جامعه

مبتلایان به HIV چگونه می‌توانند زندگی با کیفیتی داشته باشند؟

به گفته کارشناسان، تشخیص و درمان به موقع بیماری عفونی HIV می تواند از شدت بیماری و رسیدن آن به مرحله ایدز جلوگیری کند. بنابراین، به شرط رعایت درمان، HIV دیگر یک بیماری کشنده نیست. اما افراد مبتلا به HIV چگونه می توانند با وجود این بیماری زندگی با کیفیتی داشته باشند؟

به گزارش اخبار ما، سندرم نقص ایمنی اکتسابی ناشی از ویروس نقص ایمنی یا اچ‌آی‌وی نیاز فوری به درمان مناسب دارد و مبتلایان به آن پس از تشخیص باید برای ایجاد و حفظ زندگی سالم و با کیفیت تلاش جدی کنند.

به گفته وزارت آموزش بهداشت و ارتقای سلامت، اتخاذ سبک زندگی سالم در میان این بیماران می‌تواند میانگین امید به زندگی آن‌ها را به جمعیت عمومی نزدیک‌تر کند و برای این منظور، کارشناسان بهداشت جهانی 10 اقدام سالم را پیشنهاد می‌کنند:

_ کاهش استرس: کاهش استرس یکی از راه های بهبود وضعیت بیماران مبتلا به ایدز است و تحقیقات نشان داده است که بین استرس و کاهش سیستم دفاعی بدن ارتباط مستقیمی وجود دارد. استرس می تواند اشتها و اختلالات خواب را کاهش دهد و اثرات منفی بر زندگی فرد بگذارد. برخی از راه‌های کنترل استرس عبارتند از: ورزش و مشاوره البته، بهتر است قبل از شروع یک برنامه ورزشی با پزشک خود صحبت کنید.

_ رعایت نکات احتیاطی در سفر: از آنجایی که بیماران مبتلا به ایدز سیستم ایمنی ضعیفی دارند، باید در سفر بسیار مراقب غذا و آب آشامیدنی خود باشند. بیماری های ناشی از غذا می تواند باعث مشکلات جدی و حتی مرگ در این افراد شود. بهتر است قبل از سفر با پزشک خود صحبت کنید تا متوجه شوید چه مقدار دارو باید همراه داشته باشید و همچنین از پزشک خود راهنمایی های بهداشتی بخواهید.

محافظت از پوست: مشکلات پوستی اغلب یکی از اولین نشانه های ایدز است و بیماران اغلب از عفونت های پوستی مزمن رنج می برند. مشکلات پوستی این افراد شامل؛ پسوریازیس، کهیر، زونا و زخم های زرد. نوع نادری از سرطان پوست به نام سارکوم کاپوزی نیز در افراد مبتلا به ایدز دیده می شود.

ماموگرافی و تست پاپ تست معمولی: زنان مبتلا به ایدز نه تنها برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم و سایر بیماری های ناشی از آن، بلکه برای جلوگیری از بارداری، جلوگیری از انتقال بیماری به همسر و جلوگیری از انتقال بیماری به نوزاد، باید اقدامات احتیاطی زیادی را انجام دهند. زنان باید برای شروع بارداری برنامه ریزی داشته باشند و به طور منظم ماموگرافی انجام دهند. (یک بار در سال برای زنان بالای 50 سال و گهگاه برای سنین 40 تا 49 سال تکرار می شود).

شروع درمان دارویی: مطالعات نشان داده است که استفاده از داروهای ضد ویروسی برای کنترل عفونت ایدز، احتمال بیماری و مرگ ناشی از ایدز را تا 53 درصد کاهش می دهد و خطر ابتلا به مشکلات مرتبط با ایدز مانند بیماری های قلبی عروقی و برخی سرطان ها را تا حدود دو سوم کاهش می دهد. اگر “باید” برای زندگی سالم و طولانی با ایدز وجود دارد. این یک درمان است. درمان اولین جایی برای شروع است.

_ سیگار نکش: تعداد افراد سیگاری در بین بیماران ایدزی دو برابر سایر افراد است و به همین دلیل خطر ابتلا به بیماری های قلبی و مرگ ناشی از مشکلات تنفسی در آنها دو برابر است و احتمال ابتلا به سرطان ریه ۱۴ برابر است.

مکمل های ویتامین D و کلسیم: کمبود تراکم معدنی استخوان در بیماران مبتلا به ایدز به میزان زیادی مشاهده می شود و نتیجه آن افزایش تعداد شکستگی استخوان و لگن و همچنین ایجاد زودرس پوکی استخوان است. در نتیجه این آمار، پیشنهاد می‌شود که تمام زنان یائسه مبتلا به ایدز و مردان بالای 50 سال برای ارزیابی احتمال پوکی استخوان در آنها اسکن DEXA انجام دهند. مصرف روزانه مکمل های ویتامین D و کلسیم می تواند خطر شکستگی استخوان را کاهش دهد.

اتخاذ یک رژیم غذایی سالم و متعادل: اهمیت حفظ یک رژیم غذایی سالم و متعادل در صورت تشخیص HIV مثبت چند برابر خواهد شد. از آنجایی که تعداد سلول های T در بیماران HIV مثبت به میزان قابل توجهی کاهش یافته و ایمنی آنها به چالش کشیده شده است، خوردن غذاهای سالم برای تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از پیشرفت HIV ضروری است. علاوه بر این، به گفته متخصصان تغذیه، رژیم غذایی مناسب می‌تواند پردازش داروهایی که بیماران دریافت می‌کنند را برای بدن آسان‌تر کند و علائمی مانند اسهال، حالت تهوع و خستگی ناشی از مصرف این داروها را کاهش دهد.

پرهیز از الکل و مواد مخدرالکل و داروهای تفریحی می توانند به طور خطرناکی سیستم ایمنی بدن را تضعیف کنند، به ویژه در افراد HIV مثبت. علاوه بر این، این قابلیت را دارد که با داروهایی که این بیماران دریافت می کنند تداخل ایجاد کند. مصرف مواد مخدر و الکل باعث می شود که فرد رژیم غذایی مناسبی نداشته باشد و مصرف داروهای خود را فراموش کند. می توانید انرژی خود را صرف چیزهای مثبت کنید، مانند ملاقات با دوستان یا کار کردن بر روی سرگرمی های خود.

توجه به بهداشت دهان و دندان: مشکلات دندان و لثه در بیماران HIV شایع است و یک سوم از این بیماران را تحت تاثیر قرار می دهد. تضعیف سیستم ایمنی بدن و استفاده از داروهای اچ آی وی باعث افزایش بیماری هایی مانند زگیل دهان، تاول، برفک دهان و زخم های دهان می شود. بسیاری از مبتلایان به ایدز نیز خشکی دهان دارند که خود باعث پوسیدگی دندان می شود. بیماری لثه در بیماران مبتلا به ایدز نیز خطر بیماری قلبی و دیابت را افزایش می دهد. مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن و مراجعه به دندانپزشک حداقل هر شش ماه یکبار برای جلوگیری از ایجاد مشکلات دندانی ضروری است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا