سلامت

مبتلایان فشار خون این دارو را مصرف نکنند تا کلیه هایشان آسیب نبیند

آفتاب‌‌نیوز :

 بر اساس تحقیقات جدیدی که در مجله Mathematical Biosciences منتشر شده است، بیمارانی که برای کنترل فشار خون بالا، یک داروی ادرار آور (دیورتیک) و دارو‌های فشار خون مصرف می‌کنند، باید از مصرف ایبوپروفن خودداری کنند.

دارو‌های ادرار آور و نیز دارو‌هایی که برای کنترل فشار خون و تنظیم مایعات بدن تجویز می‌شوند مانند مهارکننده سیستم رنین آنژیوتانسین (RSA) با نسخه پزشک و با نام‌های تجاری مختلف دارویی در دسترس هستند، در حالی که مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن عمدتاً بدون نسخه با نام‌های تجاری مختلف مانند «ادویل» (Advil) یا «موترین» (Motrin) در دسترس هستند.

محققان دانشگاه واترلو در این مطالعه با استفاده از آزمایش‌های دارویی شبیه‌سازی شده با کامپیوتر، به بررسی تداخلات دیورتیک‌ها (دارو‌های ادرار آور)، RSA و ایبوپروفن پرداختند. آن‌ها دریافتند که در برخی از بیماران با مشخصات پزشکی خاص، ترکیب این سه دارو می‌تواند باعث آسیب کلیه شود که این آسیب در برخی موارد می‌تواند دائمی باشد.

«آنیتا لیتون»، استاد زیست شناسی و پزشکی در دانشگاه واترلو، گفت: دیورتیک‌ها (دارو‌های ادرار آور) خانواده‌ای از دارو‌ها هستند که باعث می‌شوند بدن آب کمتری در خود نگه دارد.

لایتون توضیح داد: کم آبی بدن عامل اصلی آسیب حاد کلیه است و در نتیجه مصرف مهارکننده RAS به همراه ایبوپروفن می‌تواند ضربه سه گانه‌ای به کلیه وارد کند. اگر از این دارو‌های فشار خون استفاده می‌کنید و به مصرف مسکن نیاز دارید، به جای مصرف ایبوبروفن، «استامینوفن» مصرف کنید.

آزمایش‌های دارویی شبیه‌سازی‌شده با رایانه می‌تواند نتایج را سریع‌تر از آزمایش‌های بالینی انسانی به محققان ارائه دهد؛ بنابراین لیتون و تیم تحقیقاتی او در این مطالعه از ریاضیات و علوم رایانه استفاده کردند تا اطلاعات اولیه‌ای به پزشکان در مورد مسائلی مانند عوارض دارویی ارائه دهند.

البته لیتون خاطرنشان کرد: اینطور نیست که همه افرادی که این ترکیب دارو‌ها را مصرف می‌کنند، دچار مشکل می‌شوند، اما تحقیقات نشان می‌دهد که این ترکیب می‌تواند مشکل ساز باشد و باید در این زمینه احتیاط کرد.

این مطالعه نشان داد که مصرف دیورتیک و مهارکننده‌های ACE/ARB به همراه ایبوپروفن، در مقایسه با بیمارانی که فقط با دیورتیک و مهارکننده‌های ACE/ARB درمان می‌شدند، با ۳۱ درصد افزایش خطر ابتلا به آسیب حاد کلیه (AKI) همراه بود.

محققان اظهار داشتند که برای هر کسی که دارو مصرف می‌کند مهم است که قبل از مصرف هر نوع دارو یا مکمل بدون نسخه، با پزشک یا داروساز خود مشورت کند تا از هرگونه تداخل دارویی جلوگیری شود.

گروه تحریریه علوم پزشکی

با تمرکز بر علم و دانش پزشکی، من می‌خواهم مطالبی را ارائه دهم که به شما کمک کند تا سلامتی خود را حفظ کنید و بهبود بخشید.
دکمه بازگشت به بالا