جامعه

چرا کلاغ‌ها به انسان حمله می کنند؟

یک کارشناس ارشد تنوع زیستی با اشاره به اینکه کلاغ ها برای دفاع از گونه های مرتبط خود به انسان حمله می کنند و این موضوع از گذشته جالب است، گفت: باید دانش مردم را نسبت به محیط زیست افزایش دهیم زیرا اگر دلیل رفتار حیوانات را بدانیم در امان هستیم. . صدمه جدی نخواهیم دید

به گزارش اخبار ما کلاغ پرنده ای است که در همه جا یافت می شود، با زندگی در محیط شهری سازگار شده است و ما به دیدن آن عادت کرده ایم، اما در سال های اخیر گزارش ها و فیلم هایی از حمله این پرندگان به مردم به ویژه کودکان نگرانی هایی را در مورد تعداد کلاغ ها افزایش یافته است.

علیرضا هاشمی – پرنده شناس و مدیر انجمن پرنده شناسی طرلان – وی در گفت وگو با اخبار ما، با اشاره به ویژگی های کلاغ ها، اظهار کرد: پرندگان به ویژه کلاغ ها موجودات وحشی و تهاجمی نسبت به مردم نیستند، حتی از مردم فرار می کنند و ترجیح می دهند در فضای امن خودشان باشند. کلاغ ها برای خود حباب ایمنی دارند که وقتی مردم به آنها نزدیک می شوند از آن فرار می کنند.

وی با بیان اینکه پرندگان و به ویژه کلاغ ها موجوداتی با زندگی اجتماعی هستند، گفت: زمانی که کلاغی از درخت می افتد، به دلیل ارتباط اجتماعی، کلاغ ها با زوزه کشیدن و سر و صدا به یکدیگر اطلاع می دهند تا با کمک خود مشکل را حل کنند. بنابراین آنها نباید اجازه دهند به آن مکان نزدیکتر شوند.

به گفته این متخصص پرندگان، دلیل اصلی حمله کلاغ ها به انسان، تخریب زیستگاه آنها و دفاع از گونه های خود است. به عنوان مثال، اگر افراد یک کلاغ بیمار یا زخمی را در آغوش بگیرند، لاشه کلاغ سر راهشان باشد یا کلاغ نتواند دور آنها پرواز کند، وحشی می شوند و به مرد حمله می کنند و سر او را نوک می زنند و به آنها آسیب می رسانند. در غیر این صورت هیچ سابقه ای از حمله کلاغ ها به انسان ها نداریم. این یک امر طبیعی از قدیم الایام بوده و اهالی روستا با چنین رفتاری آشنا هستند.

مدیرعامل انجمن پرنده شناسی طرلان درباره دلایل حضور کلاغ ها در اماکن عمومی و حمله به مردم توضیح داد: زیستگاه های طبیعی کلاغ ها در شهرها یعنی باغ ها، خانه های ویلایی و پارک های قدیمی و بزرگی که درختان بلند و کهنسال داشتند یا از بین رفتند. یا درختانشان قطع شد. به همین دلیل کلاغ ها لانه های خود را در مکان های عمومی شهر می سازند که مکان مناسبی برای آنها نیست. با ساختن لانه در مکان های پرتردد می توان جوجه های کلاغ، کلاغ های زخمی و لاشه آنها را در آن مکان ها مشاهده کرد.

بیشتر بخوانید: تهران، لانه کلاغ های پیر

هاشمی با بیان اینکه درگیری بین کلاغ ها و انسان ها در حال تشدید است، تاکید کرد: در گذشته زیستگاه آنها را تخریب نکردیم تا کلاغ ها فقط در یک مکان محدود حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: کلاغ از ابتدا تهاجمی نبود و هنوز هم رفته است. این موجود بسیار باهوش است و زمانی که مردم به آن نزدیک می شوند فرار می کند، مگر در برخی پارک ها که عادت به دریافت غذا از مردم را پیدا کرده است، هرچند در این حالت اجازه نمی دهد خیلی به او نزدیک شود و ترجیح می دهد فاصله ایمن را حفظ کند. خود را در برابر انسان آسیب پذیر می داند.

این کارشناس پرندگان، آموزش شهروندان را تنها اقدام لازم برای پیشگیری از این امر دانست و تصریح کرد: برای افزایش آگاهی مردم نسبت به این موضوع باید دانش اکولوژیکی مردم را افزایش دهیم. مثلاً اگر با لاشه کلاغ برخورد کردیم، مسئولان پارک یا شهرداری ها را در جریان بگذارید. در صورت برخورد با کلاغ زخمی به یک فرد حرفه ای با لباس مناسب اطلاع دهید تا از آن مراقبت کند. اگر با کلاغی روبرو شدید که روی زمین افتاده است، اصلا به آن نزدیک نشوید.

هاشمی در پایان با اشاره به اینکه اگر درست رفتار کنیم و دانش شهروندان را بالا ببریم، آسیب های ناشی از کلاغ ها مردم را به خطر نمی اندازد، گفت: اینگونه می توانیم زندگی باکیفیتی با تنوع زیستی پیرامون خود داشته باشیم. کلاغ ها بالاترین سطح هوش را در بین پرندگان دارند، بنابراین از همسایه خود دفاع می کنند و به لطف هوش خود او را نجات می دهند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا