فرهنگی

هنوز من رئیس‌جمهور افغانستان هستم/ عبدالله عبدالله مسئول این فاجعه است

رئیس جمهور پیشین افغانستان در اولین مصاحبه حضوری، یک سال پس از فرار از کابل، برای اولین بار آشکارا در مورد مشکلات اظهار نظر کرد.

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در اولین مصاحبه حضوری خود برای اولین بار یک سال پس از فرار از کابل، آشکارا در مورد مشکلات این کشور اظهار نظر کرد.

پس از یک سال زندگی در تبعید، اشرف غنی در مصاحبه با رسانه تازه تأسیس «ABDN» گفت که «طبق قانون اساسی تا زمانی که مردم افغانستان به طور قانونی قدرت را به شخص دیگری سپردند، من رئیس جمهور بودم». ، رئیس جمهور من من خادم مردم بودم و هرگز به القاب اعتماد نکردم.»

در این گفت و گو با داود گناب، در حالی که پرچم سه رنگ دولت پیشین افغانستان پشت سرش قرار دارد، تاکید می کند که هبت الله آخوندزاده رهبر طالبان «اختیارات» ملا عمر، رهبر پیشین طالبان را ندارد.

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهور، سال گذشته در توئیتی در 17 اوت نوشت که “من به طور قانونی و قانونی مسئولیت این دفتر/صندلی (پست ریاست جمهوری) را بر عهده دارم”.

غنی دیدگاه انتقادی خود را نسبت به روند صلح که توسط زلمی خلیل زاد به عنوان نماینده ویژه ایالات متحده اداره می شود ابراز کرد و آن را از نظر معیارهای بین المللی “فاجعه” خواند.

وی گفت: نحوه انجام مذاکرات از منظر تجربه بین المللی [بدست آمدن] معاهدات صلح یک فاجعه است.

او خلیل زاد را متهم کرد که «با برنامه ها و اقدامات خود تمام لایه های سیاسی افغانستان را متفرق کرده است».

وی همچنین گفت: مشکل خلیل زاد با من این بود که من افغان و مسلمان بودم و او (خلیل زاد) هم افغان بودن و هم هویت خود را انکار می کرد.

غنی در این مصاحبه همچنین عبدالله عبدالله، رئیس وقت شورای عالی آشتی ملی را «مسئول عدم تحکیم جمهوری» خواند.

عبدالله و خلیل زاد تاکنون به اظهارات آقای غنی واکنشی نشان نداده اند.

اشرف غنی در مورد سقوط کابل گفت: “نکته کلیدی این بود که آیا جمهوریت را به دست سرنوشت می سپاریم؟”

انتهای پیام/4129/

دکمه بازگشت به بالا