بین الملل

پنجمین روز از اعیاد یهودی؛ مسجدالاقصی، همچنان زیر هجوم صهیونیست‌ها

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین اخبار ما، خبرنگار شبکه «المیادین» در فلسطین اشغالی امروز چهارشنبه، ۴ اکتبر گزارش داد که بسیاری از شهرک‌نشینان در پنجمین روز از عید یهودی موسوم به «سوکوت» به کوچه‌های قدس یورش برده و به طور غیرقانونی وارد مسجدالاقصی شدند.

طبق گزارش خبرنگار شبکه المیادین، تعداد زیادی از نظامیان رژیم اشغالگر در نزدیکی باب القطانین، یکی از درهای مسجدالاقصی مستقر شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد که نظامیان رژیم صهیونیستی مانع از نزدیک‌شدن روزنامه‌نگاران به باب القطانین شده و در تلاش هستند تا فعالان رسانه‌ای، آنچه را که تحت عنوان هجوم شهرک‌نشینان به مسجدالاقصی اتفاق می‌افتد، مخابره نکنند.

خبرگزاری فلسطینی «شهاب» در گزارشی تکمیلی و به نقل از رسانه‌های عبری اعلام کرد: شهرک‌نشینان اسرائیلی، با حمایت نظامی رژیم از ورودی های باب الاسباط و باب المجلس هم به صحن‌های مسجدالاقصی هجوم برده‌اند.

طبق گزارش رسانه‌ها، در روزهای اخیر بیش از ۲۹۰۰ شهرک‌نشین به صحن‌های مسجد الاقصی یورش برده‌اند. از روز جمعه تاکنون گروه‌هایی از شهرک‌نشینان به مسجد الاقصی هجوم برده که تعداد آن‌ها روز یکشنبه به ۸۸۰ شهرک‌نشین رسید.

عید سوکوت که قرار است تا ۷ اکتبر ادامه پیدا کند، در این مدت گروه‌های مذهبی افراط‌گرا فراخوان‌های خود را برای افزایش تعداد شهرک‌نشینانی که به مسجد الاقصی یورش می‌برند، تشدید کرده‌اند.

عید سوکوت آخرین عید از اعیاد سه‌گانه یهودیان است که از ۲۹ سپتامبر آغاز شده و تا هفتم اکتبر ادامه می‌یابد. این عید هفت روزه به عید سایبان‌ها نیز معروف است و یادآور زمانی است که قوم بنی اسرائیل در بیابان سرگردان بود.

دو روز گذشته، دوشنبه همزمان با سومین روز عید یهودی سوکوت، صدها شهرک‌نشین صهیونیست تحت تدابیر شدید امنیتی و با حمایت نظامیان رژیم اشغالگر وارد صحن‌های مسجد الاقصی شدند و ضمن انجام اقدامات تحریک‌آمیز علیه مسلمانان، اقدام به برپایی آیین‌های تلمودی کردند و در نزدیکی باب‌السلسله با نمازگزاران فلسطینی درگیر شدند.

روزنامه عبری «هاآرتص» گزارش داد که «ایتمار بن گویر» وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی نامه‌ای به اعضای راستگرای کنست فرستاده و در آن نوشته است که «کابینه امنیتی باید برای بحث درباره بازکردن مسجدالاقصی به روی یهودیان در ۲۴ ساعت شبانه روز، هفت روز هفته، با امکان عبادت در آنجا و… فوراً تشکیل شود».

این روزنامه صهیونیستی درباره این نامه نوشت: خوشبختانه تغییر وضعیت موجود در مسجدالاقصی حداقل در حال حاضر در زمره صلاحیت‌های بن‌گویر نیست و تجربیات قبلی نشان می‌دهد که بعید است وضعیت فعلی تغییر کند. اخیراً نتانیاهو هشدارهای سرویس‌های امنیتی رژیم صهیونیستی در مورد مسجدالاقصی را جدی گرفته و تلاش کرده تا شعله‌های آتش درگیری را آرام کند.

تلاش‌های این وزیر صهیونیست جنجالی برای افزایش درگیری‌ها در قدس در حالی انجام می‌شود که خاخام اعظم شهرک‌نشینان یورش به مسجدالاقصی را ممنوع می‌داند و آن را مقدس‌ترین مکان برای یهودیان معرفی کرده است؛ فتوایی که اکثر یهودیان اسرائیل به آن پایبند هستند.

حمایت بن‌گویر از تداوم ورود غیرقانونی شهرک‌نشینان به مسجدالاقصی علاوه بر محکومیت‌های اسلامی و اعتراض کشورهای عربی، موجب آن شد که وزیر جنجالی صهیونیست‌ها از شرکت در جلسه امنیتی کابینه نتانیاهو که رو یکشنبه برگزار شد نیز محروم شود.

یک مسئول در دفتر «بنیامین نتانیاهو» هم در این باره گفته بود: «بن‌گویر پیشنهادهایی مطرح می‌کند که می‌تواند اسرائیل را به درد سر بیاندازد. وی در این جلسات که حاضر می‌شد مدام درباره ترور [رزمندگان فلسطین]، جلوگیری از ورود کارگران غزه [به اراضی اشغالی] و محاصره روستاها و شهرهای کرانه باختری سخن می‌گفت».

به گفته این مسئله، بن گویر درک نمی‌کند که «با چنین سیاستی، نخست وزیر نخواهد توانست به هیچ جایی سفر کند و در نتیجه در هیچ جای جهان، مورد استقبال قرار نمی‌گیرد. نشست‌های امنیتی که بن گویر در آن حضور دارد، مانند بازی کودکانه است».

پایان پیام/م
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

تیم تحریریه مقالات بین المللی

تحلیل‌گر خبری بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای داغ جهانی. به شما اخبار روز را با نگاهی بی‌طرف و با تحلیل‌های کارشناسی ارائه می‌دهم. با دسترسی به منابع قوی، اطلاعاتی دقیق و جامع را به شما می‌رسانم.
دکمه بازگشت به بالا