عمومی

مردم تب کریمه کنگو را جدی بگیرند – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

علیرضا ادیبان در گفتگو با خبرنگار مهرا با بیان اینکه بر اساس آخرین آمار چهار مورد ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در منطقه گزارش شده است، گفت: فریدونشهر هادیم از استان اصفهان بیان کرد: با مداخله و اقدامات بهداشتی سازمان دامپزشکی گزارش جدیدی از این بیماری دریافت نکرده ایم.

تب کریمه کنگو تقریبا تحت کنترل است

وی با بیان اینکه بیماری تب کریمه کنگو تقریبا تحت کنترل است، افزود: این ویروس در منطقه خاصی از استان وجود دارد فریدونشهر و روستاها یا مراتع ذبح گاو در همین شهرستان است که با سمپاشی منطقه بر علیه کنه امیدواریم مورد جدیدی نداشته باشیم.

معاون بهداشتی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان خاطرنشان کرد: تشخیص زودهنگام تب خونریزی دهنده CCHF یا تب خونریزی دهنده کریمه کنگو توسط پزشکان و اقدامات درمانی حمایتی می تواند جان افراد را نجات دهد اما متاسفانه گاهی اوقات دیر تشخیص داده می شود و اگر دیر تشخیص داده شود. ، باعث مرگ انسان می شود

ادیبان با اشاره به اینکه متاسفانه در هفته های اخیر در استان کرمان یکی از دامپزشکان همکارمان به دلیل تشخیص دیرهنگام این بیماری فوت کرد، ابراز داشت: تب کریمه کنگو بسیار جدی است و مردم بدانند که این بیماری در کمین است. از رفتارهای پرخطر مانند ذبح حیوانات و خرد کردن گوشت حیوانات در منزل بدون رعایت اصول بهداشتی خودداری کنید.

به گفته وی، این ویروس می تواند در بدن حیوان وجود داشته باشد و علائمی از خود نشان ندهد و از طریق ترشحات حیوانی مانند خون، افراد را به این بیماری مبتلا کند.

معاون بهداشتی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان ادامه داد: مردم گوشت را از قصابی ها و مغازه هایی که گوشت آنلاین و فوک می فروشند خریداری کنند. برچسب دامپزشکی دارد زیرا حیوانی که به کشتارگاه می رود از قبل سرد شده و به مدت 24 ساعت در دمای یک تا چهار درجه سانتیگراد نگهداری می شود که باعث فعل و انفعالاتی در لاشه و به اصطلاح می شود. رکود تابوت و اسیدی شدن بدن و در طی این فرآیند بسیاری از عوامل بیماری برای مثل تب کریمه از بین می رود.

پرورش دهندگان کنه با دست خرد کردن نکن

ادیبان افزود: 99 درصد از لاشه دام هایی که از کشتارگاه عبور می کنند، مراحل پیش سرد شدن را طی کرده اند و مردم با خیال راحت می توانند آن را خریداری و مصرف کنند و اگر گوشت غیرمجاز به دست آوردند و در مکانی غیر از کشتارگاه ذبح کنند. استفاده از دستکش و ماسک لازم است 24 ساعت در یخچال خنک شود و سپس گوشت را خرد کنید.

وی توصیه کرد: دامداران یا افرادی که در مراتع چادر می زنند، در صورت مشاهده کنه بر روی بدن حیوان یا … این حشره را با دست خود مشاهده کنند. خرد کردن این کار را نکنید زیرا کنه می تواند ویروس را با خود حمل کند خرد کردن با این کار فرد بیمار می شود.

به گزارش آنلاین، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از طریق ذبح غیربهداشتی دام های آلوده به انسان منتقل می شود. تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF = تب خونریزی دهنده کریمه کنگو) یک عفونت ویروسی بسیار مسری و یکی از بیماری های شایع در بین انسان است. و حیوانات عمدتا توسط کنه منتقل می شود.

این بیماری از طریق تماس با حیوان آلوده و هنگام ذبح دام و تماس با آنها منتقل می شود. روده ها من احشاء آلوده است و در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی می تواند به انسان منتقل شود.

که می شود گفت در اکثر کشورها ویروس این بیماری به ویژه در کشورهای همسایه ایران از جمله عراق، امارات، عمان، پاکستان، ترکیه، افغانستان، قزاقستان، ازبکستان، عربستان سعودی وجود دارد و از سوی دیگر گاو از کشورهای همسایه به صورت قاچاق وارد کشور می شود. بنابراین همیشه خطر انتقال وجود دارد. و اکنون این بیماری وجود دارد.

این بیماری یک تا سه روز است بیشترین 9 روز به روز از نیش کنه یا 5 تا 6 روز پس از تماس با بافت یا خون حیوان آلوده با علائم مانند شروع ناگهانی با سردرد شدید، تب، لرز، درد عضلانی به ویژه در ناحیه پشت و پاهاگیجی، درد غمگینی می توانید ناحیه گردن، درد و قرمزی چشم ها و ترس از نور را ببینید. حالت تهوع، استفراغ یا گلودرد ممکن است رخ دهد و سپس اسهال و درد منتشر شکم خارج شدن.

جزیره و قرمز صورت، گردن و قفسه سینه، احتقان خفیف حلق و منطقه دهان شایع است. سه تا پنج روز از شروع بیماری به خصوص موکوس خونریزی دهنده و لکه های خونی مرده در بخش قسمت بالای بدن و در طول خط زیر بغل من زیر سینه زنان دیده می شود. پس از خونریزی زیر جلدی، ممکن است خون در مدفوع، ادرار وجود داشته باشد و خونریزی از دهان، ملتحمه، گوش، رحم و حتی خلط خون دیده می شود. گاهی اوقات خونریزی بینی، استفراغ خون، خونریزی از دستگاه گوارش و رحم به قدری شدید است که بیمار نیاز به تزریق خون دارد.

در این یکی این بیماری 30 درصد احتمال مرگ دارد مرگ وجود دارد، اما می توان از آن جلوگیری کرد و شفا دهد است و اگر تشخیص سریع و آن زمان و شروع کنید درمان شدت بیماری و مرگ و میر در حال کاهش است.

یک نکته مهم و مهم نکته این است که حیوانات آلوده به ویروس این بیماری ممکن است علائمی نداشته باشند.

دکمه بازگشت به بالا