فرهنگی

کولی گرفتن سیاست از فرهنگ

به گزارش خبرگزاری اخبار ما، میثم نیلی، فعال فرهنگی که مهمان برنامه «بی نظیر» رادیو جوان بود، درباره ابعاد مختلف جنگ فرهنگی گفت.

وی توضیح داد: امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بارها بحث جنگ فرهنگی را مطرح کرده اند. اتفاقی که در نسل ما افتاده این است که متوجه شده ایم کمبودهای فرهنگی در حال تعمیق و تعمیق است. چون هر روز بدتر می شدیم.»

این فعال فرهنگی افزود: در عرصه سیاسی و نظامی متوجه دشمن خود در مقابل خود شده ایم و شاید موفقیت های بزرگ در این عرصه مرهون ملموس بودن مبارزه باشد. اما در حوزه فرهنگی مبارزه در حوزه دانش و گرایش و بینش است. در جنگ فکری، ایدئولوژیک، تمایلات، شناخت ها و امثال اینها، ما سازمانی مصمم برای مبارزه در تشکیلات نداشتیم. دو راه وجود داشت، یکی تبدیل سازمانها بود که واقعا غیرممکن بود. چون ساختار این سازمان ها انعطاف ناپذیر و غول بوروکراسی بود، اختلافات و منازعات بین سازمانی نیز به آن اضافه شد. طرف دیگر یک نظام تمدنی، فرهنگی و رسانه ای با قدرت پول و سرمایه بود که در خط مقدم به طور کامل عمل می کرد. هر چه کار محبوب تر باشد، پایدارتر است. هر چه بیشتر به سمت کار سازمانی حرکت کنیم کارایی آن کمتر می شود. در آن زمان ما پنج یا شش سمفونی مشهور بین المللی داشتیم که در دوره های دیگر تکرار نشده بود.

وی ادامه داد: یکی از بلاهایی که در حوزه فرهنگی وجود دارد، بی ثباتی سیاست است. روشن است، وقتی سیاست به اصطلاح کوتاه مدت در رسانه و فرهنگ می خواهد، لبخند افراد مشهور اینجا مهم می شود. وقتی دستگاه فرهنگی نظام با سیاست‌های متناقض مواجه می‌شود، هنرمندی که می‌خواهد در راستای ارزش‌های جمهوری اسلامی حرکت کند، در درک شرایط و کار واقعی دچار ناسازگاری می‌شود.

نیلی گفت: حوزه فرهنگ و هنر حوزه تداوم است. سیاست موسیقی در دوره آقای صفارا برعکس 5.6 سال پیش بود. بنابراین عدم تداوم و بی ثباتی سیاست باعث عدم پیشرفت می شود. البته امروز این وضعیت بهتر است.»

وی گفت: متأسفانه اکثر مجموعه هایی که در تولیدات فرهنگی ادعای خصوصی بودن دارند تا حد زیادی با رانت مطالبه دارند و از مولفه های برق استفاده می کنند. بنابراین، حریم خصوصی تنها هدیه آنهاست، زیرا با حمایت نهادهای فرهنگی و نظارتی ایجاد شده اند و وابسته به انواع رانت های نفت، گاز و مستمری صنعت خلاق و مانند آن هستند. برخی نیز بر این باورند که اگر مرزها را بشکنیم مخاطبان ما بیشتر می شوند. اما اینطور نیست. تحقیقات نشان می دهد که در اوایل دهه 1970 به طور متوسط ​​80 میلیون بلیت فروخته می شد، یعنی هر سال همه به سینما می رفتند و یک فیلم را تماشا می کردند. اما الان اینطور نیست. چون آن موقع خانواده ها در سلامت محتوا در امان بودند، اگر الان نبود. بنابراین سلامت محتوا بر سطح نقش فرهنگی تأثیر می گذارد. آنچه باید جدی گرفته شود این است که آیا قانونگذاران ما فیلم های امروزی را می شناسند یا خیر.

نیلی درباره انجمن ناشران گفت: «ناشران سالانه 300 کتاب جدید تولید می کنند. این ناشران بر اساس نیاز بازار کتاب تولید می کنند و در جای دیگری حمایت مالی نمی شوند. اما آیا می توان نظام اسلامی را از فرهنگ جدا کرد؟ آثار تاریخی باشکوه و کتاب های بزرگ شعر ما در دوره خود مورد حمایت قرار گرفتند. بنابراین نظام اسلامی ما که مسئله اصلی آن جنگ فرهنگی است، در قبال مردم ایران و شاید جهان وظیفه دارد. مشکل فرهنگ نیاز بیهوده به دیدن آن است. محتوا باید یارانه باشد نه اینکه صرف تولید شود. قوانین ما در زمینه فرهنگ تضمینی برای اجرای آنها نیست و آنها فقط توصیه نامه هستند.

برنامه «بی نظیر» کاری از گروه تفکر رادیو جوان است.

5757

دکمه بازگشت به بالا