جامعه

محسنی‌بندپی: مجلس بر اجرای درست طرح دارویار نظارت می‌کند

عضوکمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه اجرای صحیح طرح دارو مستلزم نظارت مجلس و دولت است، افزایش قیمت داروها را ناشی از ضعف عملکرد دولت دانست و گفت: انتظار دارم این افزایش قیمت داروها به خوبی انجام شود. در اجرای طرح داروور وجود نخواهد داشت.

محمدعلی محسنی بندپی در گفت وگو با اخبار ما، درباره اجرای طرح درور، اظهار کرد: مجلس در لایحه بودجه 1401 به دولت این اختیار را داد که در مورد ارز ترجیحی تصمیم گیری کند که به معنای حفظ یا حذف آن است. در صورت حذف ارز مورد نظر قیمت ها باید به نرخ شهریور 1400 باشد و بیشتر از آن نباشد.

وی افزود: مجلس در بودجه 1401 با تدبیر به دولت این اختیار را داده است تا اقدامات لازم را انجام دهد تا ضمن تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، فشاری به آنها وارد نشود.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ضعف نظارت مجلس و دولت را باعث افزایش قیمت داروها قبل از آغاز سال جدید عنوان کرد و گفت: در شرایط ابتدای سال 1401 دولت مصمم شد ارز ترجیحی کالاهای اساسی را به دلیل ضعف نظارت مجلس لغو کند و دولت بدون سازوکار منطقی و علمی قیمت داروها را افزایش داده است. ضعف نظارت دولتی یعنی ضعف سازمان برنامه، وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر.

وی یادآور شد: همزمان کمیسیون بهداشت در نشستی با مسئولان سازمان غذا و دارو به این موضوع ورود کرد و به ضعف نظارت سازمان غذا و دارو در افزایش قیمت دارو اشاره کرد. در همان زمان یکی از نمایندگان به دلیل تکذیب افزایش قیمت دارو توسط آقایان، فاکتور خرید دارو را در کمیسیون بهداشت نشان داد. اکنون انتظار می رود که این ضعف های عملکردی در اجرای پروژه دروار وجود نداشته باشد.

محسنی بندپی درباره آغاز اجرای طرح دروار گفت: این طرح به خودی خود خوب است زیرا نباید به مردم و تولیدکنندگان فشار بیاورد. به همین دلیل جامعه قیمت کامل دارو را می بیند و یارانه دارو به نیازمندان تعلق می گیرد. قبلا به تولیدکنندگان، فروشندگان و واردکنندگان یارانه داده می شد که نباید این اتفاق بیفتد، اما همه چیز به اجرای درست این طرح بستگی دارد.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه اجرای صحیح طرح داروور به معنای گران نشدن دارو برای شهروندان است، گفت: یکی از اقدامات این است که با اجرای داروور مشکلی در تامین دارو برای مردم ایجاد نشود. طرح. کمیسیون بهداشت پیش از این به سازمان برنامه دستور داده بود تا بودجه ای را به سازمان های بیمه گر اختصاص دهد تا بتوانند مابه التفاوت قیمت ارز ترجیحی و آزاد را پوشش دهند و به شهروندان فشار نیاورند. باز هم تاکید می کنم که اجرای صحیح طرح دروار منوط به نظارت مجلس و دولت است تا به سرنوشت طرح های خوبی مثل پزشک خانواده یا طرح دورکاری دچار نشود.

محسنی بندپی در پایان گفت: مجلس مصمم به نظارت بر اجرای طرح دروار و دریافت گزارش های مکرر است و جلساتی در این زمینه برگزار و تشکیل خواهد داد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا