جامعه

موانع ازدواج جوانان – اخبار ما

شاید یک قدم عقب تر از موضوع ورود جوانان به مشاوره ازدواج و چالش های آن، موضوع اصلی موانع ازدواج برای تقریبا 13 میلیون جوان باشد.

به گزارش روزنامه اخبار ما ایران وی نوشت: رئیس دفتر برنامه ریزی اجتماعی و توسعه جوانان وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد در حال حاضر 12 میلیون و 800 هزار جوان در سن ازدواج داریم. وی همچنین در گفتگو با تعدادی از روسای مراکز مشاوره تخصصی ازدواج از رتبه بندی مراکز مشاوره تخصصی ازدواج در استان تهران برای توسعه این مراکز خبر داد و از چالش های اجباری شدن مشاوره قبل از ازدواج گفت. به گفته مهدی متقی فر در حال حاضر مشاوره قبل از ازدواج اجباری نیست و وجود مشاوره تخصصی راه مطمئنی برای اجباری شدن آن است.

وی همچنین از ایجاد اطلس مراکز مشاوره تخصصی ازدواج خبر داد تا بر اساس این اطلس مخاطبان به راحتی از طریق اپلیکیشن از نزدیکترین مرکز تخصصی مشاوره ازدواج و رتبه این مراکز مطلع شوند.

ارجاع به مشاوران پیش از ازدواج، اگرچه امروزه برای جوانان و خانواده ها اهمیت بیشتری دارد، اما هنوز راه زیادی باقی مانده است. می دانیم که یک مشاور مجرب می تواند از طریق پرسشنامه و مصاحبه عملی زوج ها را در ابعاد مختلف ارزیابی کند تا چالش های احتمالی و میزان درک متقابل در زندگی را با توجه به معیارهای فردی حزبی، شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مهمانی ها و تفاوت های اعتقادی و … بررسی کند. .. پایه های یک ازدواج سالم تر و پایدارتر را ایجاد کنید.

اما شاید یک قدم عقب تر از موضوع ورود جوانان به مشاوره ازدواج و چالش های آن، موضوع اصلی موانع ازدواج برای تقریبا 13 میلیون جوان باشد. به محض اینکه مطلع شدیم قانون تسهیل ازدواج جوانان 16 سال پیش تصویب و در قالب قانون به دولت ابلاغ شده است، اما پس از 16 سال سکوت در مجلس در مرداد 1378، کمیسیون فرهنگی مجلس شکایتی را علیه این موضوع مطرح کرد. دولت با قوه قضائیه که سال ها متولی اجرای قانون بوده اند نشان می دهد که ازدواج جوانان کار پیچیده ای است که نیازمند تلاش بسیاری از نهادها و ارگان هاست و چرا این قانون نیاز به بازنگری کامل دارد. در این بین چه موانع و چالش هایی وجود دارد و آیا همگی به قوانین و پیگیری مسئولان برمی گردند؟

یک احساس مثبت از زندگی مشترک مردم!

محمدرضا ایمانی، مشاور خانواده و رفتارشناس در گفت و گو با «ایران» با بیان اینکه تعداد زیاد افراد مجرد در کشور ناشی از دو مشکل بزرگ است، گفت: ساختار فردی و ساختار خانواده دو موضوعی است که باید به آن توجه شود. تحقیقاتی که کم و بیش در این زمینه انجام شده است نشان می دهد که متاسفانه تعداد جوانانی که می خواهند تنها بمانند زیاد شده است و این سوال پیش می آید که چه مشکلی وجود دارد که نمی توانیم از زندگی مشترک لذت ببریم؟ مطمئناً زندگی مشترک باید باعث شود افراد در تنهایی احساس بهتری داشته باشند.

به گفته وی، همه می دانیم که ازدواج با کیفیت زندگی ارتباط مستقیم دارد. اگر آگاهانه به سمت ازدواج حرکت کنیم، کیفیت زندگی ما افزایش می یابد و شادتر خواهیم بود. حتی در یک جامعه مشترک، میزان فروپاشی عاطفی کاهش می یابد. ، ریشه در الگوهای آموزشی دارد. ما فرزندان خود را برای فردا به عنوان همسر بزرگ نمی کنیم، بلکه به عنوان پدر و مادر بزرگ می کنیم. اما در گام اول باید وظایف زناشویی را با فداکاری و صمیمیت به آنها آموزش دهیم. بسیاری از مشکلات عادی و ساده هستند و به راحتی قابل حل هستند. الگوهای نظام آموزشی باید اصلاح شود و مسئولیت افراد افزایش یابد.

لزوم استفاده از مشاوره قبل از ازدواج

ایمانی در ادامه می گوید باید سعی کنیم ایرادات را کشف کنیم و آن ها را اصلاح کنیم، انگار دو نفر ناشناس وارد بازی می شوند. هر چه آگاهی آنها بیشتر باشد، موفقیت و امید به زندگی آنها بیشتر می شود.در مشاوره قبل از ازدواج تست های روانشناسی و رفتاری انجام و تجزیه و تحلیل می شود و افراد با مشکلات مختلف زندگی آشنا می شوند و راه حل پیدا می کنند. ضمناً در مورد ازدواج نیز باید نگرش خانواده و فرزندان اصلاح شود. تا زمانی که این اتفاق نیفتد، نتیجه درستی نخواهیم گرفت. احساس ناامنی و احساس مسئولیت دو مقوله مهمی است که کودکان باید از سنین پایین یاد بگیرند. این اصول را باید پرورش داد و نهادینه کرد.

وی تصریح کرد: با وجود همه مشکلات ذکر شده، باید بپذیریم که فشارهای اقتصادی، بیکاری و مسئولیت های بزرگ دولت در این زمینه ها قابل چشم پوشی نیست، اما لزوم ارائه مهارت های لازم به جوانان از مواردی است که می تواند میل را افزایش دهد. گفت: در جوانی مفید است.البته الگوهای غلطی مانند مهریه، مهریه و… باید تغییر و اصلاح شود. بالاخره جوانان، خانواده، دولت و جامعه چهارگوشی هستند که باید روز به روز آن را بیشتر آگاه کرد تا بتوان آن را آگاه کرد. تا روند تشکیل خانواده به درستی پیش برود.

ایمانی با اشاره به لزوم افزایش سواد عاطفی بیان می کند: باید سواد زناشویی و والدین را در افراد افزایش داد و نگاه منفعت طلبی و خودخواهی را تغییر داد، احساسی که باید رشد کند صمیمیت، عشق و علاقه است. علاوه بر همه این موارد، استفاده از مشاور خانواده و مشاوره قبل از ازدواج و به کارگیری راهکارهای حمایتی می تواند در افزایش نرخ ازدواج و حفظ بقای خانواده ها کمک کننده و موثر باشد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا