مقایسه اتریوم و سولانا

اتریوم به عنوان یک ارز دیجیتال مطرح از قابلیت برنامه‌ریزی برخوردار است. این ارز دیجیتال به توسعه دهندگان کمک می‌کند تا برنامه‌های غیرمتمرکز را با کمک قراردادهای هوشمند همه جانبه، بسازند.

مقایسه اتریوم و سولانا نشان می‌دهد که بلاک چین اتریوم می‌تواند برای توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) و همچنین برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده شود. اتریوم با ارائه طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تخصصی و تضمین امنیت آن‌ها می‌خواهد نیاز کاربران خود را برطرف کند.

 • با اتریوم پرداخت‌های مالی به صورت همتا به همتا صورت خواهند گرفت.
 • مقایسه اتریوم و سولانا نشان می‌دهد که اتریوم برای حریم خصوصی کاربران اهمیت زیادی قائل است و از شما اطلاعات شخصی را دریافت نمی‌کند.
 • واسطه‌هایی مانند: نهادهای مالی، سازمان‌ها و نهادهای متمرکز در اتریوم حذف می‌شوند.
 • اتریوم غیرمتمرکز است و همین ویژگی مانع از سانسور آن می‌شود.
 • در پلتفرم اتریوم اپلیکیشن‌ها به صورت دائمی می‌توانند توسعه پیدا کنند.
 • معامله‌گران می‌توانند اتر را به عنوان پاداش دریافت کنند.
 • به دلیل محبوبیت بالای اتریوم، کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری زیادی از آن پشتیبانی می‌کنند.

اتریوم چه معایبی دارد؟

برای درک بهتر مقایسه اتریوم و سولانا بهتر است که با معایب اتریوم آشنا شوید که به شرح زیر هستند:

 • تراکنش‌ها در اتریوم به کندی صورت می‌گیرند.
 • اتریوم مدام در حال توسعه است و این موضوع می‌تواند باعث ایجاد اختلال‌های گسترده شود.
 • مشکل مقیاس‌پذیری در اتریوم باعث شده که رقبای مهمی مانند: کاردانو (Cardano)، استلار (Stellar)، نئو (NEO)، ترون (TRON) در سر راه او قرار بگیرند.

هدف اتریوم

در مقایسه اتریوم و سولانا اهداف بلاک چین‌ها اهمیت زیادی دارند. مهم‌ترین هدف اتریوم این است که افراد در دنیا بتوانند بدون وجود هیچ واسطه‌ای در کنار تراکنش‌های پولی معاملات خود را انجام دهند و مدارک خود را ثبت کنند. همچنین اتریوم به دنبال این است که دسترسی به خدمات مالی و غیرمالی بدون واسطه صورت بگیرد.

مقیاس‌پذیری در اتریوم

مقایسه اتریوم و سولانا نشان می‌دهد که اتریوم در تلاش است که بتواند با پشتیبانی از کاربران بیشتر، جایگاه بهتری را برای خودش ایجاد کند. اما بلاک چین اتریوم با محدودیت‌هایی همراه است. اتریوم از ۱۵ هزار تراکنش پشتیبانی می‌کند، ولی این کار با دشواری انجام می‌شود. هر چقدر یک بلاک چین از سرعت تراکنش‌های بالاتری برخوردار باشد، نشان می‌دهد که آن بلاک چین مقیاس‌پذیری بهتری دارد. به این ترتیب اتریوم با مشکل مهم مقیاس‌پذیری روبه‌رو است.

پروژه‌های برتر اتریوم

مقایسه اتریوم و سولانا نشان می‌دهد که بلاک چین اتریوم پروژه‌های مهمی دارد که می‌توانند برای سرمایه‌گذاری مناسب باشند. مهم‌ترین این پروژه‌ها به شرح زیر هستند:

پروژه یونی سواپ (Uniswap): یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز محسوب می‌شود که دارایی‌های کاربران خود را کنترل نمی‌کند.

پروژه چین لینک (Chainlink): این پروژه می‌تواند قراردادهای هوشمند را به داده‌هایی مانند سهام یا آب و هوا که بیرون از دنیای بلاک چین هستند، متصل کند.

پروژه آوه (Aave): آوه یکی از بهترین پلتفرم‌های وام‌دهی محسوب می‌شود که غیرمتمرکز است.

چه صرافی‌هایی از اتریوم پشتیبانی می‌کنند؟

در مقایسه اتریوم و سولانا باید به صرافی‌های پشتیبان کننده نیز توجه کنید. صرافی‌های مهمی از ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی می‌کنند که به شرح زیر هستند:

 • جی‌ داکس (GDAX)
 • جمینی (Gemini)
 • صرافی کراکن (Kraken)
 • صرافی کوین بیس (Coinbase)
 • صرافی کوین ماما (Coinmama)

آشنایی با سولانا و ویژگی‌های آن

مهم‌ترین نکته در مقایسه اتریوم و سولانا به مقیاس‌پذیری مربوط می‌شود. یکی از مشکلاتی که در اتریوم وجود دارد مقیاس‌پذیری است. سولانا را برای حل مشکلات مقیاس‌پذیری که در اتریوم وجود دارد، ایجاد کردند. در بسیاری از بلاک چین‌ها مسئله سرعت پایین تراکنش‌ها وجود دارد و این موضوع ایراد بزرگی در سیستم‌های غیرمتمرکز محسوب می‌شود. سولانا کمک می‌کند که بلاک چین‌هایی که سرعت بالایی دارند جای بلاک چین‌هایی که سرعت آن‌ها پایین است را بگیرند.

در مقایسه اتریوم و سولانا، سولانا از ترفندهای فنی بسیار هوشمندانه استفاده می‌کند تا راه‌حل‌هایی را برای مشکلات موجود در بلاک چین‌ها ارائه دهد. در واقع هر مشکلی که در بلاک چین‌ها حل نمی‌شود، سولانا برای آن راه‌حلی خواهد داشت. ویژگی‌های ارز دیجیتال سولانا به شرح زیر هستند:

 • ظرفیت شبکه سولانا ۶۵ هزار تراکنش در هر ثانیه است.
 • ارز دیجیتال سولانا را با نماد (SOL) می‌شناسند.
 • مقایسه اتریوم و سولانا نشان می‌دهد که سولانا از الگوریتم اثبات زمان (POH) برخوردار است. این الگوریتم به افزایش مقیاس‌پذیری کمک می‌کند.
 • ارز دیجیتال سولانا از قابلیت استیکینگ (Staking) برخوردار است.
 • سولانا از پلتفرم‌هایی که توکن‌های NFT را ارائه می‌دهند، حمایت می‌کند.

سولانا چه معایبی دارد؟

مهم‌ترین معایب سولانا به شرح زیر هستند:

 • در مقایسه اتریوم و سولانا، سولانا به دلیل اینکه یک ارز دیجیتال جدید است تعداد پروژه‌های کمتری در بستر آن فعالیت می‌کنند.
 • برای اینکه در بلاک چین سولانا بتوانید یک سخت‌افزار مناسب را پیدا کنید، این کار هزینه‌های زیادی را به همراه دارد.

سولانا چه اهدافی دارد؟

مقایسه اتریوم و قیمت سولانا در بحث هدف نشان می‌دهد سولانا با این هدف روی کار آمد که بستر مقیاس‌پذیری برای ساخت توکن‌های جدید و همچنین ایجاد قراردادهای هوشمند باشد. سولانا که یک بلاک چین منبع باز است برای خدمات خود مانند سهام‌گذاری و وام‌دهی از یک استاندارد توکن‌نویسی قوی استفاده می‌کند. این استاندارد با عنوان «کتابخانه برنامه سولانا» شناخته می‌شود.

هدف مهم دیگری که سولانا دارد پایین نگه داشتن کارمزدها است که مهم‌ترین نکته در مقایسه اتریوم و سولانا محسوب می‌شود. قرار است سرعت انجام تراکنش‌ها را نیز افزایش دهد و هدف سولانا برای این موضوع رساندن آن به ۷۱۰ هزار تراکنش در ثانیه است.

کدام صرافی‌ها از سولانا پشتیبانی می‌کنند؟

پشتیبانی صرافی‌های ارزهای دیجیتال یکی از عوامل مهم محبوب‌تر شدن ارزهای جدید است که در مقایسه اتریوم و سولانا باید به آن توجه کرد. به خصوص اگر صرافی‌های بزرگ از یک ارز دیجیتال پشتیبانی کنند معامله‌گران به اعتبار آن ارز پی می‌برند و اقدام به معامله با آن می‌کنند. این صرافی‌ها به شرح زیر هستند:

 • صرافی بایننس (Binance)
 • صرافی اوکی ایکس (OKEx)
 • صرافی بیلکسی (Bilaxy)
 • صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

چه پروژه‌هایی در سولانا اجرا می‌شوند؟

نکته مهم در بحث مقایسه اتریوم و سولانا به پروژه‌های سولانا مربوط می‌شود. بلاک چین سولانا به دلیل اجرای پروژه‌های مختلف زمینه‌های محبوبیت خود را فراهم می‌کند. مهم‌ترین پروژه‌هایی که توسط سولانا اجرا می‌شوند به شرح زیر هستند:

پروژه تجمیع فرا زنجیره‌ای (O3Swap): این پروژه از منابع نقدینگی پشتیبانی می‌کند.

پروژه سولستارتر (SolStarter): را یک پروژه صرافی غیرمتمرکز می‌دانند که روی سولانا قرار دارد.

پروژه آرویو (Arweave): از این پروتکل برای ذخیره کردن داده‌هایی که غیرمتمرکز هستند، استفاده می‌کنند. این پروتکل قادر به ذخیره کردن دائمی فایل‌هایی است که حجم‌های زیادی دارند.

پروژه اکسیژن (Oxygen): این پروژه امکان استخراج ارزش از دارایی‌های راکد را به کاربران می‌دهد.

مقایسه اتریوم و سولانا در زبان‌های برنامه‌نویسی

توسعه‌دهندگان قادرند با استفاده از قراردادهای هوشمند برنامه‌هایی را به وجود آورند که روی شبکه‌های بلاک چین غیرمتمرکز قابل اجرا هستند. هر گره در شبکه می‌تواند از ماشین مجازی خودش میزبانی کند. به این ترتیب دستورالعمل‌هایی را با اضافه شدن آن‌ها به دفتر کل توزیع شده اجرا می‌کند.

امنیت قراردادهای هوشمند به شدت از زبان‌های برنامه‌نویسی که یک پلتفرم قرارداد هوشمند از آن پشتیبانی می‌کند، تأثیر می‌گیرد. باید بدانید نوع زبان برنامه‌نویسی که مورد استفاده قرار می‌گیرد اهمیت زیادی دارد، زیرا توسعه‌دهندگانی که با آن زبان آشنایی دارند، کمتر مرتکب اشتباه می‌شوند. این نشان می‌دهد که یک ماشین مجازی قدیمی‌تر می‌تواند پایداری بیشتری نسبت به یک ماشین مجازی جدیدتر داشته باشد.

در مقایسه اتریوم و سولانا، اتریوم از ماشین مجازی (EVM) ساخته شده است. این ماشین مجازی می‌تواند قراردادهای هوشمند را اجرا کند. قراردادهای هوشمند ماشین مجازی اتریوم با زبان‌های برنامه‌نویسی زیر کدنویسی می‌شوند:

 • زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی (Solidity)
 • زبان برنامه‌نویسی وایپر (Vyper)
 • زبان برنامه‌نویسی فی (Fe)

اگر توسعه دهندگان بی‌تجربه از زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی به صورت درستی استفاده نکنند، ممکن است آسیب‌پذیری زیادی در قراردادهای هوشمند اتریوم به وجود آورند. با اینکه سولانا از زبان‌های برنامه‌نویسی معروف‌تری استفاده می‌کند، اما زمانی که کدهای زبان‌های برنامه‌نویسی به صورت کامل توسط برنامه‌نویس‌های باتجربه مورد بررسی قرار نگیرد، می‌تواند برای معماری پیچیده سولانا خطرهای امنیتی بزرگی ایجاد کند.

اختلالات در اتریوم و سولانا

مقایسه اتریوم و سولانا نشان می‌دهد که اتریوم به عنوان اولین شبکه بلاک چین قابل برنامه‌ریزی شناخته می‌شود و بسیاری از خرابی‌های اتریوم از زمان شروع آن برطرف شده است. در کنار آن سولانا هنوز با برخی از چالش‌های ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز درگیر است. زنجیره سولانا از زمانی که کار خود را آغاز کرده، چندین بار خرابی‌های مختلف را تجربه کرده است.

اولین باری که سولانا خاموشی را تجربه کرد در ماه دسامبر ۲۰۲۰ بود که ۵ ساعت طول کشید. البته در این مدت هیچ سرمایه‌ای از سولانا از بین نرفت. سولانا برای دومین بار در سپتامبر ۲۰۲۱ دومین خاموشی خود را تجربه کرد. این خاموشی طولانی‌تر بود و ۱۷ ساعت طول کشید؛ این خرابی در پی حمله “DDoS” رخ داد.

این حمله زمانی رخ می‌دهد که یک عامل مخرب تلاش می‌کند تا یک شبکه را تحت‌الشعاع خود قرار دهد. این اتفاق باعث شد که سولانا برخی از سرمایه‌گذاران خودش را از دست بدهد؛ در این حمله هیچ سرمایه‌ای از بین نرفت.

مقایسه هزینه معاملات در اتریوم و سولانا

مقایسه اتریوم و سولانا در بحث هزینه‌ها اهمیت زیادی دارد. هزینه معاملات برای بسیاری از معامله‌گران مهم است. بسیاری از معامله‌گران از پرداخت هزینه‌ تراکنش بیزار هستند. سولانا به این معروف است که تراکنش‌های آن کارمزدهای پایینی دارند. در مقابل آن هزینه تراکنش‌های اتریوم نسبت به سولانا بالاتر است.

از ماه جولای سال ۲۰۲۲ میانگین هزینه گس در شبکه اتریوم ۰۹/۰ دلار است. هزینه گس سولانا ۰۰۰۰۰۱۴/۰ دلار در هر تراکنش است. زمان بلاک سولانا ۴/۰ ثانیه و اندازه بلاک آن ۰۰۰/۲۰ تراکنش است. در مقابل آن زمان بلاک اتریوم ۱۳ ثانیه و اندازه بلاک آن فقط ۷۰ تراکنش است.

مقایسه قیمت اتریوم و سولانا

زمانی که شبکه اتریوم راه‌اندازی شد، قیمت آن ۹۳/۰ دلار بود. از زمان تأسیس قیمت اتریوم فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرد تا اینکه در سال ۲۰۲۱ قیمت اتریوم توانست به ۴۸۷۸ دلار برسد که بالاترین قیمت آن محسوب می‌شود. در حال حاضر نیز اتریوم با قیمت ۳۱۲۹ دلار معامله می‌شود. در زمان نگارش این مقاله اتریوم با قیمت ۴۸/۲۶۰/۱ دلار در حال معامله است.

توکن سولانا چند ماه بعد از اینکه معرفی شد توانست قیمت ۵۰/۰ دلاری را تجربه کند. قیمت توکن SOL در نوامبر سال ۲۰۲۱ توانست به ۲۶۰ دلار هم برسد. این افزایش قیمت توجه بسیاری از افراد از جمله رسانه‌های مختلف را به خود جلب کرد. در زمان نگارش این مقاله سولانا با قیمت ۹۶/۳۰ دلار در حال معامله است.

جدول مقایسه ویژگی‌های اتریوم و سولانا

در جدول زیر ویژگی‌های مهم اتریوم و سولانا را آورده‌ایم که به درک بهتر تفاوت‌های این دو ارز دیجیتال کمک می‌کنند.

ویژگی

اتریوم

سولانا

سال تأسیس

۲۰۱۳

۲۰۱۷

سازنده

ویتالیک بوترین

آناتولی یاکوونو

تراکنش در ثانیه

۱۵ – ۱۳

۰۰۰/۶۵ – ۰۰۰/۵۰

زمان بلاک

۱۵ ثانیه

۱ ثانیه

مکانیسم اجماع

الگوریتم جامع اثبات سهام

الگوریتم اثبات تاریخ  

زبان برنامه‌نویسی

Solidity Vyper Fe

Rust C C++

محبوبیت             

شناخته شده‌تر

محبوبیت پایین

مقیاس‌پذیری

مقیاس‌پذیری محدود

دارای پروتکل با کارایی بالا برای مقیاس‌پذیری

مزایا

جامعه توسعه‌دهندگان بزرگ دارای اکوسیستم‌های NFT و DeFi

مقیاس‌پذیری بالا سازگاری بیشتر با محیط‌زیست

معایب

هزینه تراکنش‌ها بالا سرعت تراکنش‌ها پایین

پروژه‌های کمتر متمرکزتر

در این مقاله به بررسی مقایسه اتریوم و سولانا پرداختیم. هر دو این ارزهای دیجیتال بین معامله‌گران محبوبیت زیادی دارند و امکان سرمایه‌گذاری را برای شما فراهم می‌کنند. در بازی و رقابتی که بین اتریوم و سولانا وجود دارد، اتریوم جایگاه نخست را به خودش اختصاص داده است. سولانا هنوز باید مسیر طولانی‌تری را طی کند تا بتواند به ارزشمندی و محبوبیت اتریوم برسد.

اگر تمایل دارید که در یکی از این ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید، لازم است همه ویژگی‌های مثبت و منفی آن‌ها را زیر ذره‌بین ببرید. با توجه به توان سرمایه‌گذاری و میزان ریسک‌پذیری خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

دکمه بازگشت به بالا