جامعه

چقدر تحلیل‌های خشکسالی صحت دارد؟

اخبار ما/ قم مدیرکل هواشناسی قم گفت: بر اساس داده های هواشناسی پیش بینی می شود استان قم سال آبی را با شرایط نرمال (متناسب با میانگین بلندمدت) به پایان برساند. اما این کشور سال آبی خشکی را پیش رو دارد.

یکی از موضوعات مهم در برنامه ریزی میان مدت و بلندمدت هر کشور، ارزیابی زیست محیطی برای برنامه ریزی دقیق در حوزه های مختلف مورد نیاز جامعه است.

یکی از مهم ترین پیش شرط های برنامه ریزی، بحث ایمنی مواد غذایی در کشور است. ایمنی مواد غذایی به دستیابی به سیستم پایش زمین، وجود منابع غنی آب زیرزمینی، شرایط خاص اقلیمی، زمین حاصلخیز، نیروی کار ماهر و کارآمد و غیره بستگی دارد.

زمانی که کشوری از نظر شرایط اقلیمی و آبی آینده محیط مساعدی نداشته باشد، ناگزیر به واردات مواد غذایی روی می آورد. اکنون با پیامدهای اجتناب ناپذیر و مشهود تغییرات اقلیمی در سراسر جهان و ایران، شرایط اقلیمی خاصی ایجاد شده است، موضوع سفره های زیرزمینی و تولید محصولات کشاورزی قطعا اهمیت ویژه ای یافته است.

آینده خشک سال های آینده مهمترین اخبار منتشر شده از سوی سازمان های جهانی هواشناسی در سال های اخیر بوده است، اما بارش شدید باران دو سال پیش شکاف عمیقی را بین کارشناسان و تحلیلگران سیاسی و اجتماعی ایجاد کرد که می توان از آن برای تکان دادن جهان استفاده کرد. توسط صاحبان قدرت برای کاهش تولید محصولات زراعی و وابستگی فزاینده به کشورهای قدرتمند اقتصادی جهان رهبری می شود.

این تحلیل ها ما را بر آن داشته تا در این گزارش به بررسی این موضوع بپردازیم.

مهران حیدری، مدیرکل هواشناسی قم در گفت وگو با اخبار ما، درباره صحت یا نادرستی تحلیل های خشکسالی در سال های اخیر گفت: داده های هواشناسی پیش بینی می کند که استان قم دارای سال های مرطوب (متناسب با میانگین چند ساله) باشد. ) اما این کشور سال آبی خشکی را پیش رو دارد.

وی ادامه داد: بر اساس آمار کشوری تاکنون 23.6 درصد کاهش بارندگی داشته ایم که نشان می دهد در کشور در وضعیت خشکی قرار داریم.

وی افزود: تنها پنج استان آذربایجان غربی، چهارمحال بختیاری، قم، مرکزی و هرمزگان نزدیک به متوسط ​​یا بیشتر از میانگین بلندمدت بارندگی داشته اند و 26 استان دیگر کمتر از حد معمول بارندگی داشته اند و استان ایلام بیشترین بارش را دارد. شرایط دشوار.”

مدیر کل هواشناسی کوما تصریح کرد: حتی استان لرستان که سرشاخه اصلی زاگرس و تامین کننده سایر حوضه ها محسوب می شود کاهش بارندگی چشمگیری داشته است.

وی با تایید صحت پیش بینی خشکسالی گفت: در فروردین 98 سیلابی داشتیم که به اشتباه گفته شد وارد دوره های مرطوب شده است.

وی گفت: پیش بینی های فصلی کار دشواری است. از آنجایی که عوامل و پارامترهای زیادی در این امر دخیل هستند و شرایط مختلفی مانند دمای آب اقیانوس آرام، شاخص های MJO (MJO) و ….

حیدری اضافه کرد: استان قم در شرایط عادی قرار دارد زیرا در ابتدای پاییز بارندگی های بسیار خوبی داشتیم البته بارندگی های پاییزی با 15 روز تاخیر آغاز شد.

وی در خصوص علت تاخیر در بارندگی های پاییزی توضیح داد: عوامل متعددی در این امر موثر است که یکی از آنها تغییر الگوی تابستانی است که اواخر امسال تغییر جهت داد.

مدیر عامل هواشناسی قم ادامه داد: الگوهای تابستانی اغلب تحت تأثیر فشار زیاد نیمه گرمسیری است که بعدها به دلیل تغییرات جهانی به جنوب رسید.

افزایش دما مهمتر از خشکسالی است

وی گفت: دلیل دیگر تغییرات دما است. اما اگر این دما بالاتر از حد متوسط ​​باشد و فشارهای گرمایی کم در منطقه باقی بماند و شرایط اقلیمی به سمتی که الگوهای زمستانی را تشکیل می دهد حرکت نکند، تغییر فصل دیرتر اتفاق می افتد.

حیدری با اشاره به اینکه با توجه به سناریوهای تغییرات اقلیمی، حرکت آینده افزایش دما و کاهش بارندگی است، گفت: اگر فرض کنیم که کاهشی در بارندگی صورت نگیرد؛ اما در آینده شاهد کاهش بارش ها هستیم. افزایش دما نیاز ما به آب را افزایش می دهد. زیرا محصولات کشاورزی به آب بیشتری نیاز دارند و مصرف در صنعت و نوشیدنی افزایش می یابد.

«امسال مارس بسیار گرمی در کوما داشتیم و میانگین دما 2.3 درجه سانتیگراد افزایش یافت. وی گفت: وقتی اسفند ماه گرم می شود، درختان سریعتر شکوفا می شوند که می تواند آسیب پذیری ما را در برابر سرماهای بهاری افزایش دهد.

مدیر کل هواشناسی کوما با تاکید بر اینکه زمستان امسال گرمتر از میانگین بلندمدت 0.7 درجه سانتیگراد است، ادامه داد: در مناطق سردسیری مانند جعفرآباد میزان افزایش دما در زمستان بالاتر از حد متوسط ​​است که باعث بارش برف کمتر می شود.

وی با بیان اینکه هر یک از این عوامل بر بخش های مختلف زندگی، کار، اقتصاد و … تاثیر می گذارد، گفت: این افزایش دما رو به رشد است به طوری که از سال 1366 تاکنون میانگین دما دو درجه سانتی گراد افزایش یافته است.

حیدری تصریح کرد: معمولا مردم و مسئولان به میزان بارندگی توجه می کنند در حالی که باید به دمای هوا رسیدگی شود. زیرا بارش نیز تحت تأثیر دما قرار دارد. زیرا دما ظرفیت جو را برای جذب رطوبت افزایش می دهد و اگر این ظرفیت تامین نشود خشکسالی و اگر این ظرفیت زیاد شود سیل رخ می دهد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا