جامعه

هشدار به والدین بلاگری که بدنبال «قلب‌قرمز» برای فرزندشان هستند

نه برای تجارت سر دوراهی می روند و نه برای به دست آوردن پول سطل وسط زباله می چرخند. آن ها فرزندان والدینی هستند که پدران و مادرانشان با انتشار عکس ها و فیلم های خود در فضای مجازی و افزایش تعداد فالوورهایشان در تلاش هستند تا «قلب سرخ» بیشتری را از مخاطبان خود بگیرند. پدیده ای که فعالان حوزه کودک آن را «کار آنلاین کودکان» می دانند و نسبت به تاثیر آن بر روان این کودکان هشدار می دهند.

به گزارش اخبار ما، در حالی که فعالان کودک انتشار تصاویر کودکان را نقض حقوق آنها می دانند، برخی از والدین تصاویری از زندگی فرزندان خود را در فضای مجازی از جمله اینستاگرام منتشر می کنند، در حالی که کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری یکی از شدیدترین موارد است. تصاویر کودکان با اهداف مختلف از جمله نمایش زیبایی و استعداد کودکان، تشویق مخاطبان به همدردی، تبلیغ کالا و خدمات در فضای مجازی و رسانه ملی، روزنامه ها و سایت ها و صفحات شخصی اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله والدین گفت: این اقدام علاوه بر تجاوز به حریم خصوصی کودکان، غفلت از منافع بالاتر آنان تلقی می شود و به طور بالقوه می تواند کودکان را در معرض خطرات و آسیب های جسمی و روانی در آینده قرار دهد.

بر این اساس و با توجه به ماندگاری این تصاویر به ویژه در فضای مجازی، تصمیم امروز مبنی بر انتشار تصویر کودک به هر شکلی که در آینده مضر یا نامطلوب تلقی شود، برخلاف حق کودک بر کرامت انسانی، خشونت علیه کودکان، حق است. خود مختاری نیز به دلیل آسیب های روحی، جسمی و غیره بر خلاف منافع کودکان است. بنابراین هرگونه انتشار عکس کودکان ممنوع بوده و نقض آشکار حقوق آنهاست.

در این راه مینا جندقی، فعال کودک در گفت وگو با اخبار ما، وی درباره کودکانی که به دلیل وبلاگ والدین خود در فضای مجازی حضور دارند، گفت: گسترش فضای مجازی در سال های اخیر پدیده هایی را ایجاد کرده است که هنوز آمادگی مواجهه با آنها را ندارند. اشتراک گذاری عکس، فیلم و اطلاعات کودکان توسط والدین یکی از این پدیده هاست. این امر تا آنجا پیش رفته است که برخی از والدین اکنون با به اشتراک گذاشتن رویدادهای زندگی روزمره فرزندان خود در وب سایت ها درآمد زیادی به دست می آورند.

وی گفت: این پدیده ممکن است به دلایل و اشکال مختلفی رخ دهد. فقط برای ارتباط در فضای مجازی، گرفتن لایک، فالوور و … از فرزندتان در فضای مجازی تبلیغ یا ارسال کنید.

این فعال حوزه کودک ادامه داد: به هر حال و به هر دلیلی اگر این کار انجام شود در نهایت منجر به آسیب دیدگی کودک می شود و تمام آنچه که مخالف مصلحت کودک است، تضییع حقوق اوست.

جندقی در خصوص نقض حریم خصوصی کودکان گفت: در حال حاضر تصاویر و فیلم های کودکان بدون رضایت آگاهانه در فضای مجازی منتشر می شود در حالی که ممکن است کودک در بزرگسالی نسبت به انتشار این عکس ها و اطلاعات در فضای مجازی اعتراض کند.

وی افزود: این پدیده همچنین می‌تواند باعث آسیب دیدگی و بدرفتاری آنها در دوران نوجوانی شود. والدین این کار را برای فرزندشان انجام می دهند که گاهی حتی نمی تواند راه برود. آن‌ها ردپای دیجیتالی را به ارث می‌برند و در واقع این فرصت را از کودک می‌گیرند که بعداً در سن و رشد مناسب، آن‌طور که می‌خواهد بازی کند. داستان زندگی او را بگویید.

جندقی با تاکید بر اینکه هر انسانی حق انتخاب دارد که چه چیزی را در زندگی خود به اشتراک بگذارد، خاطرنشان کرد: این کودکان از ابتدا و گاهی در شکم مادر به دنیا می آیند. از این حق محروم هستند.

این فعال حقوق کودک در ادامه به تاثیر چنین رفتاری بر سلامت روان کودکان پرداخت و گفت: گاهی این کودکان فکر می کنند که محبت و علاقه والدینشان در گرو حفظ این توجه مجازی، بهتر و سرگرم کننده بودن و در واقع گرفتن لایک بیشتر است. و تحت فشار هستند.» یک مشکل همیشگی هستند، از طرفی در فضای مجازی بچه ها می توانند در مدت زمان کوتاهی توجه زیادی را به خود جلب کنند، اما به مرور زمان این توجه کاهش می یابد و این باعث می شود کودک احساس ناکارآمدی کند. بسیار نگران.

جندقی خاطرنشان کرد: همچنین همانطور که والدین این کودکان همیشه به دنبال لایک، تایید و کامنت مثبت هستند، این کودکان نیز می توانند رفتارهای تایید کننده پیدا کنند. در واقع این والدین مانع شکل گیری تصویری سالم از خود می شوند.

این فعال حقوق کودک سپس به تأثیر انتشار تصاویر کودکان در فضای مجازی بر رشد آنها اشاره کرد و افزود: باید از سنین پایین به کودکان آموزش «خودآیینی جسمانی» داده شود. این بدان معناست که کودک از سنین پایین این حق را دارد که انتخاب کند چه کسی را نوازش کند، به چه کسی نزدیک شود، چه چیزی بپوشد؟ و … و کم کم با احترام به آن انتخاب ها آن خودمختاری در کودک ایجاد و تقویت می شود. در واقع، با به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد یک کودک بدون رضایت و رضایت آگاهانه او، این پیام را به کودک ارسال می کنیم که “شما در اطراف خود حریم خصوصی ندارید و هر کسی می تواند بدون رضایت شما از مرزهای شما عبور کند”.

جندقی با تاکید بر اینکه والدین نسل جدید باید توجه ویژه ای به آموزش دیجیتال داشته باشند، گفت: والدین باید فرزندان خود را با اصول و قوانین فضای دیجیتال آشنا کرده و بدون شک حریم خصوصی کودک را به آنها نشان دهند. او الگوی خوبی برای او نخواهد بود.

این فعال حقوق کودک در ادامه درباره «ایمنی کودکان» گفت: به اشتراک گذاری تصاویر و اطلاعات کودکان در فضای مجازی می تواند امنیت آنها را به خطر بیندازد و آنها را در معرض کودک آزاری و… قرار دهد.

جندقی ادامه داد: وقتی صحبت از مزایای اقتصادی انتشار تصاویر کودکان به میان می‌آید، بحث کار مجازی کودک مطرح است و شاید به دلیل تفاوت‌های این نوع کار با سایر اشکال کار کودکان که بهتر و بیشتر آشنا هستند. جامعه؛ به اندازه کافی پرداخته نشده است. مشارکت دادن کودک در هر فعالیت اقتصادی که برای رشد کلی او مضر است. نمونه ای از کار کودکان است.

وی با اشاره به «کار آنلاین کودکان» گفت: کار اینترنتی کودکان باعث می شود دوران کودکی به طور طبیعی سپری نشود و می تواند مصداق کودک آزاری نیز باشد.

جندقی ادامه داد: همچنین باید در نظر داشت که اگر کودکی به سنی برسد که توانسته بود آگاهانه عواقب حضور در فضای مجازی را بررسی کند و مایل به حضور در این فضا باشد، باید فضا و فضای کافی را فراهم کنیم. برای آموزش و نظارت کافی «اجازه دهید متناسب با سن و سطح پیشرفت خود کار کند، زیرا همانطور که فضای مجازی دارای معایبی است، مزایایی نیز دارد و می تواند فضا را برای رشد و مشارکت نسل جدید فراهم کند.

وی گفت: سیاست گذاران به جای رفتار منفی باید با آموزش والدین درباره تهدیدات سایبری کودکان و تصویب قوانین حمایتی از کودک آزاری و بهره کشی جلوگیری کنند. برای مثال در فرانسه قوانین سختگیرانه ای برای حمایت از حقوق کودکان در دنیای دیجیتال به تصویب رسیده است. کودکان همچنین طبق قانون «حق فراموش شدن» خواهند داشت. این بدان معناست که اگر کودکی بخواهد محتوا حذف شود، پلتفرم های مجازی ملزم به انجام این کار هستند. حفظ حقوق کودکان در فضای مجازی بسیار مهم و حساس است. اگر والدین منافع کودک را در اولویت قرار دهند و قبل از ارسال عکس از عواقب آن آگاه باشند، تصمیمات بهتری خواهند گرفت.

مونیکا نادی، حقوقدان و فعال حقوق کودک با بررسی ابعاد حقوقی این پدیده، انتشار تصاویری از حقوق کودکان را تضییع حقوق آنها می داند. وی گفت: به طور کلی انتشار تصاویر خصوصی افراد از نظر قانون جرم انگاری است. از سوی دیگر انتشار تصویر کودکان می تواند کرامت انسانی و حریم خصوصی آنها را زیر پا بگذارد و از آنجایی که این موضوع می تواند آسیب روحی و روانی به کودکان وارد کند، این عمل می تواند جرم کودک آزاری تلقی شود و از آنجایی که کودک مرتکب آزار روانی و روانی را تنبیه کرده است. از کودک محافظت کرد

وی گفت: متاسفانه آنچه در حال حاضر شاهد آن هستیم این است که بر خلاف مصلحت کودکان، کرامت انسانی و حریم خصوصی آنها، هر روز بر تعداد کودکانی که در فضای مجازی مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند افزوده می شود. به این ترتیب این کودکان در معرض تمام لحظات خصوصی خود قرار می گیرند و البته این موضوع می تواند تبعات منفی برای آنها داشته باشد.

این وکیل دادگستری با اشاره به تاثیر انتشار تصاویر کودکان بر شخصیت آن ها افزود: انتشار تصاویر کودکان می تواند خطرات جدی را به دنبال داشته باشد و از سوی دیگر باعث ایجاد شهرت کاذب می شود، بنابراین به محض بزرگ شدن ناامید می شوند. “

یک فعال حقوق کودک با اشاره به افرادی که با سوء استفاده از تصاویر کودکان پول در می آورند و خود را تبلیغ می کنند، این اقدام را نوعی کار کودک در فضای مجازی عنوان کرد.

نادی گفت: بنابراین بر اساس ضوابط کلی در مورد کودک آزاری، امکان صدور حکم وجود دارد.

نادی در پاسخ به این سوال که چرا قانون با این افراد برخورد نمی کند، گفت: کودک آزاری جرم عمومی است و نیازی به دادستان خصوصی ندارد و هرکسی می تواند گزارش دهد و دادستان می تواند ورود کند.

این فعال حقوق کودک با بیان اینکه هر جرمی دارای عناصری است، می گوید: یکی از این عناصر عنصر «مادی» است. یعنی فعل مادی که توسط شخص انجام می شود. دومین عنصر ضروری «روانی» است که به این معناست که باید سوء نیت وجود داشته باشد. در بسیاری از موارد که ما شاهد استفاده از تصاویر کودکان هستیم، این بدخواهی وجود ندارد. مثلاً مادری به دلیل عدم مهارت فرزندپروری و ناآگاهی از حقوق فرزندان بدون آگاهی و کینه توزی تمام لحظات زندگی خصوصی فرزند خود را نشان می دهد و عملاً مرتکب جرم نمی شود، بلکه به فرزند خود آسیب می رساند. در این موارد قانونگذار کمتر وارد می شود و آنچه اهمیت بیشتری دارد فرهنگ سازی و آگاهی از عواقب این اقدام است.

نادی می گوید: اما در مواردی که کودک آزاری اتفاق می افتد و کودک درآمد و آزار و اذیت و آسیب روحی را دریافت می کند، می توان به عنوان دعوی و رسیدگی کیفری وارد این موضوع شد.

وی در قسمت دوم ارائه خود با اشاره به اینکه از نظر قانونی امکان ورود به این موضوع وجود دارد، خاطرنشان می کند: قانون جرایم رایانه ای نیز استفاده از کودکان و نوجوانان را جرم انگاری کرده است و در این راستا شاهد ورود جدی تری به دستگاه قضایی هستیم. .

این فعال حقوق کودک معتقد است باید علاوه بر رسیدگی قضایی علیه افرادی که مرتکب این جرایم علیه کودکان می شوند، فعالیت های آگاهی بخشی و فعالیت هایی برای ارتقای سواد فضای مجازی و مهارت های کودکان و والدین در این زمینه انجام شود. همچنین باید مورد مراقبت و حمایت قرار گیرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا