جامعه

کلات در وضعیت قرمز کرونایی؟

اخبار ما/ خراسان رضوی فرماندار شهرستان کلات به تاثیر جمعیت مهاجر بر افزایش مبتلایان به کرونا در کلات اشاره کرد و گفت: معمولاً ثبت نام بیماران در وزارتخانه یا شبکه بهداشت و درمان بر اساس کد ملی انجام می شود. از مردم. . با توجه به اینکه در سال های اخیر مهاجرت زیادی از کلات به ثبت رسانده ایم، بسیاری از مردم در کلات زندگی نمی کنند، اما چون کد ملی آنها به شهر کلات مرتبط است، بیماری آنها در آمار شهرستان کلات نیز ثبت شده است. کلات.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کلات نیز در این خصوص به تاثیر واکسیناسیون در کاهش علائم این بیماری اشاره کرد و اظهار داشت: طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که در ماه های اخیر در بیمارستان های شهرستان کلات بستری شده اند یا واکسن را دریافت نکرده و یا فقط یک دوز واکسن دریافت کرده است

پس از یک دوره کاهش شیوع بیماری کرونا و به دنبال آن عادی سازی که محسوس و مشهود بود، چند هفته است که روند صعودی شیوع این بیماری در بسیاری از نقاط کشور آغاز شده است، اما عادی سازی در بسیاری از نقاط کشور ادامه دارد. مکان ها

بر اساس آخرین به روز رسانی اطلاعات وزارت بهداشت و اعلام وضعیت رنگ شهرها در خصوص شیوع کرونا، شهر کلات در وضعیت قرمز قرار گرفت. این در حالی است که به گفته مسئولان شهری وضعیت واقعی شهر کلات بر اساس آمارهای ثبت شده در روزهای اخیر نارنجی است.

فرماندار کلات، علی صلاحی، ثبت نام بیماران کوویدایی بر اساس کد ملی را یکی از عوامل قرمز شدن شهرستان کلات اعلام کرد و در این زمینه در گفت وگو با اخبار ما، اظهار کرد: شهرستان کلات کلات در کل تیرماه تنها 6 بیمار کرونا داشته و بر اساس بررسی آماری شبکه بهداشت و درمان شهرستان و بر اساس فرمول های مربوطه، وضعیت شهرستان نارنجی است.

آنچه برجسته تر است احترام به پروتکل و رعایت فاصله اجتماعی به شکل جدی تر است

وی افزود: در شرایط فعلی و با توجه به اینکه کرونا هنوز ریشه کن نشده است، تاکید و توصیه به رعایت پروتکل های بهداشتی حائز اهمیت است. حتی اگر شرایط زرد باشد، برای جلوگیری از شیوع کرونا، همه باید پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را جدی بگیرند.

وی تصریح کرد: کلات یک شهر توریستی است و ارجاعات مردم به این شهر متفاوت است. بنابراین با توجه به ضرورت مدیریت هوشمندانه باید نظارت ها تقویت شود و آنچه مورد تاکید ماست رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری اجتماعی به صورت جدی تری است.

فرماندار کلات با بیان آمادگی های شهرستان برای مقابله با هفتمین پیک کرونا خاطرنشان کرد: با توجه به جلساتی که داشتیم و نظارت هایی که انجام شد و همچنین تمهیداتی که در شبکه بهداشت و درمان و ستاد پیشگیری از کرونا وجود دارد. در سطح شهرستان، این موضوع قطعا امکان پذیر است، مدیریتی است، زیرا شیوع بیماری کرونا قبلا مدیریت شده است و اعضای ستاد مقابله با کرونا و شبکه بهداشت و درمان شهرستان، این موضوع را دارند. آمادگی لازم و تجربه لازم برای برخورد با پیک.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کلات همچنین به تاثیر جمعیت مهاجر بر افزایش آمار شهرستان در خصوص ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: آمارهای نگهداری شده در سامانه وزارت بهداشت بر اساس کد ملی و کد ملی است. با توجه به اینکه کلات جمعیت مهاجر زیادی دارد که در جاهای دیگر نیست، کشور پراکنده است، وقتی آمار بر اساس کد ملی ثبت شود خواه ناخواه این آمار برای شهرستان کلات درج می شود.

زین العابدین آزاد در خصوص آخرین وضعیت کرونا در شهرستان کلات تصریح کرد: از ابتدای تیرماه تا اواسط تیرماه افزایش قابل توجهی در تعداد مبتلایان مشاهده نشده است اما از اواسط ماه گذشته به بعد این بیماری دچار افزایش آماری شده است. روند رو به رشد و صعودی، به طوری که موارد مثبت از 6 به 36 افزایش یافت.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ بیمار کرونای مثبتی در بیمارستان کلات وجود ندارد، افزود: از ابتدای تیرماه تا پایان تیرماه تنها 6 بیمار مثبت داشتیم و 20 تا 25 بیمار مشکوک به کرونا وجود داشت.

بیماران بستری یا هیچ دوز واکسنی تزریق نکردند یا فقط یک دوز واکسن تزریق کردند.

آزاد در پاسخ به این سوال که آیا واکسیناسیون تاثیری در کاهش بستری ها داشته است، توضیح داد: پس از پیک ششم، روش را تغییر دادیم و همه مواردی که مثبت هستند، از نظر درجه علائم و اینکه آیا واکسینه شده اند یا خیر، بررسی و ارزیابی می کنیم. نه

وی خاطرنشان کرد: طبق بررسی ها و ارزیابی های انجام شده تفاوت بسیار معنی داری در میزان علائم بین واکسینه شده و واکسینه نشده مشاهده شد به طوری که واکسینه شده به هیچ وجه کارساز نبود. آنها در بیمارستان بستری نبودند و اکثر آنها علائم خفیف داشتند و به صورت سرپایی درمان شدند.

وی افزود: از 6 نفری که در تیرماه بستری شده اند، یا هیچ دوزی از واکسن تزریق نکرده اند یا فقط یک نوبت واکسن تزریق کرده اند و واکسن را کامل نکرده اند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان کلات گفت: یکی از تفاوت های پیک ششم و هفتم با پیک قبلی مصونیت از واکسیناسیون و تاثیر آن در کاهش بستری است.

وی افزود: درست است که این بیماری در حال حاضر رو به افزایش است اما تعداد بستری ها زیاد نیست و خوشبختانه فشار اضافی بر کادر درمانی وارد نمی شود. بحث ما این است که این موضوع به دلیل واکسیناسیون است. بنابراین همچنان به شهروندان توصیه می شود که واکسیناسیون را دریافت کرده یا در اسرع وقت آن را تکمیل کنند.

عادی سازی کار ما را دشوارتر می کند

آزاد یکی از مشکلات فعلی را عادی سازی پس از موج ششم عنوان کرد و افزود: یکی از مشکلات و مسائلی که در حال حاضر در کشور از جمله شهرستان کلات با آن مواجه هستیم بحث عادی سازی است. با توجه به بازدیدی که در سطح شهرستان داشتیم عادی سازی کاملا محسوس است و این موضوع کار را بسیار سخت می کند.

وی بیان کرد: در جلسه اخیر که در ستاد شهرستانی کرونا برگزار شد، مصوباتی از جمله تشدید نظارت های مشترک در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی صادر شد. با توجه به عادی سازی دیده شده در ادارات، اماکن عمومی و اصناف، تقویت نظارت ضروری است.

آزاد با اشاره به اینکه شهرستان کلات همواره در واکسیناسیون در استان پیشتاز است، درباره درصد پوشش واکسیناسیون در این شهرستان گفت: در شهرستان کلات درصد پوشش دوز اول 91 درصد، دوز دوم است. 84٪ است و دوز سوم 64٪ است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان کلات به تشدید روند واکسیناسیون در روزهای اخیر اشاره کرد و یادآور شد: مراکز واکسیناسیون این شهرستان در ساعات صبح و عصر فعال هستند.

بر اساس آخرین به روز رسانی وزارت بهداشت در خصوص اعلام وضعیت رنگی شهرها در خصوص شیوع کرونا در 10 تیرماه، شهرهای کلات و کاشمر هم اکنون در خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار دارند.

همچنین شهرهای مشهد، تربت حیدریه، خواف، گناباد، قوچان، کوهسرخ، سرحس و سبزوار به رنگ نارنجی و سایر شهرها در رنگ زرد یا آبی قرار دارند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا