جامعه

چند توصیه درباره مصرف مُسکن‌ها

بسیاری از ما بارها مجبور به مصرف مسکن شده‌ایم، اما شاید به ندرت به چگونگی افزایش اثربخشی دارو پس از مصرف توجه کرده‌ایم.

به گزارش اخبار ما، نتایج یک مطالعه جدید در این زمینه نشان می دهد بلع صحیح من وضعیت بدن پس از مصرف دارو این می تواند زمان عمل را چندین برابر افزایش دهد، به خصوص زمانی که فرد درد شدید دارد.

این مطالعه که توسط متخصصان دانشگاه جانز هاپکینز انجام شده است، نشان می دهد که وضعیت بدن در حین مصرف دارو و پس از بلع به طور قابل توجهی بر سرعت تسکین آن تأثیر می گذارد.

کارشناسان از یک مدل طراحی شده ویژه برای ترسیم مسیر قرص از معده به دوازدهه استفاده کردند. این مدل که StomachSim نام دارد، اتفاقاتی را که هنگام هضم غذا یا دارو در معده می افتد، شبیه سازی می کند.

از آنجایی که اکثر داروها تنها زمانی کار می کنند که معده مواد فعال را در روده آزاد می کند، در این تحقیق باید مشخص شود که قرص در کدام موقعیت سریعتر به پشت معده می رسد.

برای انجام این کار، متخصصان چهار وضعیت شامل ایستادن، نشستن، دراز کشیدن به سمت راست و دراز کشیدن در سمت چپ بدن را آزمایش کردند.

بر اساس نتایج این تحقیق، زمانی که فردی به پهلوی راست دراز می کشید، ماده موثره با بالاترین سرعت به عمیق ترین قسمت معده می رسید و 2.3 برابر سریعتر از زمانی که ایستاده بود حل می شد. به طور خاص، مدت اثر دارو به شرح زیر متفاوت بود:

– ایستادن و نشستن: 23 دقیقه تا زمان اثر

– دراز کشیدن به پهلوی راست: 10 دقیقه تا زمان افکت

– دراز کشیدن به پهلوی چپ: 100 دقیقه تا زمان افکت

متخصصان توضیح می دهند که هنگام خوابیدن به پهلوی چپ، قرص در معده 10 برابر کندتر از زمانی که به پهلوی راست دراز می کشد، حرکت می کند. همچنین، مدت زمانی که دارو در حالت خوابیده عمل می کند، به همان اندازه در حالت ایستاده طول می کشد.

همانطور که محققان می نویسند، جاذبه و شکل نامتقارن معده بر سرعت انتشار مواد فعال در جهت دوازدهه تأثیر می گذارد. اگر به پهلوی راست دراز بکشید، اثر متقابل جاذبه، انقباض معده و جریان آب معده به بیشترین زاویه می رسد. این سریعترین راه برای سر خوردن قرص در معده است. به گفته محققان، این یافته ها به ویژه برای بیماران مسن یا در بستر مفید است.

علاوه بر وضعیت جسمانی، پارامترهای دیگری نیز بر سرعت مصرف قرص تاثیر می گذارد و به گفته متخصصان، مسکن ها باید 1) چند دقیقه قبل از غذا مصرف شود زیرا شکم پر اثر قرص را نیز کاهش می دهد ۲) همیشه با مایع کافی قورت دهید.

به گزارش دویچه وله، با اشاره به نشریه آلمانی فوکوس آنلاین، قطره های مسکن معمولا سریعتر از قرص ها عمل می کنند، زیرا از طریق غشای مخاطی دهان یا بینی وارد جریان خون می شوند و بنابراین سریعتر جذب می شوند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا