فرهنگی

پرداخت ۱۲ هزار میلیارد تومان معوقات گندم کاران کشور ظرف روز‌های آینده

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور عصر امروز (سه شنبه) در مراسم افتتاحیه و همزمان با کار 2 هزار طرح وزارت جهاد کشاورزی که به همین مناسبت برگزار شد. وی در هفته دولت با اشاره به منویات و منویات مقام معظم رهبری در حوزه تامین امنیت غذایی کشور تصریح کرد: یکی از مولفه های صلاحیت کشور مربوط به امنیت غذایی است که ارتباط تنگاتنگی با جهادی دارد. تلاش وزارت جهاد کشاورزی

مخبر در این مراسم از پرداخت 12 هزار میلیارد تومان معوقه به گندمکاران کشور در چند روز آینده خبر داد و از تلاش گندمکاران سراسر کشور برای تامین گندم مورد نیاز امسال قدردانی کرد.

وی با اشاره به دیدار امروز اعضای هیئت دولت با مقام معظم رهبری و تاکید آنها بر اقتصاد به ویژه امنیت غذایی و وجود مردم، افزود: تاریخ کشور و تجربه برخورد با دشمن و مردم ایران نشان داده اند که موضوع امنیت غذایی یکی از موضوعاتی است که همواره بر سر آن بحث می شود، به عنوان ابزاری علیه مردم کشورمان مورد استفاده قرار گرفته است، به همین دلیل دولت با جدیت و عزم راسخ در پرداخت گام برمی دارد. توجه به این موضوع و افزایش موجودی کالاهای اساسی.

معاون اول رئیس جمهور همچنین مدیریت کشور بدون نگاه به بیرون و لزوم خنثی سازی تحریم ها را از دیگر موارد مورد تاکید رهبر معظم انقلاب برشمرد و گفت: جهت گیری دولت باید به گونه ای باشد که دشمنان ملت نتوانند. با اقدامات مخرب خود به ملت ایران به ویژه در بخش مواد غذایی آسیب بزنند.

مخبر خاطرنشان کرد: در ابتدای کار دولت سیزدهم کاهش ذخایر کالاهای اساسی یکی از دغدغه های جدی دولت و رئیس جمهور بود.

وی با تاکید بر اینکه در اوایل کار دولت سیزدهم دیپلماسی اقتصادی و تامین ارز برای کالاهای اساسی با جدیت دنبال شد، خطاب به مدیران وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: برای کالاهای مهم و ضروری نیاز به مردم است. از طریق ابزارهایی مانند کشت قراردادی، خرید تضمینی و تخصیص یارانه اقدامات لازم را انجام داد.

معاون اول رئیس جمهور به مشکلات خشکسالی در جهان اشاره و تاکید کرد: دسترسی ایران به دریا و اقیانوس یک فرصت استثنایی است و در این راستا دولت برنامه ریزی لازم را برای پنج خط انتقال آب دریا به مرکز کشور انجام داده است. کشور و نیازهای بخش صنعت پیش از این آب شرب و صنعت شهرهای ساحلی ایران از مرکز کشور تامین می شد اما در دولت سیزدهم به سمت انتقال آب از دریا به مرکز ایران حرکت می کنیم.

این مخبر درباره استفاده بهینه از آب و زمین نیز گفت: احیای کشاورزی دیم، مدیریت آبخیزداری و مدیریت مخازن سه برنامه اساسی دولت است که باید به موضوع آب و زمین در کشور توجه شود.

معاون اول رئیس جمهور افزود: تغییر الگوی کشاورزی نیز در کشور از اهمیت اساسی برخوردار است چرا که به عنوان مثال از طریق روش های گلخانه ای می توان نیازهای قابل توجهی برای دام تامین کرد.

مخبر با تاکید بر اینکه صرفه جویی در کشاورزی منجر به حضور مردم و سرمایه گذاران در این حوزه می شود، ادامه داد: باید از دامداران کشور که در خصوص حذف ارز ترجیحی با دولت همکاری کردند قدردانی کرد.

وزیر جهاد کشاورزی در این مراسم با قدردانی از حمایت های معاون اول رئیس جمهور از وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد بر اساس برنامه این وزارتخانه تا پایان دولت سیزدهم تولیدات کشاورزی به 20 درصد افزایش می یابد. و گفت: اعلام نرخ تضمینی خرید گندم قبل از فصل کاشت و کشت قراردادی از جمله اقدامات مهم وزارت جهاد کشاورزی در سال گذشته است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا