جامعه

مصرف کیسه پلاستیکی به قیمت به خطر انداختن زندگی انسان‌ها و حیات وحش

امروزه یکی از اصلی ترین مشکلات زیست محیطی که به یکی از دغدغه های مهم تبدیل شده است کیسه های پلاستیکی هستند زیرا اثرات مخرب زیادی بر محیط زیست می گذارند. به دلیل اهمیت این موضوع، 12 جولای روز جهانی بدون نایلون نامگذاری شده است. در ایران 21 تیرماه به این موضوع اختصاص دارد تا توجه مردم را به خطرات ناشی از استفاده از کیسه های پلاستیکی جلب کند و استفاده از کیسه های پارچه ای را ترویج کند.

به گزارش اخبار ما هر ایرانی به طور متوسط ​​روزانه سه کیسه پلاستیکی مصرف می کند و میانگین عمر هر کیسه تنها 12 دقیقه است، در حالی که حذف هر یک از این کیسه ها از طبیعت بین 300 تا یک سال زمان نیاز دارد. علاوه بر این در کشور مقادیر زیادی ظروف پلاستیکی یکبار مصرف، رومیزی پلاستیکی، بسته بندی پلاستیکی و … تولید می شود که با توجه به تغییر سبک زندگی مردم در دهه های اخیر بسیار مورد استفاده قرار گرفته و فشار مضاعفی به محیط زیست وارد کرده است.

اگرچه گسترش تولید و استفاده از پلاستیک به بهبود کیفیت زندگی ما کمک کرده است، اما عوارض این مشکل ما را نیز آزار داده است. سوالی که این روزها به دغدغه اصلی بسیاری از دوستداران محیط زیست و حتی مردم عادی تبدیل شده است چرا که آلودگی ناشی از پلاستیک یکبار مصرف خطرات متعددی را برای سلامتی افراد، حیوانات و به طور کلی کیفیت محیط زیست به همراه دارد.

بر اساس آمارهای جهانی، ایران در بین 20 کشور اول جهان در تولید زباله های پلاستیکی قرار دارد و سالانه حدود 4 میلیون تن زباله پلاستیکی تولید می کند و به گفته زیلا مهدی آقایی – معاون اسبق آموزش و مشارکت های مردمی موسسه سازمان حفاظت محیط زیست – نیمی از زباله های تولیدی کشور یک میلیون تن به کیسه های پلاستیکی اختصاص دارد، یعنی هر ایرانی به طور متوسط ​​روزانه سه کیسه پلاستیکی مصرف می کند که 96 درصد آن مستقیماً وارد سطل های زباله می شود. بر اساس آمار بررسی جمعیت جهان، ایران در سال 2021 رتبه هفدهم تولید زباله های پلاستیکی را دارد.

مرگ دردناک حیوانات با بلعیدن پلاستیک

انواع پلاستیک ها از جمله کیسه های پلاستیکی به دلیل ترکیباتشان تجزیه ناپذیرند و صدها سال بدون تجزیه در محیط می مانند و مواد شیمیایی آنها به تدریج وارد خاک و آب می شود و در کنار آلودگی، حیواناتی را نیز قربانی می کنند. و در نهایت وارد زنجیره می شوند و تبدیل به غذای انسان می شوند.

بررسی صدها مطالعه نشان می‌دهد که کیسه‌های پلاستیکی و بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر کشنده‌ترین پلاستیک‌ها در اقیانوس‌ها هستند که جانداران دریایی از جمله نهنگ‌ها، دلفین‌ها، لاک‌پشت‌ها و پرندگان دریایی را در سراسر این سیاره می‌کشند. تورهای ماهیگیری دور انداخته شده، دستکش های پزشکی و پلاستیک بسیار کشنده تر از سایر زباله هایی هستند که به اقیانوس ها سرازیر می شوند و به اشتباه توسط حیوانات بلعیده می شوند.

به گفته محققان، بلع مواد پلاستیکی بزرگترین عامل از بین رفتن موجودات دریایی و 80 گونه مختلف جانوری در جهان است. این یک راه بسیار وحشتناک برای مردن است.

استفاده از کیسه های پلاستیکی به قیمت به خطر انداختن جان مردم و حیوانات وحشی

فقدان قانون مدیریت زباله های پلاستیکی در کشور

به گفته حسن پسندیده – مدیرکل دفتر پسماند سازمان حفاظت محیط زیست – قانون خاصی برای مدیریت پسماندهای پلاستیکی در کشور نداریم، اما قانون مدیریت پسماند، ضوابط و مقررات آن در این زمینه تدوین شده است. و تمام این قوانین و مقررات در مدیریت حذف زباله های پلاستیکی.

به گفته وی، صنعت پلاستیک سهم بسزایی در توسعه و رشد صنایعی مانند خودروسازی، ساختمان، نساجی، الکترونیک، بهداشت و درمان دارد و اگر از این مصنوعات به درستی استفاده نشود، به چالش و معضلی جدی برای محیط زیست تبدیل خواهد شد. . .

پان سیده می افزاید: در قانون مدیریت پسماند بر کاهش تولید پسماند تاکید کرده و خاطرنشان می کند که باید قوانینی در جهت کاهش ضایعات در فرآیندها و حرکت به سمت تولید کالاهایی که بازیافت آنها راحت تر باشد، تصویب شود.

پرداخت مالیات برای استفاده از کیسه های پلاستیکی

در حال حاضر کیسه های پلاستیکی به صورت گسترده در بازارها و مغازه ها عرضه می شود، اما بر اساس آیین نامه کاهش کیسه پلاستیکی که در دست تدوین است، استفاده از کیسه های پلاستیکی در این مراکز ممنوع است و مشتریان باید برای استفاده از آن مالیات بپردازند. انواع کیف

لازم به ذکر است که مصرف حداقلی کیسه های پلاستیکی و ظروف و اجناس پلاستیکی یکبار مصرف و جایگزینی محصولات پایدار مانند کیسه های پارچه ای، سبد خرید، سفره های پارچه ای، لیوان ها و ظروف غیر پلاستیکی و … آنها می توانند آلودگی محیطی را کاهش داده و از تخریب سطوح جلوگیری کنند. و مناظر طبیعی کشور بسیار موثر است.

با توجه به اینکه استفاده از کیسه های پلاستیکی که صدمات زیادی به محیط زیست و طبیعت و مردم وارد می کند، باعث ایجاد کالاهای پلاستیکی برای خرید راحت تر و انجام فعالیت های روزمره آنها نیز می شود، فرهنگ سازی در جهت کاهش مصرف این گونه کالاها و ایجاد کالاهای جایگزین و دوستدار محیط زیست. از آنها. از اهمیت بالایی برخوردار است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا