رویدادها

هواشناسی ۱۴۰۲/۰۴/۱۶؛ نفوذ گردوخاک از کشور همسایه به ۶ استان/ هفته آینده گرم‌ترین هفته تیرماه است

آفتاب‌‌نیوز :

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در بیشتر مناطق کشور آسمان صاف و جو آرامی برقرار است؛ تنها در ارتفاعات البرز مرکزی واقع در مازندران و ارتفاعات شمال و شرق هرمزگان در ساعات بعدازظهر افزایش ابر، رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد.

امروز همچنین در شمال شرق، شرق، جنوب شرق، مناطق مرکزی کشور شامل استان‌های مرکزی، قم، اصفهان و یزد وزش باد شدید و در برخی مناطق خیزش گردوخاک روی می‌دهد.

شنبه، یکشنبه و دوشنبه آینده در کشور جو آرام و آسمانی صاف و آفتابی پیش‌بینی شده است. سه‌شنبه آینده برای شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان و غرب مازندران رگبار باران گاهی بار رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

طی ۵ روز آینده در شمال شرق، شرق و جنوب شرق کشور وزش باد شدید و در برخی مناطق گردوخاک انتظار می‌رود. به‌ویژه در نواری شرقی کشور و منطقه زابل وزش باد شدید، گردوخاک و کاهش کیفیت هوا پدیده غالب خواهد بود.

طی بر اساس اعلام سازمان هواشناسی هفته جاری هفته آینده، گرم‌ترین هفته تیرماه است. طی روز‌های جمعه تا یکشنبه در شمال غرب و غرب کشور افزایش دما روی می‌دهد. برای غرب سواحل دریای خزر ثبات نسبی دما طی ۵ روز آینده و برای شرق این سواحل افزایش دما به‌ویژه در روز‌های شنبه و یکشنبه آینده پیش‌بینی شده است.

تا روز سه‌شنبه آینده نیز برای جنوب غرب ماندگاری هوای گرم و برای دامنه‌های جنوبی البرز، مناطق مرکزی، شمال شرق، شرق و جنوب شرق روند افزایش دما پیش‌بینی می‌شود.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان شروع: شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۱۷

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۱۸

نوع مخاطره: افزایش سرعت باد و نفوذ گردوغبار از کشور‌های همسایه و کاهش دید و کیفیت هوا

منطقه اثر: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان و غرب استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان.

اثر مخاطره: افزایش سرعت باد و احتمال نفوذ گردوغبار از کشور عراق و ماندگاری آن، احتمال خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید افقی وآلودگی هوا، احتمال اختلال در پروازها.
توصیه: احتیاط و اجتناب از تردد غیر ضروری گروه‌های حساس مانند بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان.

خودداری از انجام فعالیت‌های فیزیکی استفاده از ماسک در فضای باز، احتیاط در تردد جاده‌ای و پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه‌های ذی‌ربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، محکم کردن سازه‌های سبک.

تیم خبری مطالب حوادث

نویسنده حوادث با استعداد در ارائه دیدگاه‌های متنوع هستم. از طریق بررسی مختلف زوایای رویدادها، برای خوانندگان دیدگاه جدیدی را به ارمغان می‌آورم.
دکمه بازگشت به بالا