جامعه

چند روش موثر برای تسکین گلودرد

اغلب گلودرد با علائمی مانند خارش، سوزش و تورم و التهاب گلو رخ می دهد. اما با انجام اقداماتی می توان این علائم را تا حد زیادی کاهش داد.

به گزارش اخبار ما، ممکن است صبح با گلودرد از خواب بیدار شده باشید. گلودردی که پایدار نیست و تا اواسط روز کم کم برطرف می شود، اما وجود این احساس در گلو برای همان چند ساعت شما را آزار می دهد. از طرفی به دلیل افزایش بیماری های تنفسی در فصول سرد سال و وجود آلودگی هوا، گلودرد می تواند یکی از مشکلات رایج این روزها برای بسیاری از ما باشد.

به گفته دفتر ارتقای سلامت وزارت بهداشت، راه حل های ساده متخصصان برای جلوگیری از گلودرد شامل موارد زیر است:

غرغره کردن با آب نمک: نمک تورم و التهاب غشای مخاطی را از بین می برد و به تسکین گلودرد کمک می کند. یک قاشق چای خوری نمک را می توان با 8 اونس آب گرم مخلوط کرد، چند ثانیه غرغره کرد و سپس آبکشی کرد. این کار باید چندین بار تکرار شود.

استفاده از پاستیل: برخی از قرص ها حاوی منتول هستند. منتول ماده ای است که بافت گلو را بی حس می کند و با تسکین موقت گلودرد و گلودرد همراه است. آب نبات های نعناع نیز همین اثر را دارند.

تسکین درد بدون نسخه: مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده بیان می کند که ویروس ها اغلب باعث گلودرد می شوند، بنابراین گلودرد با آنتی بیوتیک درمان نمی شود. داروهای ضد التهابی مانند آسپرین یا ناپروکسن می توانند به کاهش التهاب و تورم در گلو کمک کنند.

عسل بخور: چای گرم با عسل شیرین می تواند گلو را تسکین دهد و از سرفه جلوگیری کند. علاوه بر این، چای گرم بدن را از کم آبی نجات می دهد و این مرحله دیگری در درمان گلودرد است. در این میان تحقیقات نشان داده است که عسل دارای خواص ضد سرفه است. سایر مایعات گرم مانند سوپ می توانند مفید باشند، فقط مطمئن شوید که این نوشیدنی ها گرم هستند، نه داغ. زیرا حرارت آنها باعث حساس شدن گلو می شود.

_ آب می نوشد: مقدار کافی آب در بدن بخشی از درمان گلودرد است. وقتی کم آب هستید، دهان شما بزاق کافی برای مرطوب نگه داشتن گلوی شما تولید نمی کند که باعث افزایش تورم و التهاب می شود.

استفاده از مرطوب کننده: تنفس در هوای مرطوب می تواند به تسکین بافت متورم در بینی و گلو کمک کند. استفاده از دستگاه مرطوب کننده یک راه عالی برای افزایش رطوبت در اتاق است. با گذشت زمان و تنفس چنین هوایی، گلودرد برطرف می شود.

استفاده از آنتی بیوتیک ها: اگرچه ویروس ها نقش عمده ای در ایجاد گلودرد دارند، اما باکتری هایی مانند استرپتوکوک باعث ایجاد گلودرد استرپتوکوکی می شوند. در این مرحله استفاده از آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن باکتری ها می تواند مفید باشد که البته نیاز به نسخه پزشک دارد. به یاد داشته باشید که مصرف آنتی بیوتیک ها را نباید خودسرانه قطع کرد، حتی اگر علائم گلودرد متوقف شود. صرف نظر از دوره کامل درمان، گلودرد ممکن است با علائم بدتری بازگردد.

در نهایت اگر گلودرد به خصوص هنگام بلع شدید است و با تب بالا، استفراغ یا حالت تهوع همراه است، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا