استان ها

نخستین کارناوال نوروزخوانی در فرح‌آباد ساری

اخبار ما/مازندران نخستین کارناوال نوروزخوانی با همکاری شهرداری و پایگاه میراث‌فرهنگی فرح‌آباد ساری پس از اجرا در محلات این شهر در واپسین لحظات سال ۱۴۰۱ وارد مجموعه فرهنگی- تاریخی فرح‌آباد شد و فضای این کهن مسجد را با نوای “باد بِهارون بِیَمو / نِئروز سِلطون بِیَمو/ مژده هادین دوستون رِ / گل بیَمو گلستون رِ”/ “بهار آمد بهار آمد خِش آمد / علی با ذولفقار آمد، خِش آمد/ نِئروزتان نِئروز دیگر / شِه ما رِ سال نِئ بووئه مِوارِک”

در این مراسم که با حضور محمدمهدی فاطمی شهردار، محمدآرمان ارشادی مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی فرح آباد ساری، تنی چند از مسئولان شهری و شهروندان برگزار شد، گروه فرهنگی- آیینی «زِلفِشِه» با سرپرستی بهار احمدی، به اجرای موسیقی محلی، شعرخوانی، نوروزخوانی و شاهنامه‌خوانی پرداختند.

در ابتدای این مراسم اشعاری به زبان طنز خوانده و پس از آن، ترانه‌های بومی مازندرانی توسط گروه موسیقی زلفشه با صدای بهمن کلبادی‌پور و علیزاده، از خوانندگان مطرح فولکلور مازندران اجرا شد.

نخستین کارناوال نوروزخوانی در فرح‌آباد ساری

در ادامه مراسم فاطمه‌سنا محمودیان؛ کوچک‌ترین عضو گروه اشعاری به زبان تبری برای حضار خواند و در بخش شاهنامه‌خوانی یلدا محمودی دیگر عضو زلفشه، ضمن بیان جزییاتی از زندگی فردوسی برای حضار، جزء نخست شاهنامه را قرائت کرد.

فاطمی شهردار فرح‌آباد در این مراسم، گفت: شهر ما رخدادهایی از این دست را در برنامه‌های خود کم داشت و امیدواریم از این پس شاهد برنامه‌های فرهنگی بیشتری در فرح‌آباد باشیم.

وی در ادامه به اهمیت نوروزخوانی به عنوان بخشی از فرهنگ مازندران اشاره کرد و افزود: بخش مهمی از هویت نوروز مازندران را نوروزخوانی بر دوش می‌کشد، ما نیز با همین فلسفه از نوروزخوانی بهره بردیم تا نوید آمدن بهار را به مردم دهیم.

نخستین کارناوال نوروزخوانی در فرح‌آباد ساری

این مسئول با تاکید بر ظرفیت‌های تاریخی و فرهنگی فرح‌آباد، گفت: شهر فرح‌آباد از پیشینه‌ای غنی در حوزه‌های متنوع برخوردار است، با تکیه بر ظرفیت‌های موجود در تلاشیم تا زمینه رشد این شهر تاریخی را فراهم کنیم.

فاطمی خاطرنشان کرد: امسال به دلیل هم‌زمانی نوروز و ماه مبارک رمضان امکان برگزاری برنامه‌های فرهنگی محدود است اما امیدواریم در سال‌های آینده شاهد برگزاری برنامه‌های آیینی و فرهنگی ازجمله تئاتر و موسیقی در تمام ۱۳ روز نوروز باشیم.

‌ مدیر پایگاه میراث‌ فرهنگی فرح‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار اخبار ما با اشاره به ثبت جهانی نوروز در سال ۱۳۸۸ گفت: امسال برای نخستین‌بار در فرح‌آباد با آیین سنتی نوروزخوانی به استقبال بهار رفتیم.

نخستین کارناوال نوروزخوانی در فرح‌آباد ساری

به گزارش اخبار ما، نوروزخوانی یکی از کهن‌ترین رسوم سنتی پیش از نوروز در شمال ایران است که هر ساله در شهرهای بسیاری برگزار می‌شود.

نوروزخوانان در گروه‌های کوچک ۲ تا ۵ نفره متشکل از چند نوازنده و یک یا دو خواننده در محلات قدیمی حاضر می‌شوند و با حضور در خانه‌های مردم، اشعاری به زبان محلی در وصف بهار و طبیعت می‌خوانند و برای آنها طلب سالی پر از خیر و برکت می‌کنند.

صاحبخانه نیز در مقابل مقداری میوه، آجیل یا پول در خورجینی که غالبا از صنایع‌دستی مازندران است، به‌عنوان مُشتُلق و عیدی می‌گذارد.

نخستین کارناوال نوروزخوانی در فرح‌آباد ساری

در پایان این مراسم، آیین نوروزخوانی توسط گروه زلفشه و همراهی مردم در محل مجموعه فرهنگی- تاریخی فرح‌آباد اجرا شد.

«زِلفِشِه» در زبان مازندرانی به معنی “نم‌نم بارانی” است که ذرات ریز آن روی مو می‌نشیند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا