جامعه

پرداخت کامل «هزینه عینک» به کودکان ۳ تا ۶ سال مناطق کم برخوردار کشور

به گفته رئیس مرکز رشد پیشگیری و درمان اعتیاد یک سازمان اجتماعی در کشور، ضریب نفوذ خدمات غربالگری بینایی کودکان 3 تا 6 سال به حدود 90 درصد رسیده است. با توجه به اینکه در این مدت هر کودک 3 تا 6 ساله 3 بار معاینه می شود، از ابتدای اجرای طرح غربالگری بینایی 60 میلیون مورد غربالگری بینایی انجام شده است که منجر به شناسایی 360 هزار کودک مبتلا به تنبلی چشم شد.

فاطمه عباسی در گفت وگو با اخبار ما. وی با اشاره به اجرای طرح غربالگری سازمان اجتماعی در سراسر کشور از دهه 70 و با بیان اینکه شناسایی کودکان دارای مشکل بینایی دارای سه مرحله است، گفت: در سطح اول کودکان دارای معلولیت با استفاده از نمودار E شناسایی می شوند. و در صورت داشتن مشکل به چشم پزشک ارجاع داده می شوند. در سطح دوم اگر کودکان مراجعه کننده به چشم پزشک دارای عیوب انکساری باشند به چشم پزشک ارجاع داده می شوند.

رئیس مرکز پیشگیری و توسعه درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در ابتدای اجرای این طرح ضریب نفوذ خدمت 60 درصد بود، اظهار داشت: اکنون ضریب نفوذ خدمات غربالگری بینایی برای کودکان 3 تا 6 سال به حدود 90 درصد رسیده است و با توجه به افزایش جمعیت کودکان و خدمات، افراد بیشتری شناسایی می شوند.

عباسی با توجه به اینکه در این مدت هر کودک 3 تا 6 سال 3 بار غربالگری می شود، عباسی از آغاز فعالیت غربالگری بینایی 60 میلیون معاینه بینایی خبر داد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 60 میلیون معاینه بینایی انجام شده است. در پروژه غربالگری بینایی، 360 هزار کودک آمبلیوپی شناسایی شدند.

وی در ادامه بر لزوم پیشگیری از نابینایی افراد تاکید کرد و گفت: نابینایی یکی از معلولیت هایی است که عوارض حادی در فرد ایجاد می کند. اینها اکثراً جوانانی هستند که می توانند سرمایه ای برای نظام باشند. وقتی انسان نابینا می شود از چرخه اقتصادی خارج می شود و از طرفی به سازمان اجتماعی فشار می آورد.

رئیس مرکز پیشگیری و درمان بیماری های اعتیاد سازمان حمایت اجتماعی کشور افزود: اکنون سازمان حمایت اجتماعی به ازای هر معلول ماهانه یک میلیون و 200 هزار تومان یارانه پرداخت می کند که حداقل مبلغ و بار مالی این بیماری است. بر روی شانه های بیماران قطعا بسیار بالاتر است.

وی همچنین تفاهم نامه ای را که دیروز بین بنیاد پانزده خرداد، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و سازمان بهزیستی کشور منعقد شد، به منظور ارائه خدمات غربالگری تنبلی چشم و حمایت های پزشکی و اعطای یارانه به امضا رساند. خرید عینک برای کودکان 3 تا 6 سال در نقاط کم اقبال کشور شید خاطرنشان کرد و یادآور شد: هدف از انعقاد این تفاهم نامه شناسایی کودکان مبتلا به آمبلیوپی یا سایر اختلالات انکساری بینایی است. کاهش بروز و شیوع معلولیت از دیگر اهداف این تفاهم نامه است تا مردم مناطق صعب العبور و دور دست از این خدمات بهره مند شوند.

عباسی تصریح کرد: برای دسترسی به مناطق صعب العبور به نیروهای سطح یک نیاز داشتیم و مقرر شد بنیاد 15 خرداد بسیجیان آنها را وارد سازمان کند تا آنها را آموزش دهند و سپس در این زمینه به ما کمک کنند. هدف دوم تفاهم نامه مربوط به موضوع «عینک» است. سالانه حدود 9 هزار نفر از این کودکان نیاز به عینک دارند در حالی که سازمان اجتماعی برای این دوره حدود 150 هزار تومان و امسال حدود 500 هزار تومان برای عینک می پردازند که برای خرید عینک ناکافی است. طی این تفاهم نامه قرار شد بنیاد در این زمینه به سازمان کمک کند و هزینه عینک را به طور کامل پرداخت کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا