سلامت

هشدار نسبت به قطع و تغییر دُز خودسرانه دارو در رمضان

آفتاب‌‌نیوز :

صحرا زاهدی افزود: بیمارانی که داروی خاص مصرف می‌کنند در ایام ماه مبارک رمضان بدون مشورت با پزشک معالج خود اقدام به قطع دارو ، تغییر و یا کاهش دوز مصرفی و یا تغییر زمان مصرف دارو ننمایند.

وی با اشاره به اینکه اغلب در ایام ماه مبارک رمضان درخصوص مصرف دارو سوالات پیش می آید، تصریح کرد: در بارداری، شیردهی و برخی بیماری ها همچون دیابت، فشارخون، روده تحریک پذیر ، یبوست، زخم های گوارشی، اختلالات کلیوی، غده تیروئید، بیماری های اعصاب و روان، قلبی و عروقی و تنفسی، بیمار باید پیش از اقدام به روزه داری با پزشک معالج خود در خصوص اقدام به روزه داری مشورت کند.

زاهدی اظهار کرد: بیماران نباید بدون مشورت با دارو ساز و یا پزشک معالج خود اقدام به قطع دارو،تغییر یا کاهش دوز مصرفی و یا تغییر زمان مصرف نمایند چرا عدم رعایت نکردن اصول می تواند منجر به عدم اثربخشی دارو و عدم دستیابی به اثرات درمانی بروز اثرات جانبی و تشدید بیماری شود.

وی ادامه داد: بیماران مبتلا به صرع در معرض خطر تغییر دوز دارو در ایام روزه داری هستند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه اظهار کرد: مطالعات به عمل آمده به روی داروهای ضد فشارخون نشان می دهد که روزه داری تاثیر خاصی بر اثربخشی این دارو ندارد البته در برخی موارد لازم است در مورد داروهای مدر(ادرار آور ) برای جلوگیری از از کاهش آب بدن ، پزشک اقدام به کاهش دوز این داروها در بیماران روزه دار نماید.

 زاهدی با اشاره به اینکه برخی از داروهای ضدالتهاب این قابلیت رادارند که دو بار در طول روز مصرف شوند یاد آور شد: مصرف این‌گونه داروها را می‌توان با مشورت پزشک و داروساز به زمان افطار و سحر موکول نمود.

وی ادامه داد: پزشک معالج، جهت درمان عفونت در بیمار روزه‌دار، می‌تواند اقدام به تجویز آنتی‌بیوتیک‌هایی نماید که به‌جای چند بار مصرف در طی روز، یک یا دو بار در روز مصرف شوند.

زاهدی اظهار کرد: برخی از داروها نیز به شکل آهسته رهش در بازار دارویی موجود هستند که در مورد این داروها نیز  به‌جای مصرف سه تا چهار بار در روز، پزشک می‌تواند داروی آهسته رهش که یک‌بار در روز تجویز می‌شود توصیه کند.

دکمه بازگشت به بالا