20 درصد پیشرفت فیزیکی است.
معاون برنامه ریزی و توسعه منطقه ویژه معدن و صنایع فلزی خلیج فارس احداث پل ارتباطی را مهم دانست و ادامه داد: این پل رابط ارتباطی و تنها راه ارتباطی بین این دو نقطه است و با با تکمیل این پل امکان مسدود شدن تمامی معابر موقت سایت وجود دارد. تدوین و اجرای کامل قوانین گمرکی در سایت توسعه ساری تضمین شد و به همین دلیل این پروژه برای منطقه بسیار حائز اهمیت است.
بهمن نژاد از دیگر کارهای این معاون آموزشی یاد کرد و افزود: حفظ و نگهداری بندر اختصاصی صادرات و واردات منطقه نیز بر عهده این معاونت است. به طور مداوم توسط شرکت های متخصص و واجد شرایط نظارت و نگهداری می شود. این اسکله امکان بارگیری 70000 تن مواد فله معدنی را در 48 ساعت و تخلیه 70000 تن مواد فله معدنی را در 4 روز ارائه می دهد اسکله می باشد.

درخواست لایروبی اسکله و کانال دسترسی به اسکله در سال آینده
معاون برنامه ریزی و توسعه منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از لایروبی اسکله و کانال در سال 1401 خبر داد و توضیح داد: کشتی ها برای ورود به اسکله باید از مسیر دسترسی 7 کیلومتری عبور کنند. مجرای این اسکله است و با توجه به اینکه سال هاست لایروبی دوره ای اخیرا انجام نشده است، آبگیری کشتی ها کاهش یافته و لازم است در سال 1401 لایروبی دوره ای انجام شود و برای این منظور حدود 3500 تا 4000 میلیارد نیاز است. . ریال برآورد شد که در برنامه های سال جاری لحاظ شده است.
با تاکید بر اینکه بارندگی ها در بندرعباس در فصل پاییز و زمستان فراوان است، یکی از مشکلاتی که سرمایه گذاران در سال های اخیر با آن مواجه بوده اند، آبگرفتگی معابر و سطوح در زمان بارندگی های فصلی است و برای رفع این مشکل، جمع آوری و زهکشی آب های سطحی پروژه مکان یابی شمال در حال اجراست و این پروژه 40 درصد پیشرفت دارد و قرار است با تکمیل این پروژه تا پایان امسال این مشکل برطرف شود. با تکمیل برنامه ریزی، مشاور این منطقه نقشه های اجرایی کانال های زهکشی و فاضلاب در محل احداث را بررسی و تهیه می کند.
این مسئول همچنین در خصوص تامین آب مورد نیاز صنایع فعال منطقه اظهار داشت: برای تامین آب صنایع فعال شرکت با مشارکت این منطقه به نمایندگی ایمیدرو و همچنین شرکت های تولیدی مستقر در منطقه به صورت مشترک. شرکت تامین و توسعه و زیرساخت با پالایشگاه بندرعباس یکی از وظایف خود را تصفیه و انتقال فاضلاب بندرعباس به منطقه ویژه جهت استفاده سرمایه گذاران تشخیص داده است و این پروژه در حال حاضر 15 درصد پیشرفت دارد و پیش بینی می شود. که حداقل یکصد هزار متر مکعب در روز آب صنعتی در 18 ماه آینده در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد تا در این منطقه تحویل شود.

تعامل با پایگاه های دانش
وی در خصوص تحقق و اجرای دستورات مقام معظم رهبری برای حمایت از شرکت های دانش بنیان، تصریح کرد: امسال برای نوسازی دارندگان لوله آندی سیستم حفاظت کاتدی ستون و پل دسترسی، قرارداد با دانش منعقد شد. شرکت تولید کننده لوله های فایبر گلاس جهت تعویض لوله های فلزی موجود که با تعویض این لوله ها با لوله های فلزی می توان علاوه بر افزایش عمر آنها در هزینه های بسیار بالای نگهداری لوله های فلزی صرفه جویی کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا