جامعه

چرا برخی افراد به نوع شدید بیماری کووید-۱۹ دچار می‌شوند؟

در حال حاضر تعداد زیادی از مردم به بیماری کووید-19 مبتلا هستند و اکثر آنها فقط علائم خفیف این بیماری را تجربه می کنند که عمدتاً به دلیل نرخ بالای واکسیناسیون است. با این حال، برخی افراد به شکل شدیدتری از این بیماری مبتلا هستند و اطلاعات کافی در مورد علل آن وجود ندارد.

به گزارش اخبار ما، ژنوم انسان ممکن است عاملی کلیدی در این باشد که چرا کووید-۱۹ برای برخی افراد نسبت به دیگران جدی‌تر است.

گروهی از کارشناسان موسسه بهداشت برلین به همراه همکاران خود از انگلیس و کانادا ژن ها و پروتئین هایی را شناسایی کرده اند که در افزایش خطر ابتلا به نوع شدید کووید-19 نقش دارند. یافته های آنها در مجله Nature Communications منتشر شد.

برای پزشکان و متخصصان در سرتاسر جهان، هنوز مشخص نیست که چرا برخی افراد هنگام آلوده شدن به ویروس کرونا به شکل شدید بیماری کووید-19 مبتلا می‌شوند، در حالی که برخی دیگر فقط علائم خفیف دارند.

در یک مطالعه جدید، متخصصان ژن هایی را شناسایی کرده اند که علاوه بر عوامل خطر شناخته شده مانند سن و جنسیت، افراد را مستعد ابتلا به بیماری های جدی می کند.

در این مطالعه، کارشناسان به داده‌های ژنتیکی جمع‌آوری‌شده از بیماران کووید-۱۹ در سراسر جهان که شامل شدت بیماری بود، دسترسی پیدا کردند. به گفته متخصصان در آن زمان، مشخص شد که حدود 17 منطقه ژنومی با خطر بالاتر ابتلا به یک نوع شدید بیماری مرتبط است، اما ژن های عامل و مکانیسم زمینه ای برای بسیاری ناشناخته باقی مانده است.

به گفته کارشناسان، یکی از آنها پروتئینی بود که گروه خونی افراد را تعیین می کند. مشخص بود که این ژن با خطر عفونت مرتبط است. در همین حال، پروتئین ELF5 نیز بسیار مرتبط به نظر می رسید.

متخصصان می‌گویند: بیماران مبتلا به کووید حامل گونه‌ای از ژن کد کننده ELF5 هستند و احتمال بستری شدن در بیمارستان و در برخی موارد حتی مرگ بیشتر است.

به گزارش مدیکال اکسپرس، کارشناسان تاکید کردند: ELF5 در تمام سلول های سطحی پوست و غشای مخاطی وجود دارد اما به مقدار زیاد در ریه ها تولید می شود. از آنجایی که ویروس بیشترین آسیب را در این مکان وارد می کند، بسیار محتمل به نظر می رسد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا