جامعه

قول اختصاص بودجه برای اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در ماه‌های پایانی امسال

رئیس سازمان نظام پرستاری اعلام کرد: با رایزنی‌ها و قول مساعد دولت و مجلس، بودجه‌ای برای اجرای قانون تعرفه‌های خدمات پرستاری در ماه‌های پایانی سال جاری در نظر گرفته می‌شود و وام‌های لازم نیز تخصیص می‌یابد. در قانون بودجه سال آینده برای اجرای کامل آن لحاظ شود.

به گزارش اخبار ما، محمد میرزابیگی در نشست روسای کمیته های پرستاری سراسر کشور در خزرآباد ساری گفت: اجرای قانون تعرفه های پرستاری یکی از مهم ترین الزامات جامعه پرستاری است که با تاکیدات مقام معظم رهبری محقق می شود.

وی افزود: کرونا ثابت کرده است که خدمات پرستاران محدود به بیمارستان نیست و نیاز به حضور پرستاران در تمامی عرصه های مختلف جامعه است.

وی گفت: خدمات مراقبت در منزل چندین سال است که به صورت قانونی فعالیت می کند و مدل جدیدی از خدمات اجتماعی را ارائه کرده است. این خدمات تعرفه ای هستند اما این تعرفه ها هنوز تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند.

رئیس سازمان نظام پرستاری تاکید کرد: علاوه بر نظارت بر این سازمان، 5 سرویس مراقبت در منزل برای چهار یا پنج بیماری مزمن به زودی تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت و همچنان خدمات بیمه منازل (مراقبت در منزل) را پوشش خواهیم داد.

وی ادامه داد: موضوعات مختلفی در سازمان نظام پرستاری در حال رسیدگی است که یکی از مهم ترین تغییرات وضعیت نیروهای شرکتی و پیمانی و با نظارت در وزارت بهداشت در دوره جدید است. بسیار امیدواریم و تا حصول نتیجه نهایی ادامه می دهیم.

میرزابیگی تاکید کرد: پرستاران شرکتی و پیمانی به دلیل نبود امنیت شغلی و حقوق کم از شرایط مناسبی برخوردار نیستند. در حالی که این نیروها در کنار سایر پرستاران در ارائه خدمات به مردم حضور دارند و در دوران ولیعهد اولین شهید خدمت، مرحومه نرگس خانعلی زاده بود که به صورت شرکتی فعالیت می کرد. بنابراین این نیروها به سهم خود در خدمت به مردم عمل کرده اند و باید حقوق آنها ادا شود.

رئیس سازمان نظام پرستاری همچنین به استیفای حقوق ایثارگران در خدمت اشاره کرد و گفت: طی حکمی که اخیراً از سوی رئیس بنیاد شهید به نظام پرستاری داده شد، رئیس سازمان نظام پرستاری به عنوان نماینده سازمان نظام پرستاری منصوب شد. “بنیاد شهید در حوزه حمایت از جانبازان” قطعا سریعتر انجام می شود. وظایف فعالیت سازمان نظام پرستاری طبق قوانین قبلی تعیین می شود. بر این اساس، چهار موضوع نیازهای مردم، نظام سلامت، پرستاران و پرستاران چهار اولویت اصلی سازمان نظام پرستاری است که فعالیت های این سازمان بر اساس آن صورت می گیرد.

وی با اشاره به موانع خدماتی گفت: اصرار داریم ادبیات مطالبات صنفی به موانع خدماتی تبدیل شود. کی گفته کمبود پرستار فقط مشکل پرستاران است، وقتی کمبود پرستار منجر به خدمات ناکافی به مردم می شود، قطعاً مانعی برای دریافت خدمات با کیفیت به مردم و مراقبت مناسب از بیمار است. برای رفع این مانع در خدمت باید به سمت استانداردسازی نسبت پرستار به تخت بیمارستانی برویم و با آن استاندارد در دو سال گذشته 52 هزار مجوز کار گرفته ایم.

وی ادامه داد: بر همین اساس هر هفته یا هر دو هفته یکبار با معاونت پرستاری و کمیته بهداشت جلساتی داریم تا به استاندارد نیروی پرستاری و نیاز به اشتغال برسیم.

میرزابیگی افزود: وضعیت طرح های شرکتی، پیمانی، 89 روزه و تمدید از نظر سازمان قابل قبول نیست و باید تغییر آنها محقق شود و تا زمانی که محقق نشود یکی از موانع برجسته ارائه خدمات به تا زمانی که حذف نشود، امنیت شغلی تضمین شده است و انگیزه بیشتری برای پرستاران وجود خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه پرستاری یکی از مشاغل کشوری است که در دستور کار قرار دارد، گفت: در وزارت بهداشت، مجلس و جاهای مختلف شبانه روز با این موضوع درگیر هستیم و مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس نیز معتقدند با وجود خصوصی سازی یکی از مشاغلی که باید به عنوان قاعده باقی بماند، پرستاری است.

میرزابیگی ادامه داد: موضوع جدیدی که در جلسه شورای عالی نظام پرستاری با حضور وزیر بهداشت مطرح کردیم، موضوع مرخصی یک ماهه در دوران تاج گذاری است که با مرخصی یک ماهه متفاوت است. -مرخصی یک ماهه در قانون ارتقای بهره‌وری: «در طول دوره تاجگذاری، پرستاران در کشورهای دیگر از مزایا و امتیازات بسیاری برخوردار شدند که ممکن است بسیاری از آنها به دلیل محدودیت‌های کشور امکان‌پذیر نباشد، اما ترک و استراحت پس از دو سال مراقبت‌های عروق ویروس کرونا در بخش‌های مراقبت‌های ویژه یک امر است. نیاز است که باید برآورده شود، نه تقاضای بزرگی وجود دارد، نه وزیر بهداشت موافق است و نه مخالفی در دولت وجود دارد.

وی گفت: تعرفه خدمات پرستاران مصوب شورای عالی بیمه و دولت اجرا می شود. مقررات عملکرد بسیار خوبی برای این امر وجود دارد و ما باید از روز پرستار امسال آن را اجرا کنیم. کمیسیون بهداشت نیز پیشنهاد کرد که برای اجرای این قانون برای سه ماه پایانی سال جاری بودجه در نظر گرفته شود و بودجه کامل در قانون بودجه سال آینده پیش بینی شود.

رئیس سازمان نظام پرستاری ادامه داد: اعمال این قانون بیش از آنکه مسائل مالی باشد هویتی است و قطعا آثار مالی و برکتی برای پرستاران دارد. این قانون خاص است و ربطی به اضافه کاری و حق اشتغال ندارد.

وی افزود: به طور جدی با ویژه برخورد می کنیم و به هیچ عنوان از دستور کار خارج نشده است. سازمان نظام پرستاری تا زمان برآورده شدن این الزام به صورت 100% نظارت خواهد داشت. اجرای این قانون برای هر ضریب 20 هزار میلیارد تومان نیاز دارد. رئیس سازمان برنامه و بودجه از افزایش 2.5 برابری متوسط ​​حقوق بهورزان نسبت به ابتدای سال 98 و قبل از برجام خبر داد و به دولت نامه نوشت و تاکید کرد: میانگین حقوق کارکنان دولت 6.8 میلیون نفر بوده است. تومانی و میانگین حقوق بهورزان حدود 10 میلیون تومان است.

میرزابیگی گفت: پاسخ ما تفکیک حقوق پزشکان متخصص و محاسبه میانگین حقوق سایر کارکنان است. ما به طور جدی با یک موضوع بسیار خاص روبرو هستیم، اما به دلیل بار مالی و برجسته بودن این موضوعات غیرکارشناسی، زمان زیادی برای پیگیری نیاز است. بنابراین نباید همه اقدامات را در این راستا هدایت کرد و همزمان به سایر مسائل پرداخت. برای پرداختن به این موضوع باید از حقوق پرستاران و سایر گروه ها آگاهی کامل داشته باشیم. بنابراین در این صورت هرگونه اطلاعات مستندی که وجود دارد منتشر می شود. جامعه پرستاری نیز باید در این زمینه ورود کند و در این زمینه اطلاع رسانی کند.

بر اساس اعلام سازمان نظام پرستاری، وی با اشاره به اضافه کاری اجباری پرستاران، خاطرنشان کرد: دانشگاه ها یا باید قانون ارتقای بهره وری را اجرا کنند یا قانون تمام وقت; این الزام مبنای قانونی دارد و در صورت عدم رعایت دانشگاه ها قابل اجراست. در صورتی که پرستاران بیش از 60 تا 80 ساعت اضافه کاری داشته باشند، اضافه کاری کامل طبق قانون پرداخت می شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا