جامعه

کرونا تمام نشده؛ ماسک‌ها را کنار نگذارید

یکی از اعضای کمیته علمی کرونا با تاکید بر لزوم تداوم رعایت پروتکل کنترل بیماری های عروق کرونا در کشور، گفت: برگزاری مراسم ماسک برداری از صدا و سیما می تواند این باور نادرست را ایجاد کند که افراد به دلیل رعایت نکردن این پروتکل ها مبتلا می شوند. با مشکلات سلامتی.» انگار تاج تمام شده است، در حالی که نیست.

دکتر. احمد طباطبایی در گفت وگو با اخبار ما، وی با اشاره به اینکه تاج تمام نشده است، گفت: همچنان بیماران را به صورت یکنواخت می بینیم و گاهی چند نفر از اعضای خانواده با آمیکرون به اشکال خفیف بیماری مبتلا می شوند. گاهی اوقات متوجه می‌شویم که برخی از افراد هنوز علائم دلتای کرونری را دارند. تاج را نمی توان کامل در نظر گرفت.

وی درباره برگزاری جشن حذف نقاب در برنامه پرمخاطب تلویزیونی خندوانه توضیح داد: از نظر علمی در مراکزی که بسیار شلوغ است، در مجامع عمومی، مساجد، جشن ها، داخل سالن، موسسات درمانی و بیمارستان ها و… به هیچ وجه توصیه نمی شود که ماسک را کنار بگذارید. البته اگر افراد در فضای باز و دور از یکدیگر باشند و مطمئن باشند که تاج را به دست نمی آورند می توانند بدون ماسک حضور داشته باشند اما این بیمه تقریبا غیرممکن است. بنابراین استفاده از ماسک در اماکن عمومی همچنان توصیه می شود.

وی در خصوص تاثیرات این گونه برنامه ها بر رسانه ملی گفت: چنین اتفاقاتی می تواند این باور نادرست را ایجاد کند که مردم به دلیل نداشتن مشکلات بهداشتی در معرض عفونت قرار می گیرند، در حالی که فکر می کنند تاج تمام شده است که اینطور نیست. ” بنابراین چنین برنامه هایی نباید اجازه این اقدامات را بدهند.

یکی از اعضای کمیته علمی کرونا با اشاره به اینکه روند رعایت پروتکل ها در کشور بسیار کاهش یافته است، گفت: از آنجایی که صدا و سیما نیز اعلام می کند که نرخ مرگ و میر تک رقمی شده و تعداد بستری ها کاهش یافته است، فکر می کنند برخی کشورها مانند همانطور که چین و برخی از کشورهای اروپایی با افزایش بیماری مواجه هستند.

وی در مورد روند این بیماری در ماه های آینده گفت: برای پیش آگهی زود است. از نظر افزایش شیوع بیماری، تعداد بیماران در اواخر فروردین و پس از سفر اندکی افزایش یافت. اما چون ماهیت بیماری خفیف‌تر بود، برخی حتی اگر سر کار می‌رفتند، اصلاً به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کردند. به طور کلی به نظر می رسد همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک، شستن دست ها و … ضروری است.

طباطبایی با بیان اینکه روند تزریق دوزهای مشابه واکسن کاهش یافته است، گفت: به دلیل کاهش شدت و شیوع بیماری، افراد ایمن تلقی می شوند و به همین دلیل به سراغ دوزهای سوم و چهارم نمی روند.

وی در خصوص راه اندازی کلینیک های بعد از کرونا گفت: بحث طولانی شدن تاج گذاری یا عوارض عروق کرونا از جمله مواردی است که در دو سال و نیم اخیر همواره هشداری برای پزشکان بوده است. بسیاری از علائم، سندرم های ND، مشکلات تنفسی و گوارشی، عصبی، غددی و غیره. در برخی از افراد مبتلا به بیماری عروق کرونا قلب گزارش شده است. شاید نتوان اظهار نظر نهایی کرد، اما تشکیل کلینیک های پست کرونری منطقی به نظر می رسد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا