جامعه

واکسن‌های استنشاقی یا تزریقی کووید: کدام بهتر است؟

کارشناسان امیدوارند که واکسن های استنشاقی به توقف انتقال بیماری کووید-19 در بحبوحه یک بیماری همه گیر کمک کند.

به گزارش اخبار ما، ویروس کرونا که عامل بیماری کووید-۱۹ است به طور مداوم در حال جهش است و این تکامل باعث می‌شود این ویروس مجهز به مصون ماندن در برابر سیستم ایمنی بدن و پیشی گرفتن از واکسن‌های موجود بر اساس mRNA و دوزهای تقویت‌کننده باشد.

در این شرایط، متخصصان مایلند بر روی اسپری های بینی و نقش بزرگی که می توانند در مهار این وضعیت و جلوگیری از انتقال بیشتر این بیماری ایفا کنند، تمرکز کنند.

برخلاف واکسن‌های تزریقی، واکسن‌های استنشاقی مجاری تنفسی را هدف قرار می‌دهند که خوب است زیرا اولین خط دفاعی بدن در برابر عفونت هستند.

پزشکان تاکید می کنند: حل مشکل ایجاد سیستم ایمنی موثر برای جلوگیری از انتقال ویروس چالش بسیار مهمی است و حتی اگر زمان بر باشد باید حل شود.

واکسیناسیون با تزریق عضلانی قادر به ایجاد مصونیت مخاطی یا ایمنی در دستگاه تنفسی نیست، در حالی که مخاط و دستگاه تنفسی اولین خط دفاعی ارگانیسم هستند. واکسیناسیون استنشاقی می تواند از افراد در برابر عفونت های تنفسی محافظت کند.

با این حال، به گفته مدیکال دیلی، چالش هایی در تولید واکسن های استنشاقی وجود دارد. کارشناسان به دلیل کمبود بودجه، تجربه کمتری در تولید این واکسن ها نسبت به واکسن های تزریقی دارند. همچنین احتمال بروز عوارض غیرمنتظره نیز وجود دارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا