اقتصادی

نخبگان مطالبه از دولت‌ها را به گفتمان عمومی تبدیل کنند

عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین(ع):

سهراب صلاحی عنوان کرد: وظیفه نخبگان آن است که مطالبه طرح کلان از دولت‌ها را به یک گفتمان عمومی در کشور تبدیل کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، نشست هم‌اندیشی استادان  دانشگاه‌های استان بوشهر با عنوان «چرایی تبدیل ایران به یک قدرت بین‌المللی» با حضور سهراب صلاحی عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین(ع) به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر برگزار شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین(ع) گفت: نخستین پاسخی که برخی افراد در ذهن خود به این موضوع می‌دهند این است که دلیل مطرح کردن این بحث با توجه به شرایط کنونی اقتصاد و معیشتی مردم چیست و چه ضرورتی دارد؟ در حالی که پدیده‌های اجتماعی تنها به یک عامل بستگی ندارد و براساس عقبه‌ای که دارد به وقوع می‌پیوندند.

سهراب صلاحی با تأیید این موضوع که ایران اسلامی با وجود پیشرفت‌های گسترده در حوزه‌های گوناگون در حوزه اقتصاد به‌خصوص معیشت با چالش‌هایی مواجه است، اضافه کرد: مشکلات اقتصادی ناشی از استفاده از توصیه‌های نهاد‌های وابسته به نظام سرمایه‌داری مانند صندوق بین‌المللی پول بود و آنگاه که برنامه اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، معلول فقدان تدوین طرح کلان از سوی دولت‌ها است.

وی تبیین کرد: با توجه به این مهم بیش از همه وظیفه نخبگان است که مطالبه طرح کلان از دولت‌ها را به یک گفتمان عمومی در کشور تبدیل کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین(ع) با تأکید بر اینکه برای دستیابی به این اهداف باید اجماع حداکثری میان نخبگان نسبت به اهداف کلان نظام جمهوری اسلامی ایجاد شود، توضیح داد: در بین نخبگان ما نسبت به اهداف انقلاب اجماع وجود ندارد، البته این به معنای عدم سازگاری نیست، بلکه به معنای این است که تبیین صورت نگرفته و اگر اجماع بین نخبگان ایجاد شود، آن وقت به خودی خود به بدنه جامعه سرایت خواهد کرد.

صلاحی با بیان اینکه طرح کلان نیازمند هدف‌گذاری کلان است، ادامه داد: به طور کلی براساس اسناد بالادستی انقلاب اسلامی می‌توان سه هدف کلان را استخراج کرد، نخست در حوزه ملی که دنبال تبدیل شدن ایران به یک قدرت بین‌المللی است. دوم، استمرار تمدن نوین اسلامی در حوزه بین‌الملل اسلامی و سوم تشکیل قطب ضدسلطه، آزادیخواه و استقلال‌طلب از ملت‌های و دولت‌های مستقل برای اصلاح ساختار‌ها و ترم هاب حاکم بر عرصه بین‌المللی.

نخبگان مطالبه طرح کلان از دولت‌ها را به گفتمان عمومی در کشور تبدیل کنند

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی به‌عنوان یک پایه‌گذار نظام جدید در جهان، تنها نظامی است که در مقابل سلطه‌گری غرب قدعلم کرده و دکترین و اصول جدید ارائه کرده است، اظهار کرد: ایران اسلامی با شکست آمریکا در جنگ‌های مباشرتی و نیابتی در منطقه، دنیا را از دیکتاتوری آمریکا نجات داد.

رئیس پیشین بسیج اساتید کشور با بیان اینکه در مقابل، آمریکا نیز دنبال تحقق اهدافی در دنیا به نفع خود بوده است، متذکر شد: اثبات آمریکا به‌عنوان ابرقدرت جهان، معرفی ريیم صهیونیستی به‌عنوان ابرقدرت منطقه و تجزیه ایران از اهداف آمریکاست که تحقق آنها، مستقیم با ایران اسلامی در ارتباط بوده و نیز تحقق آن در منطقه‌ای است که ایران وجود دارد و این عامل اصلی تقابل ایران و آمریکا است.

این استاد دانشگاه با اشاره به مشخصه‌های تاریخی ملت ایران، ایران اسلامی را بین‌المللی‌ترین نظام در جهان دانست و ادامه داد: ایران در 6 هزار سال پیش نخستین دولت را در تاریخ بشر معرفی کرد. دومین افتخاری که به پای ملت ایران در تاریخ نوشته شده، ارائه دیرپاترین حکومت جهانی است که نزدیک به دو قرن هخامنشیان حکومت کردند.

صلاحی تبیین کرد: نخستین دولت دینی در ایران شکل گرفت و در زمان اشکانیان گرایش به دین زرتشت در ایران قوی بود. همچنین وقتی اسلام وارد ایران شد، به اذعان مورخان، کشور از نظر علمی و تمدنی رشد بسیاری پیدا کرد، همانطور که اسلام ایران را زنده کرد، ایران نیز خدمات بزرگی را ارائه کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین(ع) با بیان اینکه جمهوری اسلامی در تحولات بین‌المللی تأثیرگذار است و می‌تواند به سمت قدرت بین‌المللی پیش برود، افزود: انقلاب اسلامی هویت ملی ایران و هویت اسلامی مسلمانان را بار دیگر احیا کرد و موضوع فلسطین که رو به فراموشی می‌رفت را احیا کرد. ما شاهد آن بودیم که تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی کشور‌های عربی نتوانسته بودند از آرمان فلسطین دفاع کنند، اما با انقلاب اسلامی بحث دفاع از آرمان فلسطین در همه جای جهان طنین‌انداز شد.

تحریریه اخبار ما

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا