رویدادها

ماجرای پیدا شدن سوسمار غول پیکر/کشته شدن بزمجه بیابانی توسط افراد ناآگاه در منطقه کهک

سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد.

آفتاب‌‌نیوز :

چندی پیش یکی از صفحات مجازی محلی در شهرستان کهک، خبر از کشته شدن تعدادی قلاده سگ توسط سوسماری غول پیکر در کرمجگان کهک داد، خبری که شاید برای ترساندن مردم برای ورود به باغات منطقه و یا جذب دنبال کننده بود و متأسفانه توسط برخی کانال‌های معتبر و حتی شبکه‌های معاند هم بازنشر شد.

به گزارش سازمان محیط زیست، این موضوع بلافاصله در دستورکار اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان قرار گرفت و با بررسی‌های کارشناسی در محدوده‌های مورد ادعا، هیچ‌گونه آثار و شواهدی از گونه سوسمار غول پیکر مشاهده نشد و این خبر بلافاصله تکذیب و گونه مورد نظر «بزمجه بیابانی» که بسیار کوچک‌تر و کم آزارتر از آن خبر کذب بود، عنوان شد؛ اما افزایش حساسیت مردم برای مقابله تهاجمی با این گونه ارزشمند، بزمجه بیچاره را به کشتن داد.

لازم به ذکر است طرح مطالعاتی خزندگان استان قم طی سال‌های ۸۴ الی ۸۹ به انجام رسیده و هیچ‌گونه سوسمار غول پیکر در قم و حتی ایران ثبت نشده است و قطعاً هرگونه حذف خزندگان، موجب افزایش انواع حشرات و جانوران موذی و در نهایت آسیب به مزارع و محصولات کشاورزی خواهد شد.

از این رو از تمامی شهروندان و هم استانی‌های محترم خواهشمندیم ضمن رعایت حقوق همه جانداران و مهربانی با طبیعت و تلاش برای حفظ و حراست از محیط زیست، در صورت مشاهده هرگونه تخلف زیست محیطی و یا نزدیک شدن حیات وحش به مناطق مسکونی، مراتب را با شماره تلفن‌های ۱۵۴۰ و ۳۲۶۰۲۹۸۱ در میان بگذارند.

تیم خبری مطالب حوادث

نویسنده حوادث با استعداد در ارائه دیدگاه‌های متنوع هستم. از طریق بررسی مختلف زوایای رویدادها، برای خوانندگان دیدگاه جدیدی را به ارمغان می‌آورم.
دکمه بازگشت به بالا