پیش‌بینی بانک امریکا از نفت ۹۵ دلاری

بخش تحقیقات جهانی بانک امریکا، پیش‌بینی کرد قیمت نفت در تابستان امسال، به ۹۵ دلار در هر بشکه صعود خواهد کرد.

به گزارش اخبار ما، بانک امریکا پیش‌بینی خود از میانگین قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت در سال ۲۰۲۴ را به ترتیب به ۸۶ دلار و ۸۱ دلار افزایش داد. این بانک انتظار دارد بهبود تقاضا، باعث شود بازار نفت جهانی در سه ماهه سوم و سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۴، با حدود ۴۵۰ هزار بشکه در روز کمبود عرضه روبرو شود.

تحلیلگران هم در نظرسنجی ماهانه رویترز که پنج شنبه گذشته منتشر شد، پیش‌بینی کردند قیمت نفت امسال که تقاضا، بالاتر می‌رود و محدودیت عرضه اعضای اوپک پلاس ادامه پیدا می‌کند، نیروی صعودی پیدا خواهد کرد و میانگین قیمت نفت برنت به ۸۱ دلار و ۱۳ سنت و شاخص نفت آمریکا به ۷۸ دلار و ۹ سنت می‌رسد.

قیمت نفت از ابتدای سه ماهه دوم تاکنون، تحت تاثیر تنش‌های ژئوپلیتیکی، محدودیت عرضه اوپک پلاس، اختلالات کشتیرانی در دریای سرخ، حملات پهپادی اوکراین به پالایشگاه‌های نفت روسیه و تقاضای رو به رشد چین، بیش از ۱۲ درصد رشد کرده است.

در بخش تقاضا، پیش‌بینی تحلیلگران از رشد تقاضا، با نرخ رشد ۱.۳ میلیون بشکه در روز که آژانس بین‌المللی انرژی برای سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی کرده است، همخوانی دارد. پیش‌بینی این آژانس، به خوش‌بینی ارزیابی اوپک نیست که رشد تقاضا در سال میلادی جاری را ۲.۲۵ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرده است.

قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه بازار آسیا، تحت تاثیر نگرانی‌ها نسبت به عرضه کمتر از سوی تولیدکنندگان بزرگ و سیگنال‌هایی از رشد اقتصادی قویتر در آمریکا که بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان است، افزایش یافت. بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژوئن، با ۳۱ سنت معادل ۰.۴ درصد افزایش، به ۸۹ دلار و ۶۶ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ماه مه، ۳۰ سنت معادل ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۸۵ دلار و ۷۳ سنت در هر بشکه رسید.

بر اساس گزارش رویترز، در نشست روز چهارشنبه کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس، سیاست تولید نفت این گروه بدون تغییر ماند و بعضی از کشورهای عضو برای رعایت بیشتر سهمیه تولید خود، تحت فشار قرار گرفتند. این گروه اعلام کرد بعضی از اعضایش، مازاد تولید خود در سه ماهه اول امسال را جبران خواهند کرد و روسیه، محدودیت عرضه خود را به کاهش تولید متمرکز خواهد کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا