رویدادها

کاهش بلوط‌های زاگرس به دلیل خشکسالی

آفتاب‌‌نیوز :

ایران کشوری است که از تنوع گیاهی و گونه‌ای بسیار متنوع و غنی برخوردار است، اما از جهتی نیز به دلیل اینکه کشورمان در سال‌های اخیر درگیر خشکسالی، کم‌آبی و گرمایش و تغییرات اقلیمی است، بسیاری از گونه‌های گیاهی در معرض خطر انقراض قرار گرفته‌اند همچنین با بهره‌برداری بی‌رویه انسان از این گونه‌ها جمعیت آن‌ها بسیار محدود شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به درختان بلوط ناحیه رویشی زاگرس اشاره کرد که درگیر طغیان آفات و خشکسالی هستند و به گفته رئیس گروه گیاهی سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از این گونه‌ها باید مسئله تاثیرات تغییر اقلیم را جدی بگیریم.

مریم مغانلو درباره عوامل تهدید گونه‌های گیاهی در کشورمان اظهار کرد: یکی از عوامل تهدید گونه‌ها تغییرات اقلیمی است که می‌توان از یکی از نشانه‌های آن به خشکسالی اشاره کرد که تداوم چندساله آن تاثیرات منفی بر گونه‌های ما گذاشته است و یکی از تاثیرات آن بر درختان بلوط ناحیه زاگرسی است. جمعیت این درختان چند سال است به دلیل طغیان آفات، خشکسالی متمادی و برداشت مردم بومی برای تامین سوخت بسیار کاسته شده است و در معرض تهدید قرار گرفته‌اند.

وی افزود: تغییرات اقلیمی فصل رویشی و زایشی گیاهان را نیز تغییر داده است، به‌گونه‌ای که به‌طور مثال در تهران گیاهانی را می‌بینیم که در فصل پاییز سبز هستند و این مسئله کاملا ناشی از تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین است. در این شرایط انتظار ما از طبیعت برآورده نمی‌شود و یا گیاهان دچار پاییز زودرس می‌شوند و یا هنوز در فصل پاییز هم سبز هستند و فصل رویشی آن‌ها تغییر یافته است.

رئیس گروه گیاهی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید براینکه علاوه بر جنگل‌های بلوط گونه‌های دیگری نیز در معرض خطر قرار دارند، گفت: ما در کشورمان گونه‌های بسیار زیادی داریم که یا به دلیل تغییرات اقلیمی و یا به دلیل برداشت بی‌رویه وضعیت نامناسبی دارند. به‌طور مثال گونه‌ای گیاهی به نام «مورخوش» در هرمزگان وجود دارد که به دلیل مصرف دارویی ارزش بالایی دارد و به همین منظور از آن در کشور‌های حوزه عمان و پاکستان نیز در طب سنتی استفاده و یا حتی به کشور‌های دیگر نیز بدون هیچگونه نظارتی قاچاق می‌شوند و به دلیل جمعیت بسیار محدودی که دارد در معرض تهدید قرار گرفته است.

مغانلو در پایان تاکید کرد: با توجه به انحصاری بودن برخی گونه‌ها و اهمیتی که دارند باید برای حفاظت از آن‌ها تغییر اقلیم را در راس توجه قرار دهیم.

تیم خبری مطالب حوادث

نویسنده حوادث با استعداد در ارائه دیدگاه‌های متنوع هستم. از طریق بررسی مختلف زوایای رویدادها، برای خوانندگان دیدگاه جدیدی را به ارمغان می‌آورم.
دکمه بازگشت به بالا