فرهنگی

هایده صفی‌یاری داور جشنواره تالین شد

هایده صفی یاری فیلمبردار ایرانی به عنوان یکی از داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره شب‌های سیاه تالین در استونی معرفی شد.

به گزارش اخبار ما، الدیکو انیادی کارگردان مجارستانی نامزد اسکار امسال ریاست هیات داوران جشنواره تالین را بر عهده داشت و هایده صفی یاری، تدوینگر برجسته سینمای ایران به همراه آدام بالاس آهنگساز مجارستانی، آندرس کلاینرت کارگردان آلمانی و بیجایا، ریاست هیئت داوران جشنواره تالین را بر عهده داشتند. ینا بازیگر هندی دیگر اعضای هیئت داوران این رویداد سینمایی.

هایده صفی یاری تدوینگر ایرانی و عضو آکادمی اسکار است که تدوین فیلمسازان مشهور بین المللی مانند بهرام بیضایی، بهمن قبادی، رضا درمیشیان، شهرام علیدی و مانی حقیقی را بر عهده داشته است، اما بیشتر به خاطر همکاری طولانی مدتش شناخته شده است. با اصغر فرهادی

دو فیلم «جدایی» (1390) و «فروشنده» (1395) با تدوین صفیجری برنده اسکار بهترین فیلم بین المللی شدند. وی در طول سی سال بیش از 90 فیلم داستانی و چندین مستند را تدوین کرد و جوایزی چون سیمرغ بلورین جشنواره فجر و جوایز فیلم آسیایی را دریافت کرد و نامزد دریافت جایزه بهترین تدوینگر از جوایز گویا و بین‌المللی شد. انجمن سینماگران.

طبق اعلام قبلی، امسال فیلم جدید احمد بهرامی «شهر خاموش» در بخش رقابتی اصلی جشنواره تالین، «جنگ جهانی سوم» هومن سیدی و «بز مدود» جعفر پناهی اکران جهانی خود را خواهد داشت. بهترین بخش جشنواره «سون سوز» به کارگردانی رضا جمالی در بخش انتخاب منتقد تازه راه اندازی شده، فیلم کوتاه «آبان» ساخته عباس طاهری و مهدیه طوسی در بخش کوتاه و مستند «چطور جرات می کنی چنین آرزوی مسخره ای کنی» به کارگردانی مانیا اکبری و یک ایرانی -تولید مشترک بریتانیا نیز در بخش غیر رقابتی به نمایش گذاشته شده است.

جشنواره بین المللی فیلم تالین از 11 تا 27 نوامبر (20 نوامبر تا 6 دسامبر) در استونی برگزار می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا