عمومی

متا دور آخر اخراج‌ها را آغاز کرد

متا به عنوان بخشی از برنامه اش که تعدیل ۱۰ هزار شغل اعلام بود، دور سوم اخراج‌های کارمندانش را آغاز کرد.

متا دور آخر اخراج‌ها را آغاز کردبه گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از رویترز، به گفته یک منبع آگاه، به عنوان بخشی از برنامه‌ای که در ماه مارس برای حذف ۱۰ هزار شغل اعلام شد، آخرین دسته از دور سه بخشی اخراج‌های متا از امروز آغاز شد.

متا در اوایل سال جاری اولین شرکت فناوری بزرگ بود که دور دوم اخراج‌های گسترده را اعلام کرد، پس از اینکه در پاییز به بیش از ۱۱ هزار کارمند را اخراج کرد. چندین کارمند که در تیم‌هایی مانند بازاریابی، استخدام، مهندسی و ارتباطات شرکت کار می‌کنند، روز چهارشنبه به لینکدین آمدند و اعلام کردند که اخراج شده اند.

سهام متا در یک بازار به طور کلی ضعیف تر، ۰.۵ درصد افزایش یافت. ارزش این شرکت در سال جاری بیش از دو برابر شده و به لطف کاهش هزینه‌ها و تمرکز متا بر هوش مصنوعی، در میان عملکرد‌های برتر در شاخص S&P ۵۰۰ (SPX) قرار دارند.

مارک زاکربرگ، مدیر اجرایی متا در ماه مارس گفت: بخش عمده‌ای از اخراج‌ها در دور دوم این شرکت طی چند ماه انجام می‌شود و تا حد زیادی در ماه می‌ به پایان می‌رسد. او گفت که برخی دور‌های کوچکتر می‌توانند پس از آن ادامه پیدا کنند.

به طور کلی این تعدیل‌ها نقش‌های غیرمهندسی را به شدت تحت تاثیر قرار داده و برتری کسانی را که در متا کد می‌نویسند، تقویت می‌کند. زاکربرگ در ماه مارس متعهد شد که تیم‌های تجاری را به طور قابل توجهی بازسازی کند و به نسبت بهینه‌تر مهندسان به سایر نقش‌ها بازگردد.

به گفته مدیرانی که پس از آن در تالار شهر شرکت صحبت کردند، حتی در میان کاهش‌هایی که به‌ویژه تیم‌های فناوری را هدف قرار می‌داد، این شرکت نقش‌های غیرمهندسی مانند طراحی محتوا و تحقیق در مورد تجربه کاربر را به شدت حذف کرد.

زاکربرگ در جلسه تالار شهر گفت: در پی یک ضربه کوچکتر به تیم‌های استخدام در ماه مارس، حدود ۴۰۰۰ کارمند شغل خود را در اخراج‌های آوریل از دست دادند.

این شرکت رسانه‌های اجتماعی روز چهارشنبه اعلام کرد که کاهش اخیر احتمالا بر حدود ۴۹۰ کارمند در مقر بین‌المللی آن در دوبلین یا تقریبا ۲۰ درصد از نیروی کار ایرلندی آن تاثیر خواهد گذاشت.

اخراج متا به دنبال ماه‌ها کاهش رشد درآمد در بحبوحه تورم بالا و عقب‌نشینی تبلیغات دیجیتال از رونق تجارت الکترونیک همه‌گیر صورت گرفت. این شرکت همچنین میلیارد‌ها دلار به واحد آزمایشگاه‌های واقعیت متاورگرای خود که در سال ۲۰۲۲ چیزی به اندازه ۱۳.۷ میلیارد دلار از دست داد و پروژه‌ای برای شکل دادن به زیرساخت‌های خود برای پشتیبانی از کار هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده است.

دکمه بازگشت به بالا