سلامت

نگهداری از گربه و ابتلا به یک بیماری روانی

تینا مزدکی: پس از ۴۴ سال پژوهش در ۱۱ کشور از سراسر دنیا، محققان بین نگهداری از گربه‌ها و ابتلا به اختلالات مرتبط با اسکیزوفرنی، رابطه‌ای پیدا کرده‌اند. در واقع ایده اصلی این پژوهش که مالکیت گربه می‌تواند با خطر اسکیزوفرنی مرتبط باشد، در مطالعه‌ای در سال ۱۹۹۵ مطرح شد و قرار گرفتن در معرض انگلی به نام توکسوپلاسما گوندی به عنوان علت نیز بیان شد. اما تحقیقات تاکنون نتایج متفاوتی را ارائه کرده‌اند.

مطالعات نشان داده اند که بودن در کنار گربه‌ها در دوران کودکی ممکن است فرد را بیشتر در معرض ابتلا به اسکیزوفرنی قرار دهد یا حتی گفته شده است که اختلالات شدید اسکیزوفرنی که بر افکار، احساسات و رفتار افراد تاثیر می‌گذارد تجربه روان‌پریشی را برای آن‌ها رقم می‌زند ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در کنار گربه‌ها است؛ البته همه پژوهش‌ها چنین نتیجه‌ای به همراه نداشتند.

از طرفی توکسوپلاسما گوندی (T. gondii) یک انگل بی ضرر است که می‌تواند از طریق گوشت نیم پز یا آب آلوده منتقل شود. گاز گرفتن گربه یا مدفوع گربه آلوده نیز می‌تواند باعث انتقال توکسوپلاسما گوندی شود. بر اساس آمار تخمین زده شده است که حدود ۴۰ میلیون نفر در ایالات متحده ممکن است آلوده به این انگل باشند که معمولا هیچ علائمی ندارد. البته محققان به دنبال یافتن اثرات خطرناک‌تری هستند که ممکن است عفونت‌ها به همراه داشته باشند.

هنگامی که توکسوپلاسما گوندی وارد بدن ما می شود می‌تواند به سیستم عصبی مرکزی نفوذ کند و بر انتقال دهنده‌های عصبی تأثیر بگذارد. این انگل با تغییرات شخصیتی، ظهور علائم روان‌پریشی و برخی اختلالات عصبی از جمله اسکیزوفرنی مرتبط است. با این حال، دقیقا ثابت نشده است که توکسوپلاسما گوندی باعث این تغییرات شده و یا اینکه انگل از گربه به انسان منتقل شده است.

رابطه نگهداری از گربه و ابتلا به یک بیماری روانی

اکنون ۱۷ پژوهش ارتباط مثبت قابل توجهی بین مالکیت گربه و افزایش خطر اختلالات مرتبط با اسکیزوفرنی را ثابت کرده است. محققان می‌گویند پس از تنظیم متغیرهای کمکی، متوجه شدیم که احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی در افرادی که در کنار گربه‌ها هستند دو برابر بیشتر از سایر افراد است. البته شایان ذکر است که ۱۵ پژوهش از این ۱۷ پژوهش، عینی بوده و نمی‌تواند دقیقا علت و معلول بودن را ثابت کند؛ چرا که مواردی که ممکن است بر نتیجه اثر بگذارد را نمی‌توان در این نوع پژوهش شناسایی کرد.

اگرچه یافته‌ها در بین پژوهش‌ها متناقض بودند و خود محققان هم این موضوع را نادیده نگرفته‌اند، اما نتیجه‌هایی با کیفیت بالاتر نشان می‌دهند که این ارتباط ممکن است به دلیل عواملی باشد که می‌تواند بر نتایج تأثیر بگذارد. اگرچه یک پژوهش هیچ ارتباط معنی داری بین داشتن گربه قبل از ۱۳ سالگی و بعداً ابتلا به اسکیزوفرنی پیدا نکرد، اما زمانی که مالکیت گربه را به یک دوره خاص محدود کرد (سنین ۹ تا ۱۲) ارتباط معنی داری پیدا کرد. این تناقض نشان می‌دهد که چارچوب زمانی حیاتی برای قرار گرفتن در معرض گربه به وضوح تعریف نشده است.

یک پژوهش دیگر در ایالات متحده که ۳۵۴ دانشجوی روانشناسی را شامل می‌شد، ارتباطی بین داشتن گربه و نمرات اسکیزوتایپی پیدا نکرد. پژوهش دیگری که شامل افراد با اختلالات روانی و بدون اختلالات روانی بود، ارتباطی بین گاز گرفتن گربه و درصد بالاتر ابتلا به اختلالات روان‌شناختی خاص را کشف کرد، در این پژوهش خاطرنشان کردند که پاتوژن‌های دیگری مانند پاستورلا مالتوسیدا ممکن است مسئول چنین اختلالاتی باشند.

محققین موافق هستند که قبل از اینکه بتوانیم هر گونه تفسیر محکمی داشته باشیم، به تحقیقات بهتر و گسترده‌تری نیاز است. با این حال این پژوهش‌ها ارتباط بین مالکیت گربه و اختلالات مربوط به اسکیزوفرنی را به نوعی تایید می‌کنند.

منبع: sciencealert

۵۸۳۲۳

دکمه بازگشت به بالا