فرهنگی

پیگیری مطالبات رییس ستاد کل نیروهای مسلح در دومین دوره دوسالانه شهید حاج قاسم سلیمانی

به گزارش شفاف، حسن علایی، دبیر اجرایی دومین دوره دوسالانه انتخاب برترین مقالات پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت (جایزه شهید حاج قاسم سلیمانی) با اشاره به ارزیابی کتب و پایان نامه های دکتری در سال های 1399 و 1400 در این دوره، اظهار داشت: در سال 1398، در سال 1398، در سال 1398 به صورت رسمی برگزار شد. تشریح کرد: مقالات برتر پژوهشی و پایان نامه های دکتری در حوزه های نظامی، امنیتی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، حقوقی، اقتصادی، تاریخی و بین المللی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

وی به اقدامات جدیدی که در این دوره در حال انجام است اشاره کرد و گفت: در دوره گذشته سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به صورت مفصل و علمی در مورد تحقیقات و پژوهش ها صحبت کردند که با استقبال زیادی مواجه شد. به تمامی جوانب پژوهشی در حوزه دفاع مقدس و مقاومت بیان کرد و اظهار داشت که با توجه به ماهیت اصولی و علمی آنها تصمیم گرفتیم این موضوعات را تا مراسمی که در 25 آذر 1401 برگزار می شود پیگیری کنیم. طبیعت

فعالان علایی افزودند: اظهارات سرلشکر باقری بر سه محور اصلی بود. 1- ضرورت تحقیق در مورد دفاع مقدس و مقاومت 2- ویژگی های پژوهش در حوزه مقاومت و دفاع مقدس و 3- الزامات تعیین شده توسط رئیس ستاد کل نیروهای مسلح.

سرلشکر باقری با اشاره به اینکه سرلشکر باقری در این سه محور موارد زیر را مطرح کرد، در ادامه به بیان این مطالب پرداخت و گفت: وی در بحث ضرورت تحقیق در مورد دفاع مقدس و مقاومت، شش موضوع اساسی را خطر تحریف و انحراف ذکر کرد. سطح راهبردی، مسائل اساسی در سطح عملیاتی، تأثیرات دفاع مقدس در نحوه اداره کشور، مسائل دفاع مقدس و مقاومت باید مبتنی بر تحقیقات اصیل، علمی و قابل اعتماد باشد. در واقع این شش مورد نشان دهنده نیاز به تحقیق است. نکته بعدی ایشان این بود که اجرای بیانیه گام دوم انقلاب ما در گرو مطالعه دفاع مقدس و مقاومت است.

دبیر اجرایی دومین دوسالانه جایزه شهید حاج قاسم سلیمانی در خصوص چهار ویژگی پژوهش دفاع مقدس از دیدگاه سرلشکر باقری گفت: ابتدا پژوهش دفاع مقدس باید از منطق علمی و استدلال متقن پیروی کند. از سوی دیگر، تحقیقات جامع در زمینه دفاع مقدس ضروری است. مستندات پژوهشی مبتنی بر اسناد و سوابق معتبر و تجزیه و تحلیل زمان، منابع و حمایت های انسانی و مادی در پژوهش باید مورد توجه قرار گیرد.

این فعال علایی تاکید کرد: سرلشکر باقری در سومین محور سخنان خود مطالباتی را به عنوان رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مطرح کرد که در نظر داریم در این مراسم پیگیری کنیم. وی یازده درخواست را مطرح کرد که عبارتند از: ضرورت طرح جامع علمی دفاع مقدس و مقاومت، ایجاد درخت پژوهش توسط بنیاد حفظ آثار و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، ضرورت ساماندهی رویکردها. پژوهشگران نخبه و جوان، تلاش برای نظریه‌پردازی در مورد دفاع مقدس و مقاومت، ضرورت سازماندهی و قطبی‌سازی دفاع مقدس و مقاومت، لزوم انتشار نتایج تحقیقات و ترجمه آن‌ها. تشویق و قدردانی از محققان.

علایی خاطرنشان کرد: برای پیگیری هر چه بیشتر این موضوعات و موضوعات دیگر، در نظر داریم کارگروه های تخصصی تشکیل دهیم و پنل های فکری را با حضور صاحب نظران و صاحب نظران ارائه کنیم تا بتوانیم روی این محورها کار کنیم.

دکمه بازگشت به بالا