استان ها

پیش بینی قیمت بیت‌کوین

به گزارش خبرگزاری آنا، بیت کوین مهم ترین ارز دیجیتال جهان است که تغییرات قیمت آن نه تنها بازار بیت کوین را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه سایر آلت کوین ها و توکن های بازار را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. برخی از عوامل موثر بر قیمت بیت کوین شناخته شده هستند، اما عوامل زیادی وجود دارند که غیرقابل پیش بینی هستند و می توانند باعث نوسانات شدید در بازار شوند. برای آشنایی بیشتر با قیمت بیت کوین مقاله را ادامه دهید.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین قدیمی ترین ارز دیجیتال و جدیدترین ارز در بازار کریپتو است. این ارز دیجیتال توسط فردی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 به عنوان یک سیستم پرداخت الکترونیکی بر اساس اصول رمزنگاری معرفی شد. در حال حاضر، تقریباً نیمی از سرمایه بازار متعلق به بیت کوین است.

این ارز دیجیتال در واقع پول دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاک چین است که قابلیت ارسال همتا به همتا را دارد و به دلیل ماهیت توزیع شده آن نمی تواند توسط دولت ها کنترل و نظارت شود. تمام تراکنش های بیت کوین در دفتر کل توزیع شده بلاک چین و کل شبکه گره ها در سراسر جهان ذخیره می شوند. کتاب در دسترس همگان است و استفاده از این فناوری باعث می شود که معامله و جعل غیرممکن شود. بیت کوین از مکانیزم جامعه اثبات کار برای تأیید تراکنش ها استفاده می کند.

تعداد کل توکن های بیت کوین به 21 میلیون محدود می شود که بیش از 19 میلیون آن استخراج و وارد چرخه بازار شده اند و با توجه به پدیده نصف شدن و سخت شدن الگوریتم استخراج آن در طول زمان، پیش بینی می شود که آخرین بیت کوین در سال 2140 استخراج خواهد شد.

به این ترتیب، با گذشت زمان، بیت کوین به دارایی ارزشمندتری تبدیل می شود و می تواند سرمایه گذاری خوبی باشد. اما اگر نمی توانید سخت افزار استخراج بخرید، می توانید بیت کوین کش، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را از طریق صرافی خریداری کنید. کیوسک صرافی ارز دیجیتال یکی از صرافی های ایرانی است که می توانید در عرض چند دقیقه در آن عضو شوید و برای آینده ای سودآور سرمایه گذاری کنید.

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

پیش بینی قیمت بیت کوین

برخلاف پول فیات، بیت کوین توسط بانک‌های مرکزی و دولت‌ها صادر نمی‌شود، بنابراین سیاست‌های مالی و پولی، نرخ تورم و رشد اقتصادی که بر ارزش ارزها تأثیر می‌گذارد، در بیت‌کوین مؤثر نیستند. در عوض، عوامل دیگری بر آن تأثیر می‌گذارند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

عرضه بیت کوین

هر چه یک دارایی کمیاب تر باشد، هزینه آن بیشتر است و هر چه در دسترس مردم باشد، ارزش آن کمتر است. حد عرضه بیت کوین 21 میلیون است و با پدیده نصف شدن، نرخ انتشار آن هر 4 سال کاهش می یابد. در طی این پدیده، پاداش استخراج بیت کوین به نصف کاهش می یابد. آخرین هاوینگ در سال 2020 اتفاق افتاد. بنابراین با گذشت زمان، عرضه بیت کوین کاهش می یابد و تقاضا افزایش می یابد.

میزان تقاضا برای بیت کوین

بیت کوین در سال های اخیر توجه معامله گران و سرمایه گذاران نهادی را به خود جلب کرده است. همچنین در کشورهایی مانند ونزوئلا که نرخ تورم بالایی دارند و پول ملی آنها کاهش یافته است، محبوب شده است. بنابراین افزایش تقاضا در آینده همراه با کاهش عرضه باعث افزایش قیمت بیت کوین خواهد شد. با این حال، قیمت آن هنوز متفاوت است.

هزینه های تولید

مانند هر دارایی دیگری، هزینه های تولید نقش مهمی در تعیین قیمت لحظه ای بیت کوین دارد. طبق تحقیقات، قیمت بیت کوین در بازار کریپتو به هزینه های جانبی تولید یا استخراج آن بستگی دارد. در مورد بیت کوین، هزینه تولید مجموع هزینه های ثابت مستقیم مورد استفاده برای زیرساخت و برق برای استخراج است و هزینه غیرمستقیم مربوط به دشواری الگوریتم استخراج است. تغییر سطح سختی الگوریتم بیت کوین باعث کاهش یا افزایش سرعت تولید بیت کوین و کل ذخایر آن می شود و در نتیجه قیمت را تحت الشعاع قرار می دهد.

سطح رقابت

از آنجایی که بیت کوین معروف ترین ارز دیجیتال است، سهم بسیار زیادی از بازار ارزهای دیجیتال را دارد. اما اگر به داده های تاریخی نگاه کنیم، می بینیم که تسلط آن به مرور زمان کاهش یافته است. دلیل این انتشار قابلیت های سکه های دیگر بود. به عنوان مثال، اتریوم به دلیل تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) به رقیب بیت کوین تبدیل شده است. سرمایه‌گذاران زیادی در اتریوم سرمایه‌گذاری کرده‌اند و در حال حاضر حدود 20 درصد از بازار کریپتو در اختیار این سکه است. ارزهای دیجیتال دیگری مانند تتر، بایننس کوین و سولانا نیز سهم زیادی از بازار دارند.

شرایط و ضوابط

بیت کوین پس از بحران مالی ناشی از مقررات ضعیف بازار مشتقات راه اندازی شد. خود ارز دیجیتال قابل قانونی نیست و اکوسیستمی فراتر از مرزها دارد. البته این واقعیت که بیت کوین قابل ردیابی نیست هم مزایا و هم معایبی را به همراه داشته است. فقدان مقررات باعث شده بیت کوین به راحتی از مرزها عبور کند و توسط قوانین ایالتی محدود نشود.

توسعه چارچوب نظارتی می تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد، به عنوان مثال، در ایالات متحده، مقررات صادر شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) بر قیمت بیت کوین تأثیر می گذارد. در سال 2021، زمانی که SEC اولین ETF مرتبط با بیت کوین را تصویب کرد، قیمت بیت کوین به 69000 دلار رسید، اما ظرف چند ماه به 40000 دلار بازگشت.

ممنوعیت تراکنش های بیت کوین در چین در سال 2021 نیز باعث شد که مزارع بیت کوین از چین به کشورهای دیگر منتقل شوند. بنابراین قیمت بیت کوین از 51000 دلار به 41000 دلار کاهش یافت.

رسانه ها

رسانه ها سعی دارند از طریق گزارش های خود جامعه و سرمایه گذاران را در مورد دنیای بیت کوین آگاه کنند. این سوال مزایا و معایبی دارد. هر گونه تغییر در عوامل موثر بر قیمت بیت کوین به سرعت در جامعه گسترش می یابد. در نتیجه نرخ تغییر قیمت افزایش می یابد.

مهم ترین عوامل موثر بر قیمت ارزهای دیجیتال ترکیبی از عرضه، تقاضا، هزینه های تولید، رقابت، تحولات نظارتی و پوشش رسانه ای است و همه این عوامل باید با هم در نظر گرفته شوند.

پیش بینی قیمت بیت کوین تا سال 2030

پیش بینی قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین علاوه بر اینکه تحت تأثیر عوامل خاصی است که در بخش قبل به آن اشاره کردیم، تحت تأثیر عوامل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نیز قرار می گیرد. بنابراین، هر رویداد جدیدی در جهان می تواند قیمت بیت کوین را افزایش یا کاهش دهد. بنابراین پیش بینی دقیق قیمت در بلندمدت مشکل خواهد بود و اگر قصد سرمایه گذاری دارید بهتر است بیشتر تحقیق کنید.

قیمت بیت کوین تا پایان سال 2024

سایت Cryptonews یکی از معتبرترین سایت ها در زمینه پیش بینی قیمت ارزهای دیجیتال پیش بینی کرده است که قیمت بیت کوین تا پایان سال 2022 به بیش از 37 هزار دلار خواهد رسید و رقم 70 هزار دلار تا سال 2023 را رد می کند. پیش بینی این وب سایت برای سال 2024 بین 78 تا 85 هزار دلار است. سایت changelly همچنین معتقد است که قیمت بیت کوین تا پایان سال 2023 به بیش از 33 هزار دلار و تا پایان سال 2024 به طور متوسط ​​به بیش از 48 هزار دلار خواهد رسید.

سال 2025

برای سال 2025، CryptoNews پیش بینی می کند که میانگین قیمت بیت کوین بیش از 124000 دلار خواهد بود که ممکن است به 137000 دلار برسد. با این حال وب سایت Business2community با دیدی محدودتر معتقد است که قیمت بیت کوین در سال 2025 حدود 80000 دلار خواهد بود. Changelly همچنین پیش بینی کرد که میانگین قیمت بیت کوین در سال 2025 حدود 71000 دلار خواهد بود.

سال 2026

طبق گزارش Priceprediction.net، بیت کوین در سال 2026 بین 181000 تا 214000 دلار ارزش خواهد داشت. در همان زمان، Ambcrypto ارزش آن را در پایان سال 2026 حدود 274000 دلار پیش بینی کرد. پیش بینی Changely برای امسال میانگین قیمت 100000 دلار با حداقل 96000 دلار و حداکثر 121000 دلار است.

سال 2027

بر اساس گزارش های پیش بینی قیمت Ambcrypto، قیمت بیت کوین در پایان سال 2027 به بیش از 280 هزار دلار خواهد رسید که ممکن است به 369 هزار دلار برسد. اما وب سایت Priceprediction.net محدوده ای بین 260000 تا 306000 دلار در نظر گرفته است. Changelly به میانگین رقم 151,000 دلار برای امسال اشاره کرد که می تواند تا 171,000 دلار برسد.

سال 2028

Technewslead در تحلیل خود از قیمت بیت کوین در سال 2028، میانگین ارزشی حدود 319000 دلار را منتشر کرد، اما وب سایت Priceprediction.net با تحلیلی خوش بینانه، ارزش بیت کوین را بین 374000 تا 454000 دلار تخمین زد. پیش بینی Changely برای امسال حدود 218 هزار دلار است.

سال 2029

به گفته کارشناسان technewsleader، قیمت بیت کوین در سال 2029 به طور میانگین به 477 هزار دلار خواهد رسید که ممکن است به بیش از 527 هزار دلار افزایش یابد. اما ambcrypto فکر می کند حداکثر قیمت آن بیش از 715 و حداکثر قیمت آن 621 دلار است. میانگین قیمت در سال 2029 طبق وب سایت Changelly حدود 314000 دلار است.

سال 2030

Priceprediction.net سال 2030 را سال اوج 937000 دلار می داند و میانگین قیمت بیت کوین را حدود 798000 دلار پیش بینی می کند. Ambcrypto همچنین قیمتی بین 836 تا 962 هزار دلار دارد. Changelly اوج قیمت بیت کوین در سال 2030 را 518,000 دلار با میانگین قیمت 474,000 دلار می بیند.

نتیجه

بیت کوین اولین ارز دیجیتال در جهان است که نوسانات زیادی را به خود دیده است. عوامل شناخته شده زیادی وجود دارد که بر قیمت بیت کوین تأثیر می گذارد، اما ممکن است نتوان به طور دقیق قیمت را پیش بینی کرد. آنچه مشخص است این است که ارزش بیت کوین در آینده همچنان رو به افزایش خواهد بود و ممکن است همانطور که برخی کارشناسان پیش بینی کرده اند با شیب تند همراه باشد.

انتهای خبر/

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا