جامعه

نهضت مسکن به پیشرفت ۳۰ درصد رسیده است

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: حداقل یک میلیون واحد نهضت ملی مسکن با میانگین پیشرفت حدود 30 درصد در حال اجراست.

هادی عباسی عسل در گفت وگو با اخبار ما اظهار کرد: علاوه بر 430 هزار واحد نهضت ملی مسکن که زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی است، واحدهای روستایی، واحدهای خود مالک، نیروهای مسلح و … داریم. . . در بخش روستایی 180000 واحد بیش از 50 درصد پیشرفت داشته است. به طور کلی حداقل یک میلیون واحد نهضت ملی مسکن با میانگین پیشرفت حدود 30 درصد اجرا می شود.

وی درباره ارزیابی قیمت واحدهای نهضت ملی مسکن گفت: قیمت نهایی بستگی به شرایط دارد. اگر واحدها یک طبقه یا دو طبقه باشند و یا دارای کمترین فضای مشترک باشند و نیازی به آسانسور نداشته باشند ارزانتر است. از طرفی در نظر داریم برخی پروژه ها را به تدریج تکمیل کنیم.

عباسی عسل تاکید کرد: الحمدلله طرح نهضت ملی مسکن در حال پیشرفت است. سیاستی که در دستور کار است ساخت واحدهای تک طبقه بیشتر با حیاط است. زیرا ارزانتر و سریعتر است.

وی در پاسخ به این سوال که تکلیف زمین های با ارزش چه می شود، گفت: زمین های با ارزش برای ساخت زیرساخت ها و روبناها استفاده می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در طرح ملی مسکن در واکنش به اخباری مبنی بر توقف برخی پروژه ها، تاکید کرد: متوقف نشده است اما شاید کارها کند شده است. وجوه از طریق مشارکت مردم و خدمات بانکی به پروژه ها تزریق می شود.

عباسی عسل درباره این موضوع که برخی از متقاضیان توان پرداخت اقساط دوم و سوم 40 میلیون تومانی را ندارند، گفت: به همین دلیل است که می گوییم واحدهای یک طبقه و دو طبقه ساخته می شود تا مردم اگر پول نداشتند، می تواند به تدریج واحدها را تکمیل کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تکمیل تدریجی را به معنای افت کیفیت تاسیسات ندانست و گفت: ممکن است پروژه پس از فونداسیون، اسکلت و سقف کمبود اعتبار داشته باشد. بنابراین متقاضی به تدریج در حال تکمیل واحد مسکونی خود است.

مروری کوتاه بر جنبش ملی مسکن

بر اساس این گزارش، دولت سیزدهم بر اساس قانون جهش تولید و عرضه تسهیلات مسکن مصوب 26 مرداد 1400، ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در چهار سال را در برنامه خود گنجانده است. حدود 5.5 میلیون نفر برای این طرح درخواست دادند که از این تعداد 3.6 میلیون مورد موافقت قرار گرفت. بر اساس اعلام سازمان ملی زمین و مسکن وزارت راه و شهرسازی تا 26 مهرماه یک میلیون و 525 هزار واحد زمین، حدود 509 هزار و 567 واحد پروژه تعریف شده، 194 هزار و 963 واحد در فاز فونداسیون و 116 واحد هزار و 211 واحد ایمن سازی شده و دارای سقف و اسکلت می باشد. 54 هزار و 746 واحد در مرحله سفت کاری، 21 هزار و 236 واحد در مرحله نجاری و 12 هزار و 812 واحد در مرحله نهایی قرار دارند. به گفته هادی عباسی اصل، معاون وزیر راه و شهرسازی، حدود یک میلیون واحد در مرحله اجراست. تاکنون هفت مرحله ثبت نام واحدهای این طرح در سامانه طرح های حمایتی جامع مسکن به نشانی saman.mrud.ir انجام شده است.

تا ۲۵ مهرماه سال جاری ۶۸۴ هزار و ۵۴۷ متقاضی طرح ملی مسکن در بانک مسکن حساب باز کردند و در مجموع ۳۲ هزار و ۸۶۱ میلیارد تومان به حساب سازندگان و تسهیلات واریز شد. بر اساس آخرین برآورد وزارت راه و شهرسازی، قیمت هر متر مربع واحد ملی مسکن 4 میلیون و 750 هزار تومان و مدت زمان ساخت پروژه از 18 تا 24 ماه است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا