جامعه

چرا آلرژی‌های فصلی هر سال شدیدتر می‌شوند؟

بر اساس مطالعه اخیر، فصل گرده افشانی گل ها و گیاهان 20 روز زودتر از سال 1990 شروع می شود و 21 درصد گرده بیشتری تولید می کند.

به گزارش اخبار ما، اکنون کارشناسان متوجه شده اند که بحران تغییرات اقلیمی نقش بسزایی در طولانی شدن این فصل دارد و تا حدودی در افزایش میزان گرده ها موثر است.

پروفسور ویلیام اندرگ پس از انتشار تحقیقات خود در بهار گذشته در آکادمی ملی علوم گفت: “این ارتباط قوی بین گرم شدن و فصل گرده افشانی نمونه بارز تأثیرات تغییرات آب و هوایی بر سلامت انسان در سراسر ایالات متحده است.” .

طولانی شدن فصل آلرژی و سطح گرده بیشترین تأثیر را بر اختلالاتی مانند موکوزیت بینی، ورم ملتحمه و آسم دارد. همچنین آسیب پذیرترین افراد کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای هستند.

علاوه بر این، افزایش انتشار گازهای گلخانه ای می تواند علائم افراد مبتلا به آسم و بیماری های ریوی را بدتر کند.

به گفته سازمان غیرانتفاعی Climate Central، فشار فصل طولانی‌تر حساسیت و افزایش گرده، بیشترین بار را بر جمعیت‌های آسیب‌پذیر، از جمله جوامع کم‌درآمد، تحمیل می‌کند.

مطالعه دیگری ارتباط بین “افزایش دما و میزان دی اکسید کربن موجود در جو” و “تولید گرده” در هر گونه گیاهی را نشان داد.

البته مطالعه سال 2021 اولین تحلیل روند گرده افشانی و تأثیر تغییرات آب و هوا در سطح قاره بود.

محققان دانشکده علوم زیستی دانشگاه یوتا اطلاعات 60 مرکز رای گیری در سراسر ایالات متحده و کانادا را بین سال های 1990 تا 2018 جمع آوری کردند. این ایستگاه ها که توسط آژانس ملی آلرژی اداره می شود، اطلاعات مربوط به میزان گرده و قارچ های انگلی را جمع آوری می کنند.

به طور کلی، سطح گرده در طول دوره مطالعه 28 ساله 21 درصد افزایش یافت که بیشترین افزایش در تگزاس و غرب میانه بود. گرده درختان بزرگتر از گیاهان کوچک است.

به گزارش ایندیپندنت، فصل گرده افشانی اکنون حدود سه هفته زودتر از اوایل دهه 1990 آغاز می شود. محققان بر این باورند که گرمایش زمین بر فنولوژی گیاهان (تقویم داخلی گیاه که چرخه زندگی آن را تنظیم می کند) تأثیر می گذارد و فصل گرده افشانی آنها را به جلو می برد.

کارشناسان در این مطالعه دریافتند که تغییرات آب و هوایی به تنهایی مسئول نیمی از افزایش فصل گرده افشانی و حدود هشت درصد افزایش در سطح گرده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا